Kun jij iets doen tegen die ellendige spam? Is spambestrijding voor jou een dagtaak? Wat kunnen we zelf doen? Internet, intranet, e-mail: veel collega's kunnen niet meer zonder. En zouden dat ook niet willen. Maar het snelle digitale verkeer brengt ook ergernissen met zich mee. Een daarvan: spam! Elke dag weer die irritante berichten in je inbox... Spam bestrijden is een van de taken van Caspar de Kok. Hoe gaat hij te werk? "Ja, in ieder geval ons uiterste best doen. Spam is vervelend. Het veroorzaakt veel irritatie. Maar verder is het doorgaans ongevaarlijk. Metingen laten zien dat sinds 1 augustus het dagelijkse aantal e-mails gestuurd naar Heineken is verdub beld van 150.000 naar 300.000; dit is hoofdzakelijk spam, een zorgelijke ontwikkeling. Verschillende onafhankelijke organi saties voorspellen dat de spamstroom eind 2007 nogmaals zal verdubbelen en daarmee 90% van de totale mailstroom via internet uitmaakt. Wij bij Group IT doen er van alles aan om ervoor te zorgen dat Heineken er zoveel mogelijk van verschoond blijft. Om meer inzicht te krijgen in welke soorten spamberichten er binnenko men, hebben we onder andere spam@heineken.nl opgericht, waar medewerkers spamberichten heen kunnen sturen. Zoiets als een vuilnisbelt waar je iedere dag je vuilniszak naartoe brengt. Daarnaast test ik antispamsoftware, sinds een maand hebben we een pakket draaien dat zeer goed staat aangeschreven in de markt. Metingen laten zien dat we nu 98% van de spam tegenhouden en weinig zakelijke mails ten onrechte tegen houden. Dagelijks werden er 3.000 e-mails doorgestuurd naar spam@heineken.nl; dat zijn er nu dagelijks nog maar 100. Dit pakket komt 'just in time'." "Het onderscheppen van spam was behoorlijk arbeidsintensief. Ik was er zeker een hele dag in de week mee bezig. Met het bekijken van de berichten, het instellen van de filters en het testen van die instellingen. Met de komst van nieuwe software heb ik er bijna geen werk meer aan. Het pakket staat aan of uit, en de leverancier definieert 'spam of geen spam'." "Bewust internetgedrag levert de beste bijdrage in de strijd tegen spam, bijvoorbeeld: Geen e-mailadres op internet plaatsen. Webrobots van spammers speuren automatisch het web af op zoek naar deze e-mailadressen. Laatje veel berichten achter op het internet, maak dan een apart e-mailadres aan of gebruik een tijdelijk e-mailadres zoals hotmail.com oflive.nl. Niet reageren op ongevraagde berichten. Doe je dit wel dan geef je het bericht 'ik lees spamberichten'. Reageer niet op kettingbrieven, berichten waarbij gevraagd wordt deze door te sturen naar een groep vrienden of ken nissen om zo in aanmerking te komen voor een prijs, of een oproep een bericht te sturen aan een ziek kind. Vaak zijn deze oproepen het werk van een spammer. Koop niets via ongevraagde berichten; spammers ontlenen hier hun bestaansrecht aan. Ontvang je binnen Heineken wel spam dan kun je die door sturen naar spam@heineken.nl. Als je recent een ander adres hebt gekregen, overweeg dan geen mail meer op je oude adres binnen te halen. Mocht de hoeveelheid spam niet stoppen, dan is een nieuw e-mailadres een goed alternatief. Ten slotte: wij doen ons best om zoveel mogelijk spam te filteren, maar helemaal schoon krijgen we het niet. Spam is nu eenmaal 'part of life'. En bestrijden van spam blijft een kat-en- muisspel." DAGELIJKS BINNENKOMENDE E-MAILS BIJ HEINEKEN (INCLUSIEF VOORSPELLING 2007) 2002 2003 2004 2005 2006 2007 Afgeleverde e-mails SPAM Binnenkomende e-mails CASPAR DE KOK (35) Functie Lotus Domino Consultant Woont in Scheveningen, samen met vriendin en drie kinderen Houdt van internetten, lezen, strand en bergbeklimmen Stond onlangs op een van de toppen van het Mont Blanc massief Heineken nl magazine [17]

Heineken NL Magazine | 2006 | | pagina 29