w DE VORMEN VAN RECREATIE 9UI9H RECREATIE WAAR? 14 Van de verschillende manieren van recreëren neemt het kamperen in Nederland een zeer belangrijke plaats in. Zo'n tien jaar geleden bedroeg het aantal overnachtingen tussen de vijftien en zestien miljoen. De schatting is dat het aantal overnachtingen in 1975 tussen de vijfendertig en veertig miljoen zal liggen. Een gigantisch aantal. In tien jaar tijd meer dan een verdubbeling. Vanuit een oogpunt van consumptief gedrag is deze groep, tijdelijk wonend in tent, (sta)caravan en kamphuisje, zeer interessant. Niet alleen vanwege de omvang van de groep, maar vooral vanwege de mogelijkheden van verzorging, die veelal afwijken van wat men thuis gewend is. Mede door de toename van het aantal overnachtingen zijn de faciliteiten op de kampeerplaatsen en daarmee de mogelijkheden van de verzorging ook duidelijk verbeterd. deur eten, ook verscheidene alternatieven openstaan. Over het algemeen zijn voor zowel het zelf verzorgen van de maaltijden als voor het buiten de deur eten op de doorsnee-camping ruimschoots mogelijkheden aanwezig. Zo blijkt uit een onderzoek van Socmar BV (Social and marketing research) inzake de kampeerder als consument, dat op 76 procent van de campings een kampwinkel en op 79 procent een kantine aanwezig is. In een land zo rijkelijk voorzien van water neemt logischerwijze de recreatie op en aan het water een belangrijke plaats in. Zo kent Nederland ruim een en een kwart miljoen sportvissers die aan of op het water hun favoriete sport beoefenen. Een recreatiemogelijkheid bij uitstek. Overigens vormen sportvissen en het drinken van een goed glas bier een uitstekende combinatie Horecamensen in de omgeving van een goed „stekkie" kunnen erover meepraten. En een glas bier in de hand laat altijd ruimte over om de, ruimschoots overdreven, afmetingen van gevangen vis aan te geven. achthonderd jachthavens staan ter beschikking van schippers en opvarenden met een groot aantal diensten, van ligplaatsen tot het aan boord nemen van victualiën en spiritualiën. Wetenswaardig is dat zeilboten naar schatting ruim vijftig procent van deze vloot uitmaken. De ANWB verwacht in deze categorie van recreatie een jaarlijkse toename van gemiddeld tien procent. De tradities van een zeevarend volk worden dus voortgezet in de vorm van een plezierige en gezonde vrijetijdsbesteding. En dan een van de oudste vormen van recreatie op en aan het water, de strandrecreatie. Ondanks ons jammer genoeg zo wisselvallige klimaat, trekt deze vorm van ontspanning honderdduizenden zon- en zeeaanbidders. Een wandeling over onze stranden leert al snel dat, gezien de vele vreemde talen die men hoort, onze kusten zich eveneens in de belangstelling van vele buitenlanders mogen verheugen. Aan de andere kant zijn er aan de stranden langs de Noordzee met een beetje moeite en iets verder doorlopen gelukkig nog steeds plekjes, waar stilte en rust te vinden zijn. Kortom, de recreant in eigen land heeft een keur van mogelijkheden om het begrip recreatie volledig te beleven, als „tijd van rust, van verpozing". Dit aspect speelt in belangrijke mate een rol op het terrein van de maaltijden. Zo zal de kampeerder de mogelijkheden tegen elkaar afwegen om de maaltijden zelf te verzorgen of deze geheel of gedeeltelijk buiten de deur te gebruiken. Voor wat betreft het zelf bereiden van maaltijden kan het gemaksaspect toch weer een belangrijke rol spelen. Denkt u maar eens aan kant-en-klaar-maaltijden, terwijl wanneer gekozen wordt voor buiten de Ook een ander watersport-aspect neemt in belangrijke mate toe, namelijk het'bezit en gebruik van pleziervaartuigen. Wie van ons heeft niet, gezeten aan plas of rivier, gekeken naar vakbekwame of beginnende recreatie-schippers? Omdat in Nederland geen registratie bestaat van pleziervaartuigen, is het niet precies bekend hoeveel boten en jachten er zijn. Schattingen leveren aantallen op variërend van 120.000 tot 150.000 schepen en scheepjes. Rond Voor vrijwel iedere vorm van recreatie zijn in ons land de plaatsen vaak dicht bij huis of in de directe omgeving te vinden. De ideale plaatsen voor de verschillende recreatie-onderdelen zijn veelal wat verderaf gelegen. Voor de vrijetijdsbesteders is dat echter geen bezwaar. Men heeft er graag een uur of langer rijden voor over om op zijn

Heineken - Tap en Schap | 1976 | | pagina 14