élA Afscheid van de heer H. J. B. Verspoor Klaver jasfinale lO maart vrij Woord en wederwoord Op 11 maant 16.30 uur Hoewel de pensioengerechtigde leeftijd nog niet geheel is bereikt, zal op vrijdag middag 11 maart a.s. de heer Verspoor, geboren 21 november 1901, afscheid nemen van het bedrijf waaraan hij bijna 45 jaar zijn beste krachten heeft ge schonken. De gezondheidstoestand van de heer Verspoor maande hem al en kele jaren tot voorzichtigheid, doch thans achten de artsen het voor hem beter dat hij zijn werkzaamheden defini tief staakt. Indien wij er vanuit gaan dat ieder mens in zijn leven een bepaalde hoeveelheid energie te verbruiken heeft, dan mag het niet verwonderlijk zijn, dat de heer Ver spoor voortijdig zij het dan slechts enige maanden - wordt gedwongen het bijltje erbij neer te leggen. Immers, als er één voorbeeld is van iemand die in zijn werk opging en wiens werk tevens zijn hobby is, dan is dat wel hier. Op 8 augustus 1921 kwam de 18-jarige HTS'er Verspoor in dienst van de Am- stel Brouwerij als technisch assistent van de heren ir J. E. du Celliée Muller en Van Marwijk Kooy Sr. Hij werd belast met het toezicht op ketelhuis, machine kamer, ijsfabriek, brouwhuis, mouterij en onderhoudswerkplaatsen. De vele ver anderingen en vernieuwingen in het be drijf en later ook de reparaties tijdens de oorlogsjaren vergden veel energie, vin dingrijkheid en tijd. Gezien de bijzonder consciëntieuze instelling van de heer Verspoor was hij altijd zelf aanwezig als ernstige storingen optraden ongeacht of dit nu 's nachts of op zondag gebeurde. Na de pensionering van de heer Du Celliée Muller werd de heer Verspoor op 1 januari 1950 benoemd tot bedrijfs leider van de technische diensten. Zijn toch al verantwoordelijke taak werd enige tijd later aanmerkelijk verzwaard toen hij belast werd met de bouw van nieuwe projecten in het buitenland. Zo kwam onder zijn supervisie in 1955 de brouwerij in Suriname tot stand. Wegens zijn grote verdiensten voor het bedrijf verkreeg hij in datzelfde jaar procuratie. Vanzelfsprekend werd de dubbele taak veel te zwaar voor één man en aange zien de voorkeur van de heer Verspoor uitging naar het opzetten van nieuwe brouwerijen werd hij in 1960 benoemd tot hoofd van de afdeling buitenlandse projecten. In deze functie heeft hij de leiding gehad van de bouw van praktisch al onze buitenlandse vestigingen. Op 11 maart a.s. zal deze werkzame periode in het leven van de heer Ver spoor definitief worden beëindigd. Dit afscheid zal op verzoek van betrokkene een enigszins sober karakter dragen. Van 16.30 uur af is heer Verspoor in de Gijsbreghtkelder aanwezig teneinde alle oude en jonge vrienden, collega's en relaties in de gelegenheid te stellen per soonlijk afscheid te nemen. Om 17.00 uur zal ir Van Marwijk Kooy de ver trekkende functionaris namens directie én personeel toespreken. Het moge dan een eenvoudige bijeen komst worden, aan hartelijkheid zal het stellig niet ontbreken gezien de grote genegenheid die betrokkene geniet bij vele medewerkers en oud-medewerkers van ons bedrijf. De finale van het klaver jas toernooi voor Amsterdamse bedrijven vond plaats op vrijdag 11 februari in onze kantine. Op vijf voorgaande speelavonden hadden een vijftigtal verenigingen gestreden om in de finale te komen en er was geducht aan de punten getrokken. Om acht uur werd het sein gegeven en begon een dolle puntenverzameling. Toen om half tien de sirene ging was de uitslag als volgt: 1. Labora, 2. ASSV, 3. Oud Amsterdams elftal, 4. HSM, 5. DJK en 6. AGB. De marsenprijs ging voor de vierde keer naar de Mollebonen, terwijl de wisselbeker door HSM in ontvangst mocht worden genomen. De heer Struiksma leidde een spelletje bingo al vorens tot het uitreiken van de prijzen over te gaan. Hij wijdde lovende woor den aan het adres van de heer Arents, die het toernooi op uitnemende wijze had georganiseerd. Het huisorkest De Metro's verzorgde de dansmuziek en onder het genot van een glaasje en een kaasje werd plezier ge maakt tot het middernachtelijk uur reeds lang voorbij was. Onze klaverjasvereni- ging, waarin op het ogenblik een uitste kende stemming heerst, kan op een zeer geslaagd toernooi terugzien. Een speler Op 10 maart a.s. zal ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Beatrix vrij worden gegeven met behoud van loon. Voor degenen, die voor hun werk niet gemist kunnen worden, zal deze dag als een feestdag worden beschouwd volgens artikel 1 sub 6 van de C.A.O. In ons nummer van 20 januari j.l. spra ken wij over de gevaren van vóóroor delen en op welke wijze vóórooordelen zijn te ontmaskeren. Naar aanleiding van dit artikeltje ontvingen wij bijgaand ingezonden stuk dat door omstandig heden eerst heden kon worden geplaatst. Zeer geachte Attendens, In uw entrefilet (Het Spongat nr. 27), waarmede u een te waarderen poging waagde de lezers met hun neus op het ongerijmde van vooroordelen te druk ken, bent u even uitgegleden toen u stelde dat een vooroordeel een onjuist oordeel is. Was dat maar waar en lag de zaak maar zo eenvoudig. Vooroordelen zijn namelijk in het geheel geen oordelen; zij missen elke zichtbare reden van bestaan en zij raken als zo danig direct het terrein van de karak terologie. Vooroordelen plegen logisch en normaal voort te vloeien uit een be- engd, doorgaans criticastisch en onvol wassen karakter en wanneer u bij men sen met vooroordelen iets dieper graaft zult u op nog tal van andere bewustzijns vernauwingen en „oogkleppen" stuiten. Het is maar al te waar dat men zich uit de vooroordelen van iemand het snelst een oordeel over hem kan vormen, omdat het zijn karakter is dat dan om de hoek komt gluren. U zult deze men sen overal kunnen ontmoeten: in de politiek, in het verenigingsleven, bij redacties van dag- en weekbladen, op en onder de kansel etc. en daardoor is het verschijnsel „vooroordeel" de oorzaak van veel leed en onrecht in het groot en in het klein. Bestrijding ervan zou ech ter donquichotterie zijn, want zo een onjuist oordeel zich al vaak laat weer leggen, een vooroordeel is te enenmale ontoegankelijk daarvoor en niet voor niets verzuchtte reeds de 18de-eeuwse Nicolas Chamfort: „Wie ook maar één vooroordeel heeft weggenomen is een weldoener der mensheid." mevr. Heuser Of een vóóroordeel wel of niet een oor deel is, achten wij een nogal academische vraag waarop wij het antwoord schuldig moeten blijven. Gezien de uitdrukking vóór-oordeel, met andere woorden een uitspraak die op het oordeel vooruit loopt, voelen wij toch dat wij met een soort oordeel te maken hebben. Belang rijker echter vinden wij de opmerking dat strijden tegen het vóóroordeel don quichotterie zou zijn. Met deze gedachte zijn wij het beslist oneens. Wij zijn en blijven idealist en wij blijven daarom ge loven in de opvoedbaarheid van de mensheid. Hartelijk dank voor uw zienswijze en excuses voor de late reactie onzerzijds. A ttendens 3

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 3