HOTEL-RESTAURANT DE HERDERIN NDERWE 350 jaar een begrip in Hasselt «1EMJL Herderin kocht, was de her berg reeds drie generaties in het bezit van ene familie Drost. Hasselt zelf, eens deel uitma kend van het Hanze-verbond, is nog veel ouder. Al in 1252 verkreeg het stadsrechten. Het oudste gedeelte van de op een steenworp afstand van De Herderin gelegen St. Stephanuskerk stamt uit 1100. Tussen de kerk en het hotel-restaurant staat het ge meentehuis, dat in de jaren 1500 tot 1550 werd gebouwd. Verderop aan de Hoogstraat en ook aan de Herengracht treft men 17de-eeuwse ge vels aan. De korenmolen 'De Zwaluw' is een achtkante bo venkruier uit 1784. Hasselt is vele jaren een bedevaarts plaats geweest; tot 1941 werden er processies gehou den. Uit de eerste twee eeuwen historie van De Herderin is heel weinig bekend. De ge schiedschrijving maakt pas melding van De Herderin in 1814 als de herberg inkwar tiering krijgt van Engelse en Pruisische militairen, die op weg zijn naar Frankrijk. In datzelfde jaar verbleef de Groothertogin Douarièrevan Oldenburg, de zuster van de toenmalige tsaar van Rus land, korte tijd in De Herderin. De huidige eigenaar, de heer J E J. M. Rozendal, weet te vertellen dat zijn grootvader van 1890 tot 1932 een stal houderij had met eigen paar- Close-up van het schilderij (zie ook pag. 24) Er zullen in ons land waar schijnlijk weinig horecabe drijven op een zo lange, ononderbroken staat van dienst kunnen terugzien als De Herderin in het Overijssel se Hasselt. Van herberg in 1625 tot hotel-restaurant he den ten dage, nu al drieën eenhalve eeuw, vervult De Herderin deze functie in het aan historische monumenten zo rijke stadje aan het Zwar- tewater. Op 22 november 1975 her dacht en vierde de familie Rozendal het 350-jarig be staan van het bedrijf, dat in 1860 door overgrootvader G. Rozendal als 'logement en stalhouderij' werd gekocht De Herderin bestond toen al bijna tweeëneenhalve eeuw. Nu zwaait de vierde generatie Rozendal de scepter in het verrassend grote bedrijf, dat als pleisterplaats voor man en paard eeuwenlang van vader op zoon is overgegaan. Want toen overgrootvader Rozen dal ruim 115 jaar geleden De De Herderin (links) anno 1976. In het midden het raadhuis, rechts de St. Stephanuskerk. Logement en stalhouderij De Herderin vóór 1900. Het café-restaurantgedeeltein het midden de heer Rozendal met zijn moeder

Heineken - Tap en Schap | 1976 | | pagina 23