NEDERLAND BOCKBIERLAND ROND DE TAFEL Ze weten alles van bockbier én van prijzen winnen - of toekennen. Dus gooi een paar stellingen in de groep, en er ontstaat vanzelf een gesprek over deze Hollandse biervariant. Er zijn al zo veel verschillende bockbieren op de markt, dat er nauwelijks ruimte is voor extra merken. Carina Kelder: "Er is altijd ruimte voor goede bieren." Michel Bormans: "Iedereen die hier aan tafel zit, is het bockbier door het succes kwijt aan het eind van het seizoen." Derek Walsh: "Kijk naar de supermarkten. Daar is vrij weinig keus. Wie 'exotische' bockbieren wil halen, moet naar de specia liteitenzaak. In de distributie zit een deel van het probleem. Er is ruimte zat, maar de retail is soms een tikje bekrompen als het om dit bier gaat. Dit jaar verwacht ik overigens een vloedgolf aan nieuwe bieren. Veel brouwerijen die voorheen slechts één variant brouwden, komen nu met meer." De 'eerste verkoopdag' is essentieel voor het succes van bock bier in Nederland. John van Zoggel: "Het 'vrijlaten' van het bockbier op een vast gestelde datum creëert een bepaald verlangen. Dat is mooi. Het hoort ook bij het ritme van de seizoenen." Michel Bormans: "Die eenheid is goed voor ons allemaal." Carina Kelder: "Het mag wel iets later wat mij betreft." Derek Walsh: "De datum is steeds meer vooruitgeschoven. Eerst was bockbier voor de winter. Het is nooit een typisch herfstbier geweest. Maar daar wordt het bier nu wel mee geassocieerd. Het enige jammere is, dat het meeste bockbier nu rond de winter weg is. Ik ken mensen die hamsteren om het jaar door te komen." 16 Heineken nl magazine Het is bij veel mensen onduidelijk wat bockbier eigenlijk is. Derek Walsh: "Het publiek heeft bij bockbier het beeld van een donker, zoeter en alcoholischer herfstbier. Maar bockbier is veel meer. Het is een cluster van verschillende bieren." John van Zoggel: "Ik begrijp de verwarring wel. Wettelijk moet bockbier een stamwortgehalte van boven de 15,5 plato hebben. Dat is een smal kader en bron voor extra verwarring." Carina Kelder: "Het gebrek aan kennis is soms jammer. Als men sen zeggen dat ze geen bockbier lusten, dan kan het zijn dat ze een bepaald type niet lekker vinden. Terwijl er zo veel meer is." Michel Bormans: "Zeker als je het vergelijkt met wat mensen alle maal over wijn kunnen vertellen dan blijft bockbier wel achter." Het imago van bockbier is belangrijker dan de smaak. John van Zoggel: "Als je een goed bier hebt, maar niemand weet er van, schiet het ook niet op. Daarentegen: op het moment datje een hele marketingmachine inzet maar geen goed bier brouwt, dan werkt dat óók niet. Het verhaal heeft twee kanten. De kwaliteit van het bier staat echter voorop." Carina Kelder: "Al ons bier vliegt de deur uit. Wij durven eerlijk gezegd geen reclame te maken." Michel Bormans: "Daarom zijn wedstrijden eigenlijk ook zo belangrijk: op dat moment kan de consument bier van grote en kleinere brouwerijen vergelijken. Dan krijg je een objectief oordeel. Dat is goed voor de hele categorie."

Heineken NL Magazine | 2010 | | pagina 32