Twaalf jaar nadat Bob zich voor het eerst met de Nederlandse verkeersveiligheid ging bemoeien, is de campagne nog springlevend. Het aantal mensen met drank op achter het stuur halveerde in die periode. Vooral onder jongeren is Bob de held HELFT MINDER BESCHONKEN RIJDERS STOER OM NIET TE DRINKEN Als in 2001 de eerste Bob-campagne van start gaat, wordt deze nog wat lacherig ontvangen. K £f PRIM ACAZ Als in 2001 de eerste Bob-campagne van start gaat, wordt deze nog wat lacherig ontvangen door het grote publiek. Wellicht omdat de uit Bel gië afkomstige campagne breekt met het verleden en niet langer het vingertje opsteekt naar wie met drank op achter het stuur gaat zitten. Het zet de Bewust Onbeschonken Bestuurder juist op een voetstuk. Alleen die naam, Bob? Dus krijgt hij in mopjes aan de toog of op het tuinfeest al snel gezelschap van Bert. Die is Beschonken En Rijdt Toch. Hollandse humor. Vandaag de dag spreken de cijfers over het effect van Bob boekdelen en is van scepsis geen enkele sprake meer. In een recent onderzoek van het mi nisterie van Infrastructuur en Milieu is gekeken naar de resultaten en effecten van verkeersveilig- heidscampagnes en dus ook de Bob-campagne over de periode 2009-2011. Wat blijkt? Het aantal bestuurders met drank op achter het stuur blijft dalen. Terwijl het aantal mensen dat op voorhand afspreekt wie de Bob is juist weer verder is toe genomen. De campagne is dus een succes. Zeker als de recente cijfers worden vergeleken met de langere termijn. Dan blijkt dat in 2001 nog 4,1 procent van de automobilisten met te veel drank op reed, in 2011 was dat nog maar 2,4 procent. Ook het aantal verkeersslachtoffers, gerelateerd aan alcoholgebruik, daalde. "Dat is bijna een halvering. Vergeleken met andere landen doen we het echt heel erg goed", zegt Peter de Wolf over die getallen. De directeur van de Stichting Verantwoord Alcoholgebruik (STIVA) - waaronder meer HEINEKEN lid van is - zegt dat de aanpak in belangrijke mate het succes van de Bob-campagne heeft bepaald. "Andere landen kiezen vooral voor het afschrik wekkende effect, soms zelfs compleet met foto's van lijkzakken. Dat hebben wij in Nederland vanaf het begin juist vermeden." Daarnaast was Bob niet alleen zichtbaar op billboards en tv-commercials, maar waren (en zijn) teams van vrijwilligers ook te vinden op beurzen, festivals en evenementen en bij alcoholcontroles van de politie. Die persoonlijke aanpak hielp bij het op gang brengen van de bewustwording waardoor zeker onder de categorie jongere drinkers Bob vandaag de dag de held is. Het is volgens De Wolf zelfs bijna stoer geworden om als de chauffeur van een groep niet te drinken. 12 HEINEKEMJLmagazine

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 12