SOCIAAL JAARVER S LAG 1992 gevolg is dat ieder veel kritischer naar zijn werk kijkt. Het resultaat is daardoor duide lijk beter. Voor ons allemaal staat het leveren van kwaliteit voorop. We moéten wel een goed eindprodukt leveren. De consument is onze broodheer. Als je geen goed produkt levertkun je het wel schudden. Dan koopt hij bier van een ander. Dat zijn we ons heel goed bewust. Het thema klantgerichtheid speelde een hoofdrol in vele opleidingen die in 1992 zijn gegeven. Er waren bijvoorbeeld drie dagen durende trainingen in commerciële vaardig heden voor de Heineken Technische Dienst. Ook de kelderbierchauffeurs, zowel de eigen chauffeurs als de chauffeurs die in dienst zijn van andere vervoerders, kregen cursussen. Daarbij ging het hoofdzakelijk om het "Afscheid van Arbeid". In totaal hebben dit jaar 505 medewer kers deelgenomen aan een opleiding of cursus. Ziekteverzuim Er is veel aandacht aan besteed om een verzuimbeleid per afdeling in te voeren. Onderwerpen die aan de orde komen zijn: oorzaken van verzuim, verzuimbegeleiding, voorbereiding lei dinggevenden op het voeren van gesprekken over dit onderwerp en herplaatsing gedeeltelijk arbeidsgeschikte medewerkers. De bedrijfsgezondheidsdienst heeft geneeskundige onderzoeken gedaan. Daarbij kwamen aan de orde: analyse van het ziektever zuim, werkplekonderzoek en een werkbelevingsonderzoek. Op basis hiervan zijn aanbevelingen gedaan die geheel of gedeeltelijk gerealiseerd zijn. Rooster 3-ploegendienst In overleg met vertegenwoordigers van de Ondernemingsraad is bekeken of het 3-ploegendienstrooster gewijzigd zou kunnen worden. Het voorstel was om van vijf nachtdiensten naar vier nachtdiensten over te gaan. Een enquête onder het personeel heeft uitgewezen dat de voorkeur blijft uit gaan naar het huidige rooster met vijf nachtdiensten. Bedrijfsvervoer Heineken neemt samen met andere bedrijven deel aan een haalbaarheidsonderzoek Vervoersmanagement Grote Polder. Dit initiatief van de Kamer van Koophandel Rijnland zal, zo is het plan, kunnen leiden tot een regionaal op te zetten vervoerscoördinatiepunt. Heineken, de grootste werkgever van het industriegebied Grote en Barrepolder, heeft al eigen bedrijfsvervoer. Dagelijks rijden bussen vanuit Amsterdam, Rotterdam en vanaf station Leiden om medewerkers naar de brouwerij in Zoeterwoude te vervoeren. In 1993 zal een enquête worden gehouden onder het personeel. Uit dit onderzoek moet blijken of het verantwoord is het bestaande Heineken-bedrijfs- vervoer uit te breiden of in te voeren op nieuwe trajecten. Het doel hiervan is het totale aantal kilometers terug te dringen, dat nu door alle medewerkers in de auto wordt afgelegd tussen woonplaats en werk. Werkervaringsplaatsen In het voorjaar van 1992 is begonnen de werkervarings plaatsen in te vullen, zoals in de CAO is afgesproken. Dit gebeurde in samenwerking met het Bureau Arbeidsvoorziening te Leiden en de coördinator van het project Arbeidsinpassing Allochtonen. 170 mogelijke kandidaten werden door de beide genoemde instanties benaderd. Ruim 70 geïnteresseerden heb ben een rondleiding door het bedrijf gekregen en gesprekken met PZ en afdelingsleiding gevoerd. Het overgrote deel van de kandidaten moest worden afgewezen omdat de kennis van de Nederlandse taal en het niveau van kennis en inzicht onvoldoen de waren om de beoogde vooropleiding te kunnen volgen. Een aantal kandidaten (waaronder alle vrouwen) heeft laten weten, niet geïnteresseerd te zijn of de voorkeur te geven aan een ande re werkomgeving. Dit kwam vooral doordat in ploegendienst gewerkt zou moeten worden. Het opleidingsinstituut Deltas heeft een groot aantal kandida ten, waarvan het kennisniveau niet helemaal duidelijk was, getest. Negen kandidaten hebben bij hetzelfde instituut een vooropleiding (voorschakeling) gevolgd om het instroomniveau te bereiken. Een aantal deelnemers heeft de voorschakelcursus met goed gevolg doorlopen. Op 31 augustus 1992 startten 14 mensen in het kader van het werkervaringsproject: negen bij de afdeling Verpakken en vijf bij de afdeling Magazijnen en Intern Transport. Ze volgen nu de

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1992 | | pagina 18