PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. Duizenden dozen in het vatengebouw 1 HET SPONGAT NUMMER 41-4 AUGUSTUS 1966 Ja, we hadden het kunnen weten: in een bedrijf als het onze dat zoveel bier ex porteert in dozen, daar moeten karton nen dozen een groot artikel zijn. En dat het inderdaad een groot artikel is heb ben we kunnen constateren toen we onlangs bij de heer Fien de gast waren. Hij wandelde met ons over de vijfde verdieping van het vatengebouw en toen we afscheid van hem namen vroegen we ons af waarom dit gebouw niet reeds herdoopt is in dozengebouw, want er zijn veruit meer dozen dan vaten. De heer Fien, die de verantwoording heeft voor ons kartonnen-dozenpark ver telde dat wij regelmatig twintig soorten dozen gebruiken: hoge en lage, grote en kleine, kleurige en sobere. Maar voor elk van die dozen is er ook een interieur, dus ook twintig soorten interieuren (dat zijn de bouwsels van karton die de fles sen van elkaar gescheiden houden en dus beschermen tegen breuk). Die dozen liggen ineengevouwen op sta pels. Een enkele geroutineerde beweging is voldoende om ze open te klappen. Een nietmachine slaat onder het uitsto ten van enkele nijdige tikken nietjes in de bodem zodat deze de doos zijn ste vigheid geeft. Die machine wordt be diend door een watervlugge medewerker die op deze manier kans ziet per dag vijfduizend dozen te behandelen. Een ander legt er snel een kartonnen bodembedekking in en plaatst het inte rieur. De volgende werpt er een fles- opener in en stapelt ze op. Klaar voor de bottelarij. Aan een andere tafel wor den de nog toegevouwen dozen door middel van een schablone en een korte stugge penseel voorzien van een adres. Dat gebeurt met alle dozen behalve de Zweedse, want deze krijgen een etiket opgeplakt in verband met de steeds wis selende ordernummers. Die Zweedse do zen hebben voor een deel nog iets merk waardigs: enkele centimeters boven de bodem kunnen ze horizontaal worden opengescheurd met een lipje, het grootste gedeelte kan er dan worden afgenomen, hetgeen van belang is voor het uitstallen in winkels en supermarkten. Voor een deel, zeiden wij, want het geldt alleen voor de dozen waarin mellanöl wordt verpakt, licht bier dat speciaal voor Zweden wordt gemaakt. In totaal zijn er veertien mensen dage lijks bezig op de kartonnage-afdeling; behalve voor het gebruik gereed maken van de dozen vereist ook het opslag- werk ettelijke handen. De vijfde verdieping puilt uit van het karton, men wandelt er door straten van stapels dozen. De kartonnage-afdeling (Slot op pag. 2) Rijkdom en kracht zijn begerenswaardige zaken, die evenwel in een pikant licht komen te staan door de volgende woorden van de Schotse dichter en schrijver George Macdonald: Hebbeu wat we wensen is rijkdom, maar als men het zonder kan doen is dat kracht. Hoe korter de lijst van dingen die men meent te moeten hebben om te kunnen leven hoe groter de vrijheid. Hoe langer en gevarieerder die lijst is, des te soiiner zitten we gevangen. We kunnen tegenwoordig onze kinderen van alles geven, maar er is iets wat we niet zo gemakkelijk aan ze kwijt kunnen en dat is de waardering voor het leven dat ze leiden. Zich verwonderen lijkt wel voorbehou den aan dichters en kinderen, gewone stervelingen kunnen dat maar zelden. Ouders niet opgroeiende kinderen heb ben veelal nog de tijd meegemaakt dat er schaarste was, dat bepaalde dingen slechts mondjesmaat konden worden verkregen. Die ouders kunnen dan ook zeggen: wat fijn dat we het nu zoveel beter hebben. Het heeft geen zin onze kinderen dingen te onthouden alleen maar om hun hori zon van waardering te verbreden. Maar soms komt het plotseling en onopzette lijk: op een avond is de televisie stuk, er is geen monteur te bewegen ons toe stel te repareren en er is nog wel zo'n aanlokkelijk programma. Het gezin zoekt dus wat anders: de boekenkast wordt ontdekt, sinds lang niet gedraaide grammofoonplaten worden beluisterd, er komt een schaakbord voor de dag en men ontdekt elkaar. De bromfiets doet het niet en de weg naar werk of school wordt opeens an ders: per tram of per bus. Kijk, er moet zelfs een stuk gelopen worden dat anders in snelle vaart werd gepasseerd. We ont dekken een raar winkeltje en zien een oude gevelsteen met een vreemd orna ment. Nooit eerder gezien. En dag als alle andere dagen en toch anders. Meisjes die een vakantiefietstocht heb ben gemaakt komen tot de ontdekking dat een kast vol kleren geen voorwaarde is om gelukkig te zijn en pret te hebben. Dat ze goed gekleed konden gaan al hadden ze niet meer bij zich dan een koffertje met het hoognodige. Dergelijke ervaringen hebben we nodig, want ze kunnen bijdragen tot een gevoel van waardering en dankbaarheid, en zo'n gevoel bewijst dat we niet slapend door het leven gaan. Enkele werknemers van de kartonnageafdeling met de heer Fien tweede van rechts).

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 1