PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. Nieuwe kantine gaat volgende week open 1 HET SPONGAT NUMMER 45 Onze nieuwe kantine wordt maandag 3 oktober te half vijf officieel geopend. Vandaar dat in dit nummer veel aan dacht wordt geschonken aan dit perso- neelsrestaurant, want zo mogen wij onze prachtige kantine beslist wel noemen. Twintig meter boven de grond gaan de werknemers in Amsterdam van dinsdag 4 oktober af daar tussen de middag de inwendige mens versterken. Die twintig meter worden overbrugd door een lift, die veertig personen met een snelheid van 75 m/sec (dat wil zeggen 2,7 km per uur) omhoog brengt. Wie gegaran deerd hongerig wil binnenkomen kan gebruik maken van de trap. Zowel gedurende de rondwandeling die wij maakten in gezelschap van de heer Kramer als tijdens het gesprek dat wij met de heer J. J. F. Nicolai over de kantine hadden, trof ons de geweldige afstand die er ligt tussen de situatie, nu vele jaren geleden, dat de werknemers bij of op hun werkbank even hun brood moesten opeten en de toestand van heden. Nu betraden wij een brede goed verlichte gang, die in het geheel niet laat vermoeden dat wij op weg waren naar een bedrijfskantine. Links en rechts was gelegenheid (met twaalf wasbakken) en toiletten, garderobe met hangruimte voor honderdtwintig jassen en mantels, van de gang gescheiden door een afgifte- tafel met een blad van zwart marmer. Daar tegenover een kamertje waarin de kleine commissie van de ondernemings raad kan vergaderen en waar deze al haar bescheiden kan onderbrengen. Even verderop een telefoon (nr. 469) achter een kap van plexiglas. En dan betreedt men de kantine - licht en ruimte zijn de eerste indrukken. Licht door de kolossale raamoppervlakten. Het lage plafond doet de zaal veel groter lijken dan hij in werkelijkheid is (33 m x 18 m). De heer Nicolai, de architect, verbonden aan het Ingenieurs- en Architecten bureau Langhout en Huisman N.V., vertelde dat het eigenlijke dak bestaat uit dakplaten; daaronder liggen leidingen en om die te onttrekken aan het gezicht is een tweede zoldering aangebracht van houten stroken. Dat houten dak loopt niet helemaal door, zodat men aan de zijkant van de kantine, daar o.a. waar de trossen lampen hangen, duidelijk de constructie kan zien. Nu we toch naar (Vervolg op pag. 2) Gezicht op de toegangsdeuren, met daarboven de klok. Aan het verhoogde plafond hangen trossen lampen. Links een plantenbak. EEN INDRUKWEKKEND. kort filmpje, onlangs gemaakt door een Belgische cineast, toont ons op in dringende wijze hoe de mensheid in deze wereld leeft en waartoe hij op zijn beste momenten in staat is. Als de film begint, zien wij een oude straat met huizen voorzien van mooie gevels. Als we goed kijken, dan zien wij tegen de huizen iets bewegen. Dit blijken dan mensen te zijn die met het gezicht naar de muur tastend met de handen voortschuifelen langs de ramen en deu ren. Plotseling gebeurt er iets heel ern stigs in de straat, de mensen kijken om en zien elkaar. Deze ontdekking leidt tot ontmoeting waarbij zij gezamenlijk tot actie komen. Wij willen niet meer over deze film ver tellen, want misschien komt hij binnen kort op de t.v. A.s. maandag 3 oktober is voor onze Amsterdamse werknemers een belang rijke dag want dan zal de nieuwe kantine haar deuren openen. Zo is dan gelukkig een einde gekomen aan de situatie dat onze koffie een loog aroma kon ver krijgen of dat wij in de gewelven ge dwongen werden op de maat van „We gaan nog niet naar huis" onze kaken te bewegen. Een kantine is een functionele ruimte evenals een kantoorlokaal, een labora torium of een produktiegebouw. Wij komen in de kantine voor een korte rustpauze, die letterlijk en figuurlijk een ver-ademing dient te zijn. Vandaar dat een kantineruimte enigszins moet con trasteren met de omgeving waarin wij de rest van de dag moeten verkeren. Wij menen dat de architect hierin zeer goed is geslaagd. Er is echter nog een facet aan de opening van de kantine, waarvan de betekenis ver uitgaat boven het in ge bruik nemen van een nieuwe lokaliteit. Gedurende bijna honderd jaar hebben groepen werknemers in ons bedrijf zich voortbewogen zoals de mensen in de film die wij hierboven beschreven, d.w.z. met de ruggen naar elkaar toege keerd. Aanstonds zullen zij elkaar kun nen zien waardoor een werkelijke ont moeting mogelijk wordt. Overal in de wereld vervagen de gren zen en worden barrières doorbroken, omdat dit een voorwaarde is om te komen tot een leefbare wereld. Daar voor hebben wij mensen elkaar nodig, óók hier, in ons bedrijf. Attendens.

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 1