Amsteimedewerkers te gast bij Hm Km Hm Prinses Margriet PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V Wat is beter HET SPONGAT NUMMER 88 - 27 JUNI 1968 Woensdagmiddag 12 juni zijn de heren B. Wiersma en H. J. Bolland van onze brouwerij in Helmond, tesamen met de heren R. E. Romme en H. Leenaerts van het Roode Kruis uit Limburg te gast ge weest bij Hare Koninklijke Hoogheid prinses Margriet op Paleis Het Loo. Bij deze gelegenheid was ook aanwezig mejuffrouw J. C. M. M. Geldens, de oud-secretaresse van Koningin Wilhel- mina, die op 18 mei de Frisia XV her doopte in het hospitaalschip Prins Mau- rits. Prinses Margriet, die in het dagelijks bestuur van het Roode Kruis zitting heeft, had de heren uitgenodigd om te vertellen over het hospitaalschip, dat door medewerkers van de Amstel Brou werij Helmond in de wintermaanden is omgebouwd en opgeknapt. Zij prees het initiatief om voor de minder-valide H.K.H. Prinses Margriet toont Prins Maurits aan het gezelschap. V.l.n.r. de heren Bolland, Wiersma, Leenaerts, mej. Geldens en de heer Romme. (foto H. Stokhuyzen, Apeldoorn) medemens het leven aangenamer te maken. De Prins Maurits is hier een goed bewijs van, zo meende zij. De heer Romme overhandigde de prin ses twee vuurstenen, die maar liefst 5000 jaar oud zijn. Een bijbehorend certificaat vermeldde alle gegevens over deze vuur stenen. De Prinses ontving ook een boek geschreven door Bertus Aafjes over de Limburgse mijnen, bestemd voor haar zoon, wanneer deze op de middelbare school zit. De Limburgse mijnen zullen dan wellicht niet meer bestaan, waar door dit boek de geschiedenis hiervan weergeeft. De heer Romme had ook vier Limburgse vlaaien meegenomen voor de Prinses. De heer B. Wiersma vertelde de Prinses het een en ander over de Prins Maurits en de werkzaamheden, die de Amstel- bemanning en een aantal vrijwilligers verricht hadden. Tijdens het gesprek werd Prins Maurits door een zuster de kamer binnen gebracht. Alle pogingen om hem aan het lachen te krijgen mis- (lees verder pagina 3) dan een mens? Een ander mens. Zo begint een gedicht van Ellen Warmond. Wij vonden dit een zinvolle gedachte, die een goed begin vormt van een korte beschouwing over het vormingswerk bedrijfsjeugd. Dit werk, wellicht beter bekend onder de namen Zonnebloem, Mater Amabilis, Nuvola, Levensschool e.d. krijgt in onze samenleving onvol doende aandacht. Van de 400.000 jonge ren tussen 14 en 17 jaar ontvangt cén vierde een aanvullende opleiding door vormingswerk of leerlingstelsel, doch 300.000 ontberen iedere vorm van scho ling en vorming. Dit vormingswerk voor jonge mensen van 14 tot 18 jaar wil de jeugd be-ge- leiden op de weg naar volwassenwor ding. Zij wil zijn een vorming tot samen leving. Is dit dan nodig? Ja, omdat de leerplicht in ons - welvarende - land reeds eindigt op 14 jaar, waardoor kin deren, die zich nog bevinden midden in de groeifase, plotseling in een maat schappij van volwassenen worden ge plaatst. Het bedrijf verwacht, dat deze jonge medewerkers zich zullen gedragen als waren zij reeds volwassen. Het vormings werk wil enerzijds helpen in dit aanpas singsproces, anderzijds daarbij ook de jongeren terzijde staan in hun groei naar volwassen beroepsbeoefenaars. Dit laat ste is iets anders dan de vaktechnische opleiding. Het gaat bij dit aspect om het kweken van inzicht en begrip voor de totale arbeidssituatie en op de wijze waarop deze samenhangt met liet gehele maatschappelijke bestel waarin wij leven. Het is duidelijk, dat het bedrijf deze taak niet zelf kan vervullen. Een onderneming is er op uit om winst te maken teneinde het voortbestaan van het bedrijf moge lijk te maken. Hoe sociaal of humaan het klimaat in een bedrijf ook moge zijn, de werknemer is daar primair aanwezig als produktie- factor en niet om hem op te voeden tot verantwoordelijk lid van onze samen leving. Doch door een deel van de arbeidstijd van de jonge mensen af te staan aan de vormingsinstituten, zal het bedrijfsleven een daadwerkelijke bijdrage kunnen leveren tot het creëren van een betere samenleving en een stukje toe komstig levensgeluk van de betrokkenen. Dat ook ons bedrijf dit inziet, achten wij voor alle belanghebbenden een gelukkige omstandigheid. Attendens 1

Amstel - Het Spongat | 1968 | | pagina 1