Ondernemingsraden Zoals reeds in het hoofdstuk reorganisatie werd vermeld speelde de COR een belangrijke rol in het overleg en de discussie rondom deze problematiek. Dit is mede een aanwijzing van de zich wijzigende positie van de COR en de vestigingsondernemingsraden, die op grond van de wetswijzigingen van 1979 zich steeds meer bewust werden van hun rechten en plichten en deze ook steeds beter gingen hanteren. De reorganisatie is wel een van de meest besproken onderwerpen geweest in de overlegvergaderingen tussen bestuurder en COR. Vooral de uit deze raad ge formeerde Reorganisatiecommissie besteedde veel tijd, aandacht en des kundigheid aan deze ingrijpende problematiek. Via nota-uitwisseling kon een steeds duidelijker beeld worden verkregen van de ideeën van de leiding en de zienswijze van de COR. Uiteindelijk leidde de discussie tot een positief advies ten aanzien van de organisatievorm zoals die eerder in dit verslag is beschreven. De COR stond daarbij voor de moeilijke taak, daar waar nodig, ook de plaatselijke ondernemingsraden bij voortduring te informeren en opinies te peilen. Het een en ander nam veel tijd in beslag, maar dit is de grondigheid zeker ten goede gekomen. Op het eind van het verslagjaar kwam een Statuut tot stand, dat de bestuurlijke verhouding tussen Heineken NV en Heineken Nederlands Beheer BV regelt. Ook deze belangrijke notitie werd voor gelegd aan de COR, die zich daarmede in grote lijnen kon verenigen. Voorts kwam het overleg op gang over een notitie die de financiële verhouding tussen de NV en de Nederlandse onder nemingen regelt. Het jaar 1981 was ook in een ander opzicht belangrijk, omdat in dat jaar het instituut van de ondernemingsraad bij Heineken 25 jaar bestond (de eerste ondernemingsraden werden in 1956 in de toenmalige twee vestigingen van Heineken in Amsterdam en Rotterdam ingesteld). Aan dit jubileum werd aandacht gegeven tijdens een gezamenlijke vergadering van de COR en van de plaatselijke onder nemingsraden op 29 april 1981 Behalve de reorganisatie zijn ook vele andere onderwerpen in de ondernemings raden aan de orde geweest. In dit sociaal jaarverslag willen wij daarvan in het kort melding maken. Aandacht schenken aan alle onderwerpen, die behandeld zijn in de plaatselijke ondernemingsraden zou buiten het kader van dit verslag vallen. Bovendien zal de COR en zullen ook de plaatselijke raden een eigen verslag opstellen. In het hiernavolgende overzicht stellen wij voorop een aantal regelingen, die mede op initiatief van de COR tot stand kwamen: - een nieuwe reiskostenregeling (woon werkverkeer). - een verruiming van de bestedingsdoel einden van de premiespaarregeling. Studiedoeleinden werden intussen door de overheid als een dergelijk beste dingsobject goedgekeurd. - uitbreiding van het gedistilleerd pakket. - een alternatieve vorm van jubileum viering. Voor de eerste maal in de geschiedenis van onze ondernemingsraden werd een toelichting gegeven op een investerings plan en wel dat voor het jaar 1981. Vroeger werden uitsluitend de resultaten toegelicht, maar op basis van de nieuwe wet komen nu ook de toekomstplannen aan de orde. Na de toelichting bracht de COR een positief advies uit over dit inves teringsplan, met enkele wensen voor de toekomstige verslaggeving Ook werd een presentatie gegeven over het vraagstuk van de energievoorziening, waaraan door onze onderneming veel aandacht wordt geschonken. Verder kwamen aan de orde: - de situatie Hattem - een eventuele wijziging in het tantième reglement - het individueel klachtrecht. De huidige richtlijnen zijn opnieuw gepubliceerd. - de opheffing van de makelaarsfunctie van Heineken ten aanzien van verzeke ring van personenauto's ten behoeve van personeelsleden. - het herplaatsen van hen, die een WAO- uitkering hebben. - ideeën om te komen tot een verbetering van de overlegstructuur. - de situatie aan de Mauritskade - de informatie, die aan de werknemers organisaties werd verstrekt in de vorm van een werkgelegenheidsgesprek binnen het kader van de CAO, werd ook aan de COR verstrekt. Bij de toelichting op het sociaal jaarverslag 1980 kwamen nog onderwerpen aan de orde zoals de lichte daling van het ziekte verzuim in 1980, het gehooronderzoek, de mindere groei van het personeels bestand, de verloopcijfers en de toename van het aantal werknemers dat in de Heineken Invaliditeitsregeling werd opgenomen. Door de president-directeur werd een toelichting gegeven op de verwachte negatieve gevolgen van de accijns verhoging. Wij besluiten dit onderdeel Ondernemings raden met een verwijzing naar de woorden die de president-directeur sprak bij zijn eerste optreden in de COR: 'Het instituut ondernemingsraad kan in West Europa een wezenlijke rol spelen. Voorwaarde is dan wel, dat er een goed gebruik van wordt gemaakt en dat voortdurend gestreefd wordt naar constructief overleg.' 7

Heineken - Sociaal Jaarverslag | 1981 | | pagina 9