DURVEN KIJKEN TWEE PROCENT SAMENWERKEN MARKTCONFORM De drie belangrijkste punten op de agenda wa ren de bijstelling van de aanvangssalarissen, de aanpassing van de regeling rond de senioren dagen en het maken van een nieuwe loonaf- spraak. Van tevoren was overeengekomen dat het een kort traject zou worden. "Maar dan moet je niet de seniorendagen op de agenda zetten", meent Nicolaas Groot, Operator bij de brouwerij in Zoeterwoude en kaderlid van FNV Bondgeno ten. Manager Arbeidszaken Floor van Griensven legt de inhoud van het voorstel uit. "Binnen HEINEKEN Nederland Beheer BV hebben de medewerkers veel vakantie en atv-dagen in ver gelijking tot andere bedrijven. Ons idee was om de extra vrije dagen voor medewerkers die nog 58 moeten worden, voortaan niet meer toe te kennen. Voor de huidige 58-plussers zou er niets veranderen. Met het geld dat we daarmee zou den besparen wilden we - onder bepaalde voor waarden-vervolgens het employabilitybudget van deze medewerkers verdubbelen van 750 euro naar 1.500 euro per drie jaar. Bovendien zouden medewerkers van 35 jaar of ouder en/ of mensen die tien jaar aaneengesloten bij ons in dienst zijn iedere vijf jaar een professionele loopbaanscan aangeboden krijgen. De regeling was dus niet bedoeld als bezuinigingsmaatregel, maar op deze manier zouden we meer kunnen investeren in de inzetbaarheid van medewer kers." "Zo werkt het natuurlijk niet", reageert Nicolaas. "In de brouwerij bijvoorbeeld is de ge middelde leeftijd hoog en terwijl de bezettingen kleiner worden, moeten we wel allemaal langer doorwerken. Daarin hebben die seniorendagen hun betekenis en die kun je dus niet 'even' in een kort traject afschaffen." Besloten werd om het onderwerp voorlopig te la ten rusten en het door te schuiven naar volgende cao-onderhandelingen. "Heel teleurstellend", vindt Floor. "Ik had gehoopt dat de bonden hier in deze tijd meer open voor zouden staan." Swen Laarveld, onderhandelaar bij De Unie, nuanceert deze uitspraak. "De Unie was wél bereid om er over te praten, ik denk dat je naar dit soort voor stellen moet durven kijken", geeft hij aan. "Wij zouden het alleen iets breder willen trekken. Die dagen vertegenwoordigen namelijk een waarde. Ons idee is om medewerkers zelf te laten beslis sen over hoe ze die waarde gaan inzetten. Het is goed om hier een keer met de voeten op tafel over te praten, zonder druk van een cao-akkoord, om te zien of we met de bonden hierover op één lijn kunnen komen." NICOLAAS GROOT Operator bij de brouwerij in Zoeter woude en kaderlid van FNV Bondgenoten. FLOOR VAN GRIENSVEN Manager Arbeidszaken SWEN LAARVELD onderhandelaar bij De Unie WILLEM DE IONGE Directeur Heineken Nederland Supply Ook werd er nog geen beslissing genomen over het bijstellen van de aanvangssalarissen. "Jam mer, want dat was een belangrijk punt voor ons", vindt Willem de Jonge, Directeur Heineken Nederland Supply. "Ons uitgangspunt is dat de salarissen licht boven een marktconform niveau moeten liggen. Dat is vrijwel overal het geval, maar onze aanvangssalarissen zitten daar wel heel ver boven. Die wilden we dus naar beneden bijstellen tot een niveau dat overigens nog steeds boven dat van de markt zou liggen. Zo zouden nieuwe medewerkers de mogelijkheid hebben om langer in salaris door te groeien. Het zou een maatregel zijn die geen bestaande medewerkers zou treffen, maar de bonden wilden hier nog niet aan. Ik kreeg het idee dat ze de consequenties nog niet helemaal konden overzien en daarom wat meer tijd wilden om deze op een rijtje te zetten." Swen weerspreekt dat. "Wij zijn gewoon principieel tegen dit voorstel", stelt hij. "Stel je voor dat twee collega's die straks hetzelfde werk doen hun salarissen vergelijken. Als dan blijkt dat één minder verdient dan de ander en dat wij als vakbond daar mede-verantwoordelijk voor zijn, dan maak je je daar als bond niet populair mee. Bovendien leg je met dit voorstel de rekening voor bezuinigingen in de toekomst neer. Dat vinden wij een slechte zaak." Waar de onderhandelaars het wél vlot over eens waren, was de loonsverhoging. De bonden had den ingezet op een stijging van 2,5 procent plus een eenmalige uitkering, HEINEKEN bood 1,75 procent. Een goed openingsbod, vonden de bon den. Vandaar dat snel een compromis van 2 pro cent kon worden bereikt. "Daarmee zitten we in de top van de loonstijgingen in Nederland", zegt Nicolaas. "We zijn er verder vooral tevreden over, dat de loonsverhoging per 1 januari 2013 ingaat en zonder knippen wordt doorgevoerd." "Boven dien is het best een luxe om over loonsverhoging te kunnen spreken", vindt Swen, die vanuit zijn functie ook andere branches vertegenwoordigt. "Dat is in deze tijd van zwaar weer zeker niet vanzelfsprekend." Alle betrokkenen hebben de afgelopen onder handelingen als prettig ervaren. "Het was een constructief overleg, er werden geen spelletjes gespeeld", aldus Willem. "Maar het ging er af en toe wel hard aan toe", vult Swen aan. "Hard op de inhoud, maar zacht op de relatie dus." Nicolaas vond dat het voor de bonden hard werken was. "We zitten samen in een proces waarin we toewerken naar een duurzamer HEINEKEN", schetst hij. "Zo'n vernieuwing kun je alleen doorvoeren als je dat proces samen durft aan te gaan in het besef, dat we ieder aan ons eigen touw kunnen trekken en toch de sloep eendrachtig het strand op slepen. Om samen iets te bereiken hoef je niet met zijn allen aan één touw te sleuren. Dat besef is wat mij betreft nog te weinig aanwezig, maar hopelijk komt het nog." De cao heeft een looptijd van een jaar en eindigt op 1 januari 2014. HEINEKEhNL magazine 19

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 19