Familie Gorter in Ureterp Wmmmmmmn AFE-SDRTEP caféhouders sinds 1899 Heineken bier sinds 1899 Heineken §Lf Café „De Veehandel" omstreeks 1913; in matrozenpak de heer Gorter sr. macht was de ondergrondse gedwongen zich terug te trekken. Vervolgens kwamen de Canadezen, die de Duitsers na hevige gevechten dwongen zich over te geven. Van plannen het zwaar gehavende café te herstellen is niets gekomen. Van 1945 tot 1949 werd in een nood gebouw gebivakkeerd. In 1949 werd een bestaand café bedrijf overgenomen, dat tot op de dag van heden door een Gorter wordt geëxploiteerd; sinds 1964 door de thans 28-jarige Wieger, die zijn oorspronkelijke beroep van fijnbankwerker tegen de zin van zijn vader in de steek liet. Het caféhouder zijn zit de Gorters kennelijk in het bloed. We spraken met Gorter over het verschil tussen vroe ger en nu. De mensen zijn gehaast, vroeger namen ze meer de tijd; vroeger was het aantal dorpelingen, dat niet wilde weten cafébezoeker te zijn en door de achter deur naar binnenkwam groot; ze zijn er nóg tegen woordig, doch het aantal is gering. In ieder geval staat vast, dat één wens van de bezoeker in 1899 en die in 1967 dezelfde is gebleven: Heineken bier! De 62-jarige Hidzer Gorter assisteert zijn zoon Wieger bij drukte en hij doet dit met liefde. Zijn hobby in zijn welverdiende vrije tijd is tuinieren. We spraken over vier generaties Gorter, respectievelijk Hidzer, Wieger, Hidzer en Wieger; de jongste telg van de familie Gorter, zoon van laatstgenoemde Wieger is op 15 augustus j.l. geboren. zijn naam is Hidzer! Café Gorter (annex slijterij) in zijn huidige, zonnige staat. Ureterp is een klein gezellig dorp, vlakbij Drachten. De thans 62-jarige Hidzer Gorter kan veel verhalen. Het was omstreeks 1930, dat hij de exploitatie van café „De Veehandel" overnam van zijn vader Wieger. Groot vader Hidzer, die al in 1899 Heineken bier tapte, had tot 1910 elders in het dorp een cafébedrijf. 1930 was het begin van de crisistijd en er volgden moeilijke jaren. Dankzij neveninkomsten uit boer derij en taxibedrijf kon het café voortbestaan. Het was hard werken, van vier uur in de morgen tot elf uur in de avond en dat negentien jaar lang, dag in dag uit tot 1949, het jaar waarin de boerderij aan de kant werd gedaan. We gaan nog even terug en wel naar 14 april 1945, een datum, die de familie Gorter in het geheugen is gegrift. Op 13 april nam een groep van de ondergrondse zijn intrek in het café; 14 april trok een aantal zwaar be wapende Duitsers het dorp binnen. Bij het gevecht, dat volgde, werd het café zwaar beschadigd. Wegens over-

Het meest getapt | 1967 | | pagina 12