21 SOCIAAL J A A R V E R S L A G 19 9 4 produktie-achterstand in te lopen. En ook tijdens de zeer hete zomer is relatief vaak gevraagd over te werken. In het najaar gebeurde dat nogmaals voor grote exportopdrachten. In het hele jaar is een grote wissel getrokken op de mede werkers. Er speelden veel zaken tegelijk. De produktiedruk, het werkoverleg, het werken aan een kwaliteitssysteem, het automati seringsproject PRISM, het veranderingsproces Mensen Maken Heineken, het realiseren van opleidingen en het opvangen van ieders vakantie-, ATV- en inhaaldagen en van ziekteverzuim. Verpakken Bij de afdeling Verpakken, met ongeveer 350 medewerkers de grootste produktie-afdeling, is een grootschalig opleidingspro gramma van start gegaan. Zo'n 150 medewerkers hebben een toets afgelegd om hun kennis en vaardigheden te testen. Jaren-lang was het volgen van een opleiding min of meer vrijblijvend. Kennis hebben van één of meer machines is echter niet meer toereikend. Steeds meer mensen hebben hun functie zien veranderen. Dat vraagt meer inzicht en theoretische achtergrondkennis van de medewerkers. Ervaring alleen is dan niet meer genoeg. Daarom is in september een opleiding begonnen. Negentig medewerkers gaan wekelijks een dag naar school. In januari 1995 kwam daar nog een groep van dertig medewerkers bij. Het totale opleidingsplan omvat een periode van drie jaar. In deze periode zal ook een bijscholing van reeds gediplo meerden starten. Om te zorgen voor voortgang in de produktie zijn contractanten aangenomen. Dit grootschalige opleidingspro gramma zal leiden tot een behoorlijke stijging van het gemiddelde opleidingsniveau. Ziekteverzuim Het ziekteverzuim is gedaald van 9,4 naar 8,0%. De daling betreft vooral het lang verzuim. Daarmee is de in 1993 ingezette trend voortgezet. Na het ziekteverzuimproject in 1992 en 1993, hebben in 1994 geen bijzondere projecten op het gebied van verzuimpreventie plaatsgevonden. Functieprofielen Van alle afdelingen zijn de werkprocedures doorgelicht en waar nodig verbeterd. Van alle functies zijn functieprofielen gemaakt. Met als zwaartepunt de uitsplitsing naar taken, bevoegdheden en verantwoordelijkheden. Het beschrijven van de functies en procedures bracht veel werk met zich mee. Er ontstond, net als in Zoeterwoude, een enorme werkdruk. Positief is dat vele zaken nu veel duidelijker vastgelegd zijn. Dit komt het werk en de kwaliteit van het produkt zeker ten goede. Vervroegde uittredingsregelingen In mei 1994 vond de laatste collectieve afscheidsreceptie plaats uit een lange serie. In totaal hebben 166 mensen gebruik gemaakt van de regelingen voor 55- en 57,5-jarigen. Projecten Er zijn diverse projecten gaande op het gebied van infor matisering, zoals PRISM en QUIS. Er stonden grote vervangingsinvesteringen op het pro gramma. Eind 1994 is de bouw voorbereid van colonne 15. Eerder in het jaar werd een nieuwe fustencolonne geïnstalleerd. Werkervaringsplaatsen Dertien langdurig werklozen vonden een plaats om werk ervaring op te doen. De selectie voor deze 'Weppers' is in verge lijking met het jaar daarvoor nu beter op de werkplek toege spitst. Dit heeft ertoe geleid dat niemand van de gestarte Weppers tussentijds is afgevallen. De huidige groep loopt door tot april 1995. Op zijn veertiende ging hij van school. Nu is machinebedieningsvakman Henny Knops uit Den Bosch 48 jaar en gaat hij weer elke week een dag naar school. "Ik heb weieens een basis cursus gehad op het bedrijf. Maar nooit daarbui ten. Ik keek er best tegen op. Het duurde twee a drie weken voordat we eraan gewend waren. Nu zeg ik: je krijgt de mogelijkheden te leren, waar om zou je het dan niet pakken? Ik was nooit zo'n ster in rekenen. Maar eigenlijk valt het best mee. We hebben een goede leraar en het tempo is rede lijk. Taal blijft wel moeilijk. Je probeert toch altijd zo goed mogelijk de storingsformulieren in te vullen, zonder taalfouten. Dat leren we nu op school. En verder hebben we computerles. Zoals het nu gaat, had ik het wel eerder willen doen. Ik kan nu meer dan eerst met mijn kinderen over bepaalde dingen meepraten. Dan heb je er ook thuis baat bij. mm

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1994 | | pagina 23