y?SYvys/ Chef-kok P. K. Been ;N ID4DNID KERSTMIS veel eerder naar je toe om je bij voorbeeld een compliment over een be paald gerecht te maken. Soms word ik uitgenodigd een glas wijn mee te drinken." De keuken is Frans georiënteerd en er worden minder zware gerechten bereid dan bijvoorbeeld in de traditionele keu ken. De heer Been houdt ook meer van de zogenoemde „veritabele sausen". De heer Been gaf ons het recept voor een voor- en een hoofdgerecht: Filet de Chevreuil avec sauce au poivre Gemarineerde gebraden reerug in pepersaus. De reerug een dag in rode wijn met kruiden leggen. Dan de reerug in 20 minuten braden in de oven. Afblussen met rode wijn met room. Langzaam in laten koken en afmaken met gestampte peper korrels en een eetlepel bessengelei. Verder op smaak brengen met zout en een beetje Worcestersauce. Crêpes Maxim Hiervoor heeft u nodig 250 gram ham. een verse paprika, een ui, 200 gram champignons, 150 gram room, pap rikapoeder, peper, zout en acht dunne flensjes. De ham fijn hakken met de paprika, de champignons en de ui. Dit in boter gaar laten stoven. Paprikapoeder en room toevoegen en het geheel in la ten koken. Op smaak afmaken met peper en zout en de warme flensjes hiermee vullen. Gepocheerde zeetong met druiven. De heer Stenis heeft hierover een Hoitandaise saus gemaakt ook wat. Je hoeft echt niet altijd dure ingrediënten te gebruiken voor een speciaal etentje." De heer Stenis blijft vasthouden aan de „oude" stijl in de keuken. Hij gebruikt graag roomsausen en dergelijke. Maar op de kaart komen we wel een speciaal „lijners-menu" tegen, waarin heel wei nig calorieën zijn gebruikt. „Ik houd van een licht voorgerecht, een lichte soep en dan mag het hoofdge recht best wat zwaarder zijn." Met Kerstmis gaat Engels er heel feeste lijk uitzien. De restaurants worden aan gekleed met dennebomen en kerst stukjes en tijdens het diner worden de gasten met muziek onderhouden. Heel speciaal is, dat alle soepstengels een rood strikje krijgen. De heer Stenis draagt een fraaie, hoge koksmuts. Ik ben wel nieuwsgierig ge worden naar de functie van zo'n hoge muts. Hij vertelt: ,,Dat is nog een traditie. Vroeger was het zo, dat je aan de muts de rang van de kok kon zien. Hoe hoger de koksmuts, hoe hoger de functie van de kok". De chef-kok staat het liefst ,,aan de kachel", dat wil zeggen dat hij het 't leukst vindt om vlees en dergelijke te braden. Dit in tegenstelling tot de „garde manger", die de koude keuken voor zijn rekening neemt. Al is het restaurant met Kerstmis open, toch viert de heer Stenis dit feest ook altijd met zijn gezin, 's Nachts om drie uur heeft zijn vrouw het eten klaar en dan wordt er bij de familie Stenis genoten van een uitgebreid kerstdiner. Ondanks de drukte bij Engels blijft de chef-kok alle gebeurtenissen de baas. Zijn devies is dan ook: „Het onmogelijke doen we di rect, wonderen duren iets langer!" De heer Been serveert filet de chevreuil. Verscholen tussen bomen, omringd met bladeren in de prachtigste kleuren ligt het witgepleisterde Kasteel van Rhoon. Via een brug, zoals dat bij kastelen hoort, kom je op het landgoed. Chef-kok de heer P. K. Been zwaait de scepter in de keuken, al drieënhalf jaar, sinds de opening van het kasteel als restaurant. Nadat hij zijn studie aan de Zomerhof- school, een horecavakschool, voltooid had is hij begonnen in het Rotterdamse Bellevue. Hij'zit nu zo'n tien jaar in het vak, en hij vindt het geweldig dat hij hobby en beroep kan combineren. Want koken is zijn lust en zijn leven. De andere drie koks van het kasteel van Rhoon, met een van de obers. Kasteel van Rhoon telt zeven zalen, in clusief het restaurant. Maar met Kerst mis is alleen het restaurant open Dan worden er ongeveer zestig personen ontvangen, die van tevoren gereser veerd hebben. Deze mensen wacht een sfeervolle avond, waarbij het diner afge wisseld kan worden met dansen. In het restaurant is een open keuken. De heer Been ziet hiervan duidelijke voordelen. ,,Je hebt erg veel contact met de mensen die komen eten. Ze komen Een feestelijk besluit van een overheerlijk menu.

Heineken - Tap en Schap | 1977 | | pagina 9