PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. Kantine ging open met drie klokslagen Mona Lisa HET SPONGAT NUMMER 46-13 OKTOBER 1966 Op de dag dat Leidens ontzet werd her dacht heeft ir. R. van Marwijk Kooy de nieuwe kantine officiéél geopend. Ieder die op dat moment de drie slagen op het luidklokje hoorde (en dat waren er ruim driehonderd) kon konstateren dat „de directie wist waar de klepel hing", zoals de heer Van Markwijk Kooy opmerkte terwijl hij naar de knop liep om daar mee de hamer in werking te stellen. Op die derde oktober namen wij dus af scheid van de oude kantine en de- dag daarna, op werelddierendag, de dag waarop een span van onze paarden mee liep in de optocht naar het Hilton hotel alwaar zij werden getrakteerd, werd voor het eerst in de officiéél geopende nieuwe kantine gegeten. In de met vele bloemstukken versierde kantine stroomden tegen half vijf de honderden genodigden binnen (direktie, adjunct-directie, hoofden van dienst, en verder alle Amsterdamse werknemers die 12y2 jaar of langer in dienst waren). Er was een laag vrijstaand podium op gesteld en daarop prijkte een bontge kleurde meer dan manshoge kist met daarnaast slagwerk en een contrabas. Naast het podium stonden een lezenaar, het spreekvat en een vaas bloemen, geschonken door de voetbalclub Amstel Brouwerij. Om even over half vijf kondigde de heer Broekhuysen ir. Van Markwijk Kooy aan. Deze wees erop dat het meestal een bepaalde af deling is die te maken heeft met een investering van het bedrijf. Met deze kantine is dat anders omdat het hele Amsterdamse personeel met deze in vestering te maken heeft. "Deze kantine is tot stand gekomen door uw aller in spanning", zei de heer Van Markwijk Kooy, en wij hopen dat deze inves tering zal bijdragen tot vergroting van het rendement. In deze ruimte waar de broekriem wordt gespannen en de geest ontspannen zullen wij een rust punt kunnen vinden op het midden van de werkdag". De nieuwe kantine was een bijzonder grote noodzaak geworden doordat de oude te klein was en niet meer aan de eisen voldeed. De heer Van Markwijk Kooy bedankte met name de functio narissen, diensten en bedrijven die de kantine hadden gemaakt tot wat deze nu is. Ook de kantinecommissie werd in de dank betrokken en de leden daar- (slot op pagina 2) het in 1503 door Leonardo da Vinei geschilderde portret van La Gio- conda is vooral bekend om de geheim zinnige wat droefgeestige glimlach op het gelaat van deze vrouw. Deze mys terieuze lach is één van de redenen waarom de man spreekt over het raad sel vrouw Nu zou een man geen man zijn wan neer hij niet zou trachten het - vermeen de - raadsel op te lossen. Daartoe staan vele wegen open die allemaal met min of meer succes in de loop der eeuwen werden beproefd. Er is echter één weg die beslist niet tot het gewenste doel leidt, doch die helaas ook in ons bedrijf door een enkeling wordt gehanteerd. Dat is de weg van het beledigen van het zwakke geslacht door naroepen of door het plaatsen van onbetamelijke opmerkingen. Het eigen aardige is dat deze mannen die ten on rechte nienen zich dit soort uitlatingen te kunnen veroorloven - terecht - op de vuist zouden gaan wanneer een ander hun vrouw, zuster of dochter op deze wijze zou bejegenen. Bovendien is het opvallend dat bovenbedoelde opmer kingen alleen worden gemaakt als een groep mannen bij elkaar zijn, omdat dan de één de ander kan tonen wat hij zoal durft Wij vinden het beschamend dat wij over dit onderwerp in deze rubriek iets moe ten zeggen, doch wij doen dat in de overtuiging dat alle 99% overige man nen niet zullen toestaan dat wij het aan stonds zonder de geheimzinnige glim lach van onze vrouwelijke collega's zouden moeten stellen, omdat deze laat- sten vinden dat Amstelmannen zo wei nig heer zijn. Uit de hierboven geschetste perikelen kunnen we ook afleiden dat de vrou wenemancipatie (vrijmaking) in onze samenleving nog niet gerealiseerd is. Binnen het gezin heeft deze zich wel voltrokken, doch daarbuiten beslist niet. Let eens op hoe weinig mannen een vrouw in het bedrijf voor vol aanzien. De oorzaak daarvan ligt in het feit dat door de kuituur, d.w.z. door mannen wordt vastgesteld welke plaats de vrouw in de maatschappij is toebedeeld. Voor ons blijft dat toch altijd een heel bijzondere Attendens Voor hel eerst in de nieuwe kantine

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 1