'Het nieuwe drankje heeft al het goede van hier in zich' drankje is een ^eKeUendvanc^ Zoet met bite 'Het nieuwe De basis: cider Niet alleen voor vrouwen Het verhaal begint met een Zweedse medewerkster van Heineken. Als zij in Nederland in een café komt en er een rondje wordt besteld, weet ze vaak niet direct wat ze moet bestellen. Bier is geen optie voor haar, wijn vindt ze niet verfris send genoeg en is niet overal van dezelfde kwaliteit en een cocktail of mixje past niet zo bij het moment. Thuis in Zweden drinkt ze vaak cider, maar dat is in de Nederlandse horeca nauwelijks verkrijgbaar. Tegelijkertijd zoekt Heineken in de dalende biermarkt naar nieuwe kansen en doelgroepen. Het idee voor een nieuw drankje was geboren. "Uit onderzoek blijkt dat 63 procent van de vrouwen de bitterheid van bier niet lekker vindt," zegt brandmanager Baukje ten Herkei. "Dat wil trouwens niet zeggen dat die vrouwen nooit bier drinken. Sommigen van hen drinken bij bepaalde evenementen wel bier. Op Koninginnedag bijvoor beeld of als er een keer een rondje wordt besteld." Maar wat is er volgens vrouwen dan mis met bier? Baukje: "Het imago van bier is heel mannelijk. Het mist de klasse en stijl waar vrouwen naar zoeken en past daarom niet bij de identi teit als vrouw. Het glaswerk vinden ze vaak groot en zwaar. Daarnaast vinden veel vrouwen de bittere smaak van bier niet lekker. We hebben onderzoek laten doen door een smaakdes- kundige, die tot de conclusie kwam dat Nederlandse vrouwen een drankje willen dat zoeter is met een volwassen bite. Een aantal vrouwen is uitgenodigd voor een serie proefsessies, waarbij bestaande dranken werden getest. Welke zijn lekker en welke niet? En wat maakt dat het ene drankje lekker wegdrinkt en het andere genipt moet worden?" Tijdens deze zoektocht wordt steeds meer duidelijk. Een tikkeltje zoet, dat is dus een vereiste. Aan welke eisen moet het nog meer voldoen? "Vrouwen houden dan wel niet van bier, ze vinden wel dat het veel goede eigenschappen heeft," gaat Baukje verder. "Grappig, toch? Ze weten dat bier doordrink baar en verfrissend is. Daarbij zijn ze te spreken over de natuurlijkheid en hoeveelheid alcohol in bier. Het nieuwe drankje moet daarom al het goede van bier hebben, maar mag geen bier zijn." Tijd om de afdeling Research and innovation bij het project Diamond - zoals het inmiddels is gaan heten - te betrekken. René Koppers is senior research assistant product develop ment. "Het was een hele uitdaging," zegt hij. "Marketing had aangegeven dat cider het uitgangspunt was. Vervolgens hebben we een aantal prototypes ontwikkeld op het lab. Daarna begint het proeven: dit is te zoet, deze komt in de richting..." Zegje cider, dan denk je aan bubbels. Was Heineken dan op zoek naar een glamourous drankje? Baukje: "Nee. Je hebt al gauw de neiging er iets moois van te maken, maar we zijn echt op zoek gegaan naar een alternatief voor bier. Een drankje dat makkelijk meegaat in een rondje. Dat is namelijk ook gebleken uit onderzoek: vrouwen willen niet opvallen, die willen gewoon meedoen. Het moest een mainstream drankje worden." René: "De prototypes hadden nuanceverschillen in geur en smaak. Het ene drankje was wat voller van smaak, het andere wat frisser, het ene wat fruitiger en het andere wat meer wijnachtig. Na een paar tests bleven er twee over, waar we uitgebreidere tests mee hebben gedaan. Eerst op laboratoriumschaal, later hebben we een groter volume in onze proefbrouwerij gemaakt voor een markttest. De gegevens van deze markttest zijn statistisch verwerkt en geïnterpreteerd door marketing en onszelf, productontwikke ling. Op basis van de markttest hebben wij de drankjes weer verder verfijnd." Na elke proefronde wordt het drankje geoptimaliseerd. Na zes rondes is het klaar: een sparkling cider blend, een unieke mix van cider, gerstemout en zuiver spranke lend water met een subtiele fruitsmaak. Lekker fris met toch een stevige bite. In de testfase heeft het de 'werknaam' Charli, uiteindelijk krijgt het zijn definitieve naam: Jillz. Uit onderzoek blijkt dat Jillz de beste naam is voor het nieuwe drankje. Het maakt in één keer duidelijk dat het [12] Heineken nl mag azine

Heineken NL Magazine | 2008 | | pagina 18