l&erëtmis 'AMSTEL> PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. fl. 750,- voor een idee HET SPONGAT NUMMER 51 - 22 DECEMBER 1966 De liefde vergaat nimmermeer (1 Cor. 13:8) Op 20 juli 1714 gebeurde er in Peru een vreselijk ongeluk. Tussen de hoofdstad Lima en Cuzco liep een weg die werd onderbroken door een brede berg stroom. Voor de voetgangers hadden de Inca's - zo'n honderd jaar tevoren - een gevlochten tenen brug gebouwd tus sen de bergkammen die de rivier om sloten. De bewoners beschouwden de veelgebruikte brug als een monument voor eeuwen en bet kwam niet in hen op dat deze brug eens zou bezwijken. Toch gebeurde dit op deze fatale datum. Hierbij verloren vijf mensen het leven. De schrijver Thornton Wilder heeft in zijn boek „De brug van San Luis Rey"* getracht een beschrijving te geven van hetgeen aan deze fatale datum vooraf ging. Hij kon dit doen omdat een uit N-ltalië afkomstige Franciscaner broe der - Juniper genaamd - getuige was van dit ongeval. Broeder Juniper raakte geobsedeerd door de vraag waarom deze vijf mensen door het ongeluk werden ge troffen. Als gelovig mens trachtte hij al tijd de vragen over leven en dood te doorgronden. Juniper ging na het onge luk een onderzoek instellen naar het le ven van deze vijf mensen. Hij hoopte daardoor te kunnen aantonen dat God een plan had met de mensen en dat van toeval geen sprake kan zijn. Op deze wijze zou hij de mensen kunnen bewij zen, zoals in de wiskunde - dat God be stond zodat zij niet meer behoefden te twijfelen. Zijn onderzoek kostte hem zes jaren van reizen en trekken, van inten sief speuren en navragen. Het resultaat van zijn bevindingen legde hij tenslotte vast in een lijvig boekwerk. Hoewel hij geen enkel detail achterwege liet, viel uit het geschrift niet op te ma ken wat hij graag had willen bewijzen. Bovendien waren de getuigen nogal te genstrijdig in hun verhalen. Bij de één was sprake van edelmoedig heid, terwijl een ander over dezelfde persoon berichten verstrekte van gierig heid en egoïsme. Toen het boek van Juniper aan de open baarheid werd prijsgegeven, verklaarden de rechters de inhoud tot ketterij. Zij hadden de bedoeling van de schrijver doorzien en hij werd daarom veroordeeld tot de brandstapel evenals zijn geschrif ten. Eén afschrift is echter bewaard ge bleven, zodat later de geheimen van deze vijf levens toch bekend raakten. Hoe vaak zullen wij mensen, wanneer daartoe aanleiding was dezelfde vragen in ons leven gesteld hebben als Juniper? De diepe zin van alle gebeurtnissen om ons heen houdt ons altijd bezig hoewel wij wellicht beter dan Juniper beseffen dat een definitief antwoord niet door een wetenschappelijk onderzoek verkre gen kan worden. Kan dat antwoord door Kerstmis dan wel gegeven worden? Wij weten door Kerstmis dat het licht van de liefde die ons door God wordt geschonken ons altijd zal vergezellen, ook wanneer wij denken dat alles zinloos is. Het is deze liefde die de zin geeft aan ons leven en waaraan wij met Kerstmis steeds herin nerd worden. Juniper heeft dit waar schijnlijk niet gezien. Toch stelden zijn vijf getroffenen in hun leven daden van liefde die tenslotte weer zullen terug keren tot hen die deze liefde deden ontstaan. Voor lien die het kerstevangelie niet zo kunnen zien en beleven, geeft het begrip medemenselijkheid in deze tijd de inhoud van het bovenstaande weer. Medemense lijkheid is het besef dat wij in deze wereld geplaatst zijn om als broeders te leven en die liefde tot de naaste te betonen die maakt dat de ander de steun krijgt die bij nodig heeft. Het boek van Thornton Wilder eindigt met een zin waarin dat alles nog eens is uitgedrukt. „Er is een land van de levenden en een van de doden en de brug is de liefde, het enige blijvende, de enige bedoeling". Advent 1966 Zwart Beertje 882 Attendens „Het is de bedoeling om met u samen het idee H. 359-66, zoals het officieel wordt aangeduid, te bespreken, het idee dat de geschiedenis van de Amstel Brouwerij zal ingaan als Het Idee van 1966." Met deze woorden begon ir. Van Mar wijk Kooy op vrijdag 18 november j.l. zijn toespraak in het leslokaal van de vestiging Helmond. Daar waren op dat moment bijeen de bedrijfsleider ir. Drost, het leidingge vend personeel van de technische dienst en zes van de zeven inzenders, te weten de heren Bolland, Van Duynhoven, Van Erp, Munsters, Van Vlerken en Van der Vleuten. De heer Van Gaal was niet aanwezig aangezien hij sinds kort overgeplaatst is naar de servicedienst en daardoor ergens in Brabant of Limburg vertoefde. Het betreft hier een idee voor het ma chinaal inpakken van gestanioleerde flessen in six-packs, hetgeen tot heden nog steeds met de hand gebeurt. Om twee redenen achtte de heer Van Marwijk Kooy dit idee bijzonder belang rijk. In de eerste plaats omdat het in feite heel simpel van opzet is. Als men dit idee helemaal uitgewerkt leest, begrijpt men niet waarom er nooit iemand eerder op dit idee is gekomen en in de tweede plaats omdat het tot stand is gekomen door de samenwerking van zeven mensen. Hieruit blijkt toch wel dat de onder linge band zeer sterk is. Ir. Van Marwijk Kooy dankte voor dit zeer nuttige idee en sprak de hoop uit, dat er nog vele van deze bijeenkomsten belegd mochten worden. Hierna overhandigde hij iedere inzender een bedrag van 250,-.

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 1