idel baggerman werd opgericht Op onnavolgbare wijze schetste hij het belang van de drankenhandel voor het menselijk welzijn, hetgeen zijns inziens zou dienen te culmineren in een standbeeld van opa Baggerman in het Kenaupark. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan werd in de afgelopen maan den een verkoopwedstrijd georgani seerd. De eerste prijs, een kleuren televisietoestel, werd tijdens de recep tie symbolisch overhandigd aan de gelukkige winnaar, de heer Van Schooten van café-restaurant „Rozen- daal" te Overveen. Een stukje historie Toen opa Pieter Baggerman in 1868 in de Kleine Houtstraat no. 7 te Haarlem het bedrijf oprichtte, had hij één man personeel en een paard. De voornaamste bierleverancier was toen de Haarlemsche Bierbrouwerij „Het Scheepje". Er waren in die tijd nog veel brouwerijtjes in Haarlem. Princesse-lager kostte toen drie cent per fles, dubbelgerste vijf cent. Zoals reeds is vermeld, werd Bagger man in 1881 agent van Heineken, nadat hij reeds vele jaren zaken met de brouwerij had gedaan. Als belang rijkste nevenprodukt werd toen verse mosterd verkocht: twee cent per lik of per klodder. Welgestelde lieden in De Heineken delegatie met geheel links mr. Gudde van het Haarlemse gemeentebestuur en vijfde van links de heer Bomans. Het echtpaar Baggerman staande voor een reusachtig portret van de stichter van het bedrijf. luxe equipages kwamen in die dagen naar de Kleine Houtstraat voor dit produkt, waarvan d'aloude Abraham al wist waar het gehaald moest worden. In 1895 droeg opa Baggerman het bedrijf over aan zijn zoon Pieter, die in 1898 het filiaal Zandvoort stichtte. Hoewel het pand in de Kleine Hout straat inmiddels reeds te klein was geworden, duurde het tot 1907 voor dat men elders een ruimere behuizing vond en wel aan het Spaarne, waar op de plaats van een oude burgemeesters- woning een zeer moderne, elektrische bierbottelarij verrees. Voor het vullen van de beugelflessen had men een zestienkraans, roterende bottelmachine in gebruik. Voor het vervoer beschikte men toen over twee paarden, die jarenlang de grootste flessetrekkers van Haarlem werden genoemd. In 1920 (de toen aanwezige drie paarden konden de groeiende expeditie niet bijbenen) verscheen de eerste vracht auto in het bedrijf. De Amerikaanse wagen, merk White (met massieve banden), kostte F. 12.000,een enorm bedrag voor die tijd. In 1927 kwam kleinzoon B. J. Bag german in het bedrijf. Toen diens vader in 1929 overleed, werd het agentschap Haarlem aan de jonge Baggerman toevertrouwd, die ondanks zijn jeugd (hij was toen 23 jaar) vol komen tegen de zware en verantwoor delijke taak bleek te zijn opgewassen. Het bedrijf bleef een gestadige groei doormaken en het verkoopgebied werd steeds groter: in 1928 was ook het Heineken rayon Zandvoort bij de firma Baggerman ondergebracht. De handel breidde zich voortdurend uit en zo werd bijvoorbeeld de alleen verkoop verkregen van een bekende frisdrankenfabriek in het zuiden des lands. In 1930 werd een eigen limo- nadefabriek aan het bedrijf toege voegd, terwijl tegelijkertijd door de komst van het Heineken flessebier het einde kwam van de eigen bier bottelarij. Gedurende de 86 jaar, die de firma Baggerman onze brouwerij als agent Godfried Bomans tijdens zijn feestrede. vertegenwoordigt, zijn vele miljoenen liters bier verkocht. Éénmaal, in 1956, werd de firma Baggerman uitgeroepen tot bierkampioen van de Heineken agenten. De verkleinde uitgave van de beker, die bij die gelegenheid werd aangeboden, wordt nog steeds als een herinnering bewaard. De heer B. J. Baggerman zal binnen kort afscheid nemen als directeur van het bedrijf. Hij zal daarbij de leiding overdragen aan een jonge kracht, de heer G. Quelle, Daarmee komt tevens een einde aan honderd jaar Bagger man, want er is geen junior, die de voetsporen van zijn vader, grootvader en overgrootvader zou kunnen druk ken. Heel jammer! 13

Het meest getapt | 1968 | | pagina 13