PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. Onder de vloer van het hoofdkantoor Van vreemdeling HET SPONGAT NUMMER 34 - 28 APRIL 1966 Het is al weer een paar jaar geleden dat er iets merkwaardigs gebeurde in de Gijsbreghtkelder. Het was gezellig muziek en dansende paartjes. Na een half uur bekeek men elkaar iets oplet tender. Had de dans hen zo verhit? Maar waarom kwam dat dan tot uiting op zulke vreemde plaatsen als de oog hoeken en de neusgaten? Vanwaar die vreemde rode gloed? Het raadsel was spoedig opgelost toen bekend werd dat er nieuwe plavuizen waren gelegd. Onze Gijsbreghtkelder heeft een opmerkelijke vloerbedekking: plavuizen, zachte tegels, die als ze pas nieuw zijn en intensief belopen of be- danst worden, enigszins stuiven en dat rode stuifpoeder had zich vastgezet in de ooghoeken en aan het begin van de neusgaten van de dansers. Wij zijn dit artikel over onze befaamde ontvangstkelder (of ontvangkelder?) be gonnen waar begonnen moet worden - bij de grond. Aan die plavuizen zit nog een verhaal vast. Op het Frederiksplein heeft tientallen jaren het Paleis voor Volksvlijt gestaan, gebouwd naar het voorbeeld van het Londense Crystal Palace. Het brandde in 1929 tot de grond toe af, op een zomernacht. Op het kantoor van onze expeditie was de nachtploeg aan het werk, maar niet zo heel lang, want zodra de mare van het brandende paleis hen had bereikt, spoed de ieder zich naar het Frederiksplein. Schuilt niet in elk onzer een pyromaan? Het resultaat was een aantal verloren manuren en een woedende dagploeg, die het werk van de heren vuurkijkers kon opknappen. Dezen gingen voldaan naar huis en naar bed. De plavuizen van dit Paleis voor Volksvlijt kwamen naar de Amstel Brouwerij toe en deze liggen nu in de Gijsbreghtkelder door de goede zorgen van prof. F. A. Eschauzier, de bouwmeester van het hoofdkantoor en dus ook de Gijsbreghtkelder. Eschau zier, die ons kantoor in 1932 voltooide, was een belangrijk architect, wiens bouwwerken uitmunten door verfijning en blijken van liefde voor het detail. Hij bouwde vele particuliere villa's, zoals het landhuis Noorderheide in Vierhout en de witte villa aan de Diepenbrock- straat op de hoek van het Beatrixpark in Amsterdam; ook was hij verdienstelijk als binnenhuisarchitect, hij ontwierp scheepsinterieuren en had een belangrijk aandeel bij de interne vernieuwingen van het Rijksmuseum. Hij was als hoog leraar verbonden aan de afdeling bouw kunde van de Technische Hogeschool in Delft. Hij overleed op 7 augustus 1957. Zijn liefde voor het detail is in de Gijs breghtkelder onmiskenbaar. De wanden zijn beschilderd met een wereldkaart die gestoffeerd is met dierfiguren. Overal ontwaart men de aan elkaar verbonden schrijfletters AB: op de rugleuning van de stoelen, op de medaillons ter weers zijden van de tafelpoten, op de kachels en de lantaarns die aan de kolommen hangen. De donker gesausde vurenhou ten zoldering en de donkere vloer con trasteren met de lichte meubels en ko lommen. Deze zijn van comblanchien, (Vervolg op pag. 2) tot huisgenoot, zo zouden wij het proces kunnen noemen dat zich hopelijk gaat afspelen als een nieuwe werknemer tot ons bedrijf toetreedt. Hoe snel en in welke mate het zal lukken de nieuweling zich werkelijk als huisgenoot te laten voelen, is afhankelijk van de wijze waar op hij wordt ontvangen. De eerste dagen zijn moeilijk, dat weten velen van ons uit eigen ervaring. Wij voelden ons enigs zins verloren en in ieder geval in hoge mate onzeker in een wat „kille" om geving. Vandaar dat vele bedrijven - evenals het onze - op de eerste dag ijd besteden voor het verstrekken van de meest noodzakelijke informatie omtrent het bedrijf en de regels van het huis. De volgende fase in de begeleiding van de nieuweling is voor rekening van de directe chef. Hij dient te zorgen voor de kennismaking op de afdeling en hij brengt de nieuwe werknemer op de hoogte van hetgeen van hem wordt ver wacht ten aanzien van de te leveren prestatie. Daartoe zal hij dienen te zorgen voor een goede werkinstructie. Echter al deze vormen van begeleiding hebben weinig succes indien ook wij - dat zijn de ingewijden - ons niet bewust zijn van onze rol in dit proces. Laten wij de nog niet-ingewijden „in de kou" staan of begrijpen wij onze taak als gastheren of -vrouwen? Een enkel vrien delijk woord, een kleine aanwijzing, een plaatsje inruimen tijdens de koffiepauze, het zijn allemaal kleine diensten die door betrokkenen bijzonder op prijs worden gesteld. Een korte tijd geleden gehouden enquete in een groot aantal bedrijven heeft ons geleerd dat ca 70% van alle verloop van nieuwe mensen zich afspeelt in de eerste zes maanden van de dienst tijd. Iemand die zich ergens huisgenoot voelt, gaat niet binnen zes maanden weer weg. Laten wij daarom trachten - ieder naar eigen vermogen - een goede gastheer te zijn opdat onze vreemdelingen zich snel onze huisgenoten zullen voelen! Attendens De deelnemers aan de simultaanwedstrijd schaken in de Gijsbreghtkelder op 26 maart 1942. Direct aan de tafels zitten v.l.n.r. deheren Aartse Tuyn, Drechsel, Van Woudenberg, Nieuwendijk. Harmsen, Broersma, Benders, Euwe, Six van Hille- gom, Hooft van Woudenberg, Bos, Schermelc, Spoor en Elzinga. Links staan de heren Jansen, Bron, Grande, Klopping, Van Vrede, Wolffgramm, Beekman en Van den Berg (zittend); rechts staan de heren Swart, H. de Vries, Spel, Snel, L. de Vries, Zorn, Holling; de drie heren achter tegen de muur zijn Tasma, Van der Schaaf en Van der Pol. VAKANTIETOESLAG EN GRATIFICATIE Op 3 juni a.s. zullen de va kantietoeslag en de gratificatie worden uitbetaald aan het per soneel op maandsalaris. Op dezelfde datum zal de gra tificatie aan het personeel op uurloon worden uitbetaald.

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 1