BIER VOOR B en W of, een kleurrijk stukje historie Het Sint Joris Biertappersgilde op weg naar het Stadhuis. Amersfoort 26 oktober 1971. Voor korte tijd herleefde op deze dag een stukje historie toen rond het middaguur de leden van het Sint Joris Biertappersgilde, voorafgegaan door de Stadstrompetters en met d'aloude Koppelpoort als achtergrond, zich op weg begaven naar het raadhuis voor de traditionele jaarlijkse aanbieding van het eerste vaatje bier. Daar aangekomen stelde de kleine, kleurige groep zich vóór en aan weerszijden van de ingang op, waarna de Ouderman van het gilde zich tot de „grootmoghende Borghemeester en de Schepenen" richtte. Hij maakte be kend dat ter gelegenheid van de biertapwedstrijd, die deze dag in Amersfoort gehouden werd, het Sint Joris Bier tappersgilde gaarne burgemeester en wethouders wilde aanbieden ,,een vaetjen ghoet bier, vermaert en gheroemt Het oorspronkelijke gilde is 24 juni 1634 opgericht. In die tijd was er behalve het biertappersgilde ook nog een apart brouwersgilde. Eind 1700 werden in Nederland alle gilden afgeschaft. Met de eeuwfeesten „Amersfoort 700 jaar stad" in 1959 werd het Sint Joris Biertappersgilde opnieuw opgericht en het bestaat nu dus twaalf jaar. Sint Joris was de bescherm heilige van de stad Amersfoort. De doelstellingen van het gilde zijn, kort samengevat: Propageren van het vakman schap bij het biertappen. De goede naam van het horeca bedrijf hooghouden, evenals een goede geest daarin. Gast heerschap in optima forma. Plaatselijke activiteiten steunen en, tenslotte, de eigen doelstellingen uitdragen. Boven: Amersfoort's eerste burger, mr. M. Troostwijk, dronk als eerste uit de bierhoorn, hem door Ouderman C. G. van Doorn aangeboden. Rechts: Aankomst van de Stadstrompetters bij bar-bodega De Koppelpoort, waar de gildeleden zich verzamelden. sinds de jaren 1259". Nadat het vaatje was aangeslagen en de bierhoorn gevuld, wijdde de burgemeester als eerste een heildronk aan „onze goede plaats Amersfoort, de aan gekondigde biertapwedstrijd, het gilde en zijn bier". Ver volgens namen ook de wethouders enkele teugen van deze „proeve van het eerste bier", dat voor deze gelegenheid speciaal gebrouwen was in ene brouwerij te Rotterdam. Amersfoort is de enige plaats in Nederland, die een tap- persgilde heeft. Als zodanig is dus het Sint Joris Biertappers gilde, een broederschap van horecaondernemers, uniek in Nederland. 27

Heineken - Tap en Schap | 1971 | | pagina 27