"I S 0 C I A A L JAARVERS LAG 1994 I k rijd zo 'tl tweehonderd keer heen en weer per I dienst", zegt heftruckchauffeur Baan Schroef I van het M.I.T. in Zoeterwoude. "We zijn dan ook blij dat de vloer in het magazijn en vlak ervoor sinds kort geasfalteerd is. Vooral binnen is het perfect. Want we hebben nu veel minder last van trillingen in onze rug- en nekspieren. En minder geluidsoverlast. Ook Heineken heeft er voordeel aan. Want door minder trillingen is er minder kans op breuk. We willen niet ondank baar zijn, maar het zou natuurlijk het mooiste zijn als het hele terrein geasfalteerd zou worden. Het is ook een hele verbetering, dat we sinds enige tijd verhoogde trucks hebben. Nu hoeven we niet meer achteruit te rijden, omdat we over onze last heen kunnen kijken. De opfriscursus van de Bedrijfsgezondheidsdienst was ook nuttig. We hebben er veel goede tips van gehad. Een projectgroep heeft zich gebogen over de toekomstige Arbo-dienst en de toekomstige structuur van de Arbozorg bin nen Heineken Nederlands Beheer. Besloten is dat de Bedrijfs gezondheidsdienst centraal zal blijven bestaan onder Heineken Nederlands Beheer en een belangrijk onderdeel zal gaan vormen van de toekomstige Arbo-dienst. Bedrijfsgezondheidsdienst Het is de taak van een werkgever een risico-inventarisatie te maken van de werkplekken en dit onderzoek te evalueren. Daarbij gaat het om aspecten van veiligheid, gezondheid en wel zijn. De Bedrijfsgezondheidsdienst is in samenwerking met de veiligheidsfunctionarissen en PZ-functionarissen, verder gegaan met het houden van bedrijfsgeneeskundige werkplekonderzoe- ken. Eind 1994 was minstens driekwart van alle afdelingen van Heineken Nederland (inclusief Commercie) in kaart gebracht. Net als in voorgaande jaren worden op basis van de rapportage aanbevelingen gedaan aan het verantwoordelijke management over mogelijke verbetering van de arbeidsomstandigheden. Zo vonden bijvoorbeeld verbeteringen plaats bij de afde ling Brouwen in Zoeterwoude (waar het Kelderplan wordt uitge voerd) en bij Magazijnen en Intern Transport in Zoeterwoude. Asfalteren van de afdelingsruimte zorgt ervoor dat heftruck chauffeurs geen hinder meer ondervinden van een hobbelig weg dek. Daarnaast heeft de BGD voorlichting gegeven over onder meer een goede rijstijl voor de heftruckchauffeurs om lichamelijk ongemak en ongevallen zo veel mogelijk te voorkomen. Tijdens het bedrijfsgezondheidskundig spreekuur krijgt de BGD in toenemende mate te maken met mensen die advies vra gen over bijvoorbeeld goed tillen, zitten of beeldschermwerk. De BGD juicht dit toe, omdat beter vooraf advies kan worden aan gevraagd, dan te wachten tot er klachten ontstaan bij de gezond heid. In 1994 was de BGD ook in een vroeg stadium uitvoerig betrokken bij het ontwerpen en het installeren van nieuwe colonnes, met name in Den Bosch. Veilig en gezond werken en welzijn waren belangrijke thema's in de ontwerpfase. Ook in het Zoeterwoudse kantoorgebouw zijn werkplek- onderzoeken geweest op plaatsen waar met beeldschermen wordt gewerkt. Voorts vond een risico-inventarisatie plaats. De kantine in het kantoorgebouw is gerenoveerd. Daarbij is het luchtverversingssysteem aangepast. De Plaatselijke Administratie kreeg een vernieuwde werk ruimte met een centraal archief. Ziekteverzuim Over de hele linie is het ziekteverzuim in de produktie gedaald. De BGD heeft de overtuiging dat de aandacht voor het verbeteren van de arbeidsomstandigheden daarbij een grote rol speelt. Een belangrijke rol is ook weggelegd voor de leidingge venden. Zij moeten veel aandacht besteden aan het voorkomen van ziekteverzuim. Wanneer er toch sprake is van ziektever zuim, moeten zij aandacht hebben voor de medewerkers die zich hebben ziekgemeld. Het ziekteverzuim daalde bijvoorbeeld bij de Produktie in Zoeterwoude van 8,4% in 1993 naar 7,3%. Magazijnen en Intern Transport ging van 8,1% naar 6,9%. Het is moeilijk de Heinekencijfers te vergelijken met een landelijk gemiddelde. Veel bedrijven geven de ziekmeldingen namelijk niet meer door aan de bedrijfsvereniging, omdat zij de medewerkers bij ziekmelding gedurende de eerste zes weken nu zelf moeten doorbetalen. Ondanks de daling van het ziekteverzuim, blijft het nodig veel aandacht te schenken aan dit belangrijke probleem. Daarom is in 1994 de wens geuit een centraal verzuimbeleid voor heel Heineken Nederlands Beheer B.V. te formuleren. De

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1994 | | pagina 10