VoUebak dit weekend. Sterren stralen overal BAKERMAT VAN HET BRUINE CAFÉ Café De Blaffende Vis was vroeger een 'fout café'. Nu is het een populair eetcafé. Helneken affiches uit de jaren zeventig met de bekende slogan 'Heerlijk, helder Heineken'. Heerlijk, helder Heineken. "Het is bijzonder dat hij nu ook in dit rayon werkt en het zonder mijn hulp voor elkaar heeft gekregen." Paul van Daalen (65) staat aan de toog van Café Papeneiland in Amsterdam en zet een mooi getapt glas Amstel aan de mond. Vijf jaar na zijn prepensioen is hij samen met zoon Léon (28), Senior Account Manager, terug in het stukje stad dat hem zo lief is, en waar hij als 26-jarige-we schrijven 1973 - begon als vertegenwoordiger voor HEINEKEN. De Jordaan is dan nog een vervallen volks buurt met een slechte naam. Nu is het een hip stadsdeel waar met kroost gevulde bakfietsen door de straten rijden, biologische groente winkels floreren, toeristen zich vergapen aan de eeuwenoude panden en hippe tentjes als paddenstoelen uit de grond schieten. En toch, als Van Daalen senior schetst hoe het er hier in zijn tijd uitzag, is dat nog steeds mak kelijk te visualiseren. Zeker in een aantal van de bruine buurtcafés waar de tijd simpelweg lijkt te hebben stilgestaan. Zoals in Papen eiland, het bedrijf van de familie Netel dat zetelt in een pand uit 1641. Populair bij zowel stadsbewoners als toeristen, die zich vergapen aan het authentieke interieur. Het café werd in 2011 zelfs bezocht door oud-president Bill Clinton. Onder de indruk van de huisgemaakte appeltaart vroeg én kreeg hij een compleet exemplaar mee naar huis. Of neem Café Chris. Het kleine hoekcafeetje op de Bloemgracht, waar het biljart bijna de helft van de ruimte in beslag neemt en dat al zo lang café is dat het volgens eigenaresse Nel Mulder wel bezocht móét zijn door schilder Rembrandt van Rijn. Die woonde rond 1650 immers op een steenworp afstand. En natuur lijk Café Hegeraad, waar Peter Hegeraad 31 jaar geleden de zaak overnam van zijn oudere zuster en als 23-jarige nog een speciale onthef fing nodig had om te mogen beginnen. Van Daalen kan het zich goed herinneren. Hij was erbij. Hegeraad zelfwijst naar de scharnieren, halverwege het café. Ooit zat er een deur, de af scheiding tussen café en de huiskamer van zijn ouders - destijds in meer cafés gebruikelijk. Net als het piepkleine urinoir, midden in het café, dat vandaag de dag op straffe van een door de gemeente opgelegde dwangsom van liefst 1.000 euro niet meer mag worden gebruikt. heineken NL magazine 17

Heineken NL Magazine | 2013 | | pagina 17