PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. Kleine voorvallen Waken voor de goede kwaliteit HET SPONGAT NUMMER 38 - 23 JUNI 1966 kunnen onze gedachten soms leiden naar problemen van grotere omvang die wij daardoor ineens scherper gaan zien Zo stonden wij vorige week op een smalle weg te wachten voor gesloten spoorbomen met een klein groepje mensen. De beide kanten van deze weg waren afgezet met hekken waarvan de afrastering aan één zijde in deplorabele toestand verkeerde. Prikkeldraad en harmonikagaas staken ruim een halve meter uit waardoor wandelaars en fietsers het risico liepen van gescheurde kleren of verwondingen. Bij de wach tenden voegde zich even later een fietsend echtpaar met een klein jongetje. Zij stapten ook af en de man zette zijn fiets tegen een boom. Hij liep naar het kapotte hek, bracht alle uitstekende delen op zijn plaats, pakte een stuk touw uit zijn zak en begon daarmee de zaak te repareren. Terloops merkte hij op: „Je snapt niet dat alle mensen die hier dagelijks langs komen hier niks aan doen want het is toch verd ge vaarlijk vooral als het donker is". Net toen het laatste touwtje vast zat, trok de trein voorbij, gingen de bomen open en iedereen vervolgde zijn weg. Het tweede voorval vond een dag later plaats. Een lid van de kantinecommissie vroeg ons eens in de kantine te komen kijken na afloop van de dagelijkse lunchpauze. De chaotische rommel die wij daar aantroffen, ondanks de vele afvalbakken, is ten dele weergegeven op de foto die in dit nummer is opgenomen. Wat deze gebeurtenissen met elkaar te maken hebben? Wij dachten heel veel! De man in het eerst beschreven voor val gaf blijk van een groot gevoel van mede-verantwoordelijkheid voor de om geving waarin hij verkeert. Hij beseft dat wij in de wereld met elkaar moeten leven en dat wij daarom rekening moeten houden met de ander. De mensen die betrokken zijn bij het tweede voorval, die nou ja, wij zeggen al niets meer Toch nog één opmerking, een variant op een bekende slagzin: „Leven met elkaar, is gemakkelijker dan u denkt". Attendens 1 De heer Peynenburg bij het apparaat dat de lekdruk van een kroonkurk kan bepalen. De hals van de fles, die in het water staat is vaag te zien. El sehor Peynenburg fija la maxima presión que aguanta una tapa corona. Verveloze kisten, gescheurde etiketten en flessen die een hoekje uit de bodem missen hebben niets te maken met de kwaliteit van ons bier. Niettemin doen ze afbreuk aan de goede naam van ons produkt. Het is daarom niet te ver wonderen dat er grote aandacht wordt besteed aan de verpakking en de presen tatie van ons bier. Dit geschiedt door de kwaliteitscontroleurs, vijf man die res sorteren onder het laboratorium, dus de heer Dams. Het laboratorium ,zegt de heer Dams, heeft altijd in het flesje gekeken, we kijken nu ook naar het flesje. En aan gezien de flessen van de bottelarij komen, is daarop onze aandacht geconcentreerd. De afdeling kwaliteitscontrole heeft daar dan ook een dependance, van waaruit ieder uur de ronde wordt gemaakt langs de machines. De bevindingen van de controleurs, van wie de heer W. F. Peynenburg onlangs voorman is ge worden, worden vermeld op een lijst. Deze bevat een foutenspecificatie, die bestaat uit de kist, de fles, het etiket, de kroonkurk en het stanniool. Er wordt met een rood en een groen potlood ge werkt: rood vermeldt de A-fouten (de ernstige) en groen de B-fouten (lichte gevallen). De controleur neemt steek proeven en gaat na of er vuil in de kist zit, of hij goed in de verf zit of soms kapot is; de fles wordt gecontroleerd op vulhoogte en beschadigingen; het etiket kan los of scheef zitten, gescheurd of vuil zijn; de kroonkurk kan met een vreemd merk bedrukt zijn, de fliptopper kan een verkeerde stand hebben ten opzichte van het etiket; het stanniool kan allerlei mankementen vertonen. Een hele lijst dus. Het voorkomen van fouten bij de steekproeven (want het blijven altijd steekproeven) heeft invloed op de premie van de groep die het gecontroleerde pro dukt heeft afgeleverd. Hiermede is het werk van de controleurs evenwel nog (Slot op pag. 2)

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 1