Historisch monument wordt „herenkroeg" In een tijd, waarin het maatschappijbeeld van jaar tot jaar verandert, waarin romantiek wordt verdrongen door techniek en het draaiorgel plaats heeft moeten maken voor de magnetoband begint men onwillekeurig te twijfe len of er nog belangstelling bestaat voor historische cul tuurgoederen. Maar gelukkig komen er, ondanks de keiharde commercie van vandaag, nog momenten voor, waarbij men ervaart, dat de historie zich niet zonder meer opzij laat zetten. Zo'n moment beleefde men op 13 augustus j.l. aan het marktplein te Sittard, waar in aanwezigheid van een aan tal autoriteiten van gemeente, Monumentenzorg en voor aanstaande zakenlieden, door de heer J. G. M. Kerckhoffs, gewestelijk verkoopleider horeca van Heineken, een ge denksteen werd geplaatst in het, uit omstreeks 1600 date rende vakwerkhuisje aan de Markt te Sittard. In de steen is de naam vermeld van de ere-voorzitter van de Jacob Kritzraedt Stichting, de heer Marteng Cobben. Deze stichting beijvert zich voor het behoud van histori sche monumenten en ondervindt daarbij de gewaardeerde en noodzakelijke steun van de Sittardse gemeenschap. Het pand, destijds door de Amstel Brouwerij aangekocht, werd enige jaren geleden voor een symbolische som aan deze stichting overgedragen. Na langdurige onderhande lingen met allerlei instanties is men thans zo ver dat in samenwerking met het Heineken bouwbureau aan de res tauratie kan worden begonnen. Met behoud van het eigen karakter zal dit unieke monu ment worden ingericht als een stijlvol horecabedrijf, een zogenaamde „herenkroeg", waar het gehele drankenpak- ket van Heineken vertegenwoordigd zal zijn, alsmede de Engelse bieren die Heineken in Nederland op de markt brengt. In een bijeenkomst, welke aan de officiële handeling voor af ging, memoreerde de heer Kerckhoffs in het kort de gang van zaken sinds de overdracht aan de Jacob Kritz raedt Stichting. Burgemeester Dassen dankte het Heineken concern voor de veelzijdige medewerking, waardoor het behoud van dit unieke historische monument was mogelijk gemaakt. Zo blijkt dus dat historie, bier en commercie componenten zijn, die zeer goed passen in een streven tot behoud van onze steeds schaarser wordende cultuurgoederen. De tekening toont de oorspronkelijke toestand van het pand. Zo ook zal het huisje na de restauratie weer tevoorschijn komen. Goed is hier te zien wat men eigenlijk onder .vakwerk" verstaat. De muren werden destijds opgetrokken uit een raamwerk van houten stijlen. De ruimten tussen de stijlen moesten worden opgevuld. Vroeger deed men dat met gevlochten riet dat aan weerskanten met leem bedekt werd. Later ging men ertoe over de vakken dicht te metselen met gebruikmaking van bakstenen. Onder het toeziend oog van een aantal autoriteiten plaatst de heer Kerckhoffs de gedenksteen in de zijgevel van het te restaureren vakwerk huisje. 25

Heineken - Tap en Schap | 1971 | | pagina 25