SOCIAAL J A A R V E R S L A ONDERNEMINGSRADEN G 19 9 4 bedoeling is een beleidsstuk op te stellen met richtlijnen die toe gespitst zijn op de Heineken-situatie. De richtlijnen zouden bin nen de afzonderlijke units kunnen worden toegepast. Hierin zou ondermeer kunnen worden vastgelegd hoe om te gaan met zieke medewerkers of met hun terugkeer op de werkplek. Bij de Centrale Ondernemingsraad zal een instemmingsaanvraag hier over worden ingediend. Alcohol en werkbeleid De alcohol en werkproblematiek blijft voortdurend aan dacht nodig hebben. Daarom heeft de stuurgroep alcohol en werk in 1994 besloten dit onderwerp de komende drie jaar actief onder de aandacht van de medewerkers te brengen. Dit is onder meer gebeurd met behulp van posters en stickers, die op alle vestigingen zijn opgehangen. Het uit 1984 stammende boekje over alcohol en werk is enigszins aangepast en opnieuw uitgege ven voor alle medewerkers. 'Neem je verantwoordelijkheid' was daarbij het motto. Alle leidinggevenden kregen een boekje om alcoholproblemen te leren herkennen en te weten welke actie zij in dat geval moeten ondernemen. Ook voor externe relaties is een publicatie uitgegeven over het interne en externe alcoholbe- leid van Heineken. In 1995 zullen de voorlichtingsrondes worden voortgezet. Zij krijgen ondermeer de thema's 'alcohol en werk', 'alcohol en verkeer' en 'alcohol en veiligheid'. Periodiek arbeidsgeneeskundig onderzoek Het is nog niet mogelijk de onderzoeken per afdeling te laten plaatsvinden. Medewerkers tot 45 jaar zullen, zoals voor heen gebruikelijk was, elke vier jaar worden opgeroepen voor onderzoek. Oudere medewerkers krijgen elke twee jaar een uitnodiging daarvoor. Zodra het personeelsinformatiesysteem P/View de mogelijkheden daarvoor biedt, kan informatie op onderwerp of per afdeling worden verzameld om problemen te signaleren en te analyseren. Dit systeem biedt de BGD de moge lijkheid tot kwalitatief betere analyses, zodat voor de problemen beter oplossingen kunnen worden gezocht. Veiligheid De eerste drie kwartalen is het aantal ongevallen dat leid de tot verzuim, opnieuw enigszins afgenomen. Het laatste kwar taal deden zich op de twee produktievestigingen Den Bosch en Zoeterwoude echter veel ongevallen voor. Meer dan vorig jaar. De in 1993 begonnen proef met het International Safety Rating System is afgerond. Besloten is een dergelijk systeem om ongevallen te registreren en te analyseren in Den Bosch in te voeren. In 1995 zal het systeem ook in Zoeterwoude worden geïntroduceerd. Met dit systeem kunnen ongevallen beter wor den geregistreerd en geanalyseerd. Zo kunnen de veiligheids functionarissen zien of er een structuur is in de plaatsen en momenten waarop ongevallen plaatsvinden. Het systeem staat of valt echter met de manier waarop de ongevalsformulieren wor den ingevuld. Alleen bij een juist en volledig ingevuld formulier kan een goede registratie en analyse plaatsvinden. Dit is de taak van de leidinggevenden. De veiligheidsfunctionaris heeft voor lichting gegeven aan leidinggevenden en aan personeel van externe firma's over veiligheid en de procedures bij ongevallen. In maart vonden de driejaarlijkse ondernemingsraadverkiezin gen plaats. Om deze verkiezingen onder de aandacht van de medewerkers te brengen en hen op te roepen naar de stembus te gaan, verschenen er speciale verkiezingskranten. Daarin bena drukte het management het belang van de ondernemingsraden. Om dat te onderstrepen hingen er posters in de vestigingen en Vanaf het begin, nu driejaar geleden, maakt bedrijfsverpleegkundige Marion van den Broek uit Den Bosch deel uit van de Arbo- begeleidingscommissie. "Bij het ontwerp en tij dens de bouw van bijvoorbeeld een colonne komt de commissie regelmatig bij elkaar. Ik vertegen woordig daarbij de veiligheidskundige en bedrijfsarts. Het is mijn taak naar met name de ergonomie te kijken van een ontwerp. Ik geef bij voorbeeld aan of het verantwoord is dat mede werkers ergens onderdoor moeten lopen of juist overheen moeten stappen. Zo niet, dan zoeken we een oplossing. Wat ik zou willen, kan niet altijd. De ideale situatie is niet altijd haalbaar gezien de technische mogelijkheden en het budget. Toch zijn we echt op de goede weg. In het begin kreeg ik nogal eens tegengas. Nu krijg ik juist veel medewerking. Ik vind dat een duidelijke kwali teitsverbetering.

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1994 | | pagina 11