"Ik vind het inspirerend dat we in één week meer Radier uitgeleverd hebben dan we voor het hele jaar gepland hebben" INTERVIEW 10 STELLINGEN VOOR ALEXIS NASARD Als je het niet leuk vond, is het een ander verhaal. Dat zou jammer zijn, maar dan heeft uitleggen ook geen zin. Het is een kwestie van smaak, net als bij een lekkere maaltijd. Vond je het leuk, maar kun je niet omschrijven wat je zag? Lekker belangrijk. [Lacht] Ik denk dat de manier waarop onze reclame is gemaakt opzettelijk een beetje 'over the top' is, omdat dat cool, interessant en ongewoon is en dat merken mensen op. Voor sommige mensen in de doelgroep voelt de com mercial misschien wat overweldigend. Maar ik ben liever 'over the top' voor een behoudend deel van de bevolking en cool bij de jongeren dan erg voorspelbaar en acceptabel voor de ouderen en oninteressant voor de jongere doelgroep." Op het Cannes Lions Festival zei je tijdens een paneldiscussie, 'bedrijven zijn niet ingesteld op het nemen van risico's, bedrijven zijn ingesteld op het houden van controle'... "Merken bouwen, innovatief en creatief zijn, brengt risico met zich mee. Bedrijven worden doorgaans geleid om risico's te controleren en zo aandeelhouders een constante, bruikbare winst te kunnen laten zien. Maar het grootste risico dat een bedrijf kan nemen, is geen risico nemen en ervan uitgaan dat de status-quo minder risicovol is. Dat is gewoon een vergissing. We moeten er zeker van zijn dat we alternatieven hebben en ook het risico achter de status-quo vaststellen. Bedrijven zijn dat niet gewend, zij gaan ervan uit dat de status-quo veilig is. Onze rol als leider is om daar voorzichtig mee om te gaan maar ook om berekende risico's te nemen. Dat is waar leiderschap om draait." Wat is de rol van de merken (opm.: i.p.v. pure ondernemingscommunicatie) bij het uitdragen van onze duurzaamheidsagenda? "Alles. Bedenk dat wij voor consumenten en eigenlijk de hele bevolking merken zijn. Consumenten geven niets om Amsterdam, Zoeterwoude en White Plains en het interesseert ze niet wie de President van West-Europa is of de Chief Marketing Officer. Onze merken zijn de enige entiteiten in hun hoofd en daarmee ook het enige geldige com municatieplatform. Als we zouden zeggen dat de onderneming vindt dat je je verantwoordelijk moet gedragen, zou je waarschijnlijk zeggen: 'Wie is HEINEKEN in hemelsnaam om mij te vertellen hoe ik moet leven?' Daarom hebben we de strate gische keuze gemaakt met de Sunrise-campagne voor het Heineken merk. Maar als voorwaarde geldt dat de boodschap voor de consument relevant moet zijn. Dat is belangrijk. Als een merk naar buiten treedt met de mededeling dat we minder water gebruiken, is dat voor de consu ment niet zo'n belangrijke boodschap. Daarom zou ik die informatie ook niet via het merk com municeren. Maar is de boodschap wél belangrijk, als het gaat om verantwoorde consumptie of bijvoorbeeld ook recycling, waarom niet?" Over Sunrise gesproken. Een échte marketeer in hart en nieren is per definitie niet blij met de regels omtrent verantwoord alcoholgebruik. Waar? "Nee, niet waar. Een marketeer in hart en nieren is een marketeer die wil winnen. Die wil dat zijn merk cool is, groeit en een beter aandeel heeft. Sunrise is gemaakt door die-hard marketeers, geloof het of niet. Wij weigeren om verantwoordelijkheid als tegengestelde of niet overeenkomstig te zien met onze winstdoelstel lingen Wij denken dat ze hand in hand gaan. Waarom? Twee cijfertjes: van het totale alcohol- verbruik wereldwijd maakt bier rond de 5% uit. Ons deel van die 5% is slechts 12%. We hebben dus nog een lange weg te gaan." Ik krijg een kick van... winnen. De laatste keer dat ik boos was, was toen... we een belangrijke klant verloren, een grote horeca-account in Europa. Mijn favoriete commercial is... geen tv-reclame maar een printcampagne van Unicef. De uitsmijter is: 'Als je me aardig vindt, help je nog niet' ('Liking is not helping'). Tijdens de weekenden in Amsterdam... lees ik veel, vooral geschiedenisboeken, kook ik en fiets ik soms hoewel ik geen sportman in hart en nieren ben. En helaas moet ik soms ook werken. Mijn grootste inspiratiebron is... Paus Franciscus. Hij is moedig, ongewoon en niet cameraschuw. Vandaag de dag is het prima om nederig te zijn, maar als je écht een verschil wilt maken, moetje voor de camera verschijnen, anders wordt er niet over je gesproken. Mijn favoriete biermerk in Nederland is... Brand, voorspelbaar. [Glimlacht] Succes is... je leven leiden volgens je eigen princi pes. 80% van alle mensen definiëren succes als iets wat ze hebben geleerd of hen is opgedrongen door hun ouders, omgeving of de maatschappij. Het vergt moed en een flinke dosis zelfvertrouwen om in te zien wat nu echt belangrijk is voor jou. Er zijn veel motivaties in het leven. Werk, status, macht, geld, erken ning, liefde, passie. Je moet zien uit te vinden wat er voor jou in zit, wat jou motiveert. Mijn persoonlijke held is... Paus Johannes Paulus II. Hij veranderde de maatschappij, de politieke wereld en gaf miljoenen mensen hoop. Voor mij betekent werken voor HEINEKEN... heel veel plezier. De branche, de cultuur, het dagelijkse werk, alles. We realiseren ons soms niet hoe bevoorrecht we zijn om in een branche te werken waarin we mensen samenbrengen en een lach op hun gezicht toveren. Onze markt wordt geassocieerd met zoveel positieve aspecten van het leven als je maar kunt bedenken! Mijn boodschap aan alle HNL-collega's... geen millimeter terug! 8 HEINEKEhNLmagazine

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 8