PERSONEELSORGA Hop doet - bier - leven Josephine HET Hop is een uiterst belangrijk ingrediënt bij de bierbereiding. In het brouwhuis voegt men de hop toe aan de wort en dit mengsel wordt gekookt. De blaadjes worden er dan uitgezeefd en zijn verder waardeloos. De hop geeft aan het bier die karakteristieke lichtbittere smaak en bevordert de houdbaarheid. De hopplant komt in Nederland alleen in het wild voor (langs de duinrand van de Noordzee en in Limburg, om enkele gebieden te noemen). Maar die wilde hop is niet geschikt voor de bierberei ding en daarom wordt hier gewerkt met ingevoerde hop - goede hop komt uit Beieren, Tsjechoslowakije, Kent en Cali- fornië, die daar in grote hoptuinen wordt gekweekt. Hop (de Latijnse naam is humulus lupu- lus L., de L is de beginletter van Lin naeus, de beroemde plantkundige die een plantennomenclatuur heeft opge steld) behoort tot de brandnetelfamilie. Als het groeipunt een paar decimeter hoog is begint de top om te buigen en gaat langzaam ronddraaien op zoek naar een steunpunt, liefst vertikaal. In het wild, tussen de heesters staand, lukt dit vrij snel en als de top een steuntak heeft gevonden groeit hij verder in een schroeflijn. In de hoptuinen spant men draden van kokosvezel als steun voor de klimplant. Hop groeit zeer snel: negen meter in drieeneenhalve maand, als het warm is in juli een centimeter per uur. Gekweek te hop is drie weken eerder rijp dan wil de en heeft ook grotere bellen. Hopbel len zijn de vruchten van de vrouwelijke bloesem en alleen de onbevruchte vrou welijke bloesem is geschikt om bier mee te maken. Deze hopbellen bevatten kliertjes waarin zich hopmeel of lupuline bevindt. Hop kan wel tien meter hoog worden. Wandelend door een hoptuin bespeurt men een heerlijke aromatische geur en de tuinen zien er keurig onderhouden uit. Dat kan ook niet anders want hop vereist veel zorg. Een spreekwoord zegt: hop wil iedere dag zijn meester zien - en dat is beslist niet overdreven. Niet alleen moeten de wortelstokken, hopstoelen genaamd, ieder jaar worden blootgelegd en gesnoeid (hop is een over blijvende plant), maar ook de draden en staken waarlangs de plant groeit moeten voortdurend worden gecontroleerd. Om dat de plant zo hoog is, is de wind zijn grootste vijand, die bestreden wordt door het plaatsen van windschermen van ge vlochten kokosdraad. De plant moet ieder jaar worden uitgedund (gekrent). Het lijkt wel of de hele natuur samen spant tegen de hopteelt. Men oordele zelf: hop groeit alleen in diepe goed gedraineerde grond, die met kostbare meststoffen is behandeld. Hop stelt hoge eisen aan het weer: veel regen geduren de de groei en zon als hij aan het rijpen is. Hop wordt bedreigd door drie soorten virus, door drie ziekten die door schim mels ontstaan en door een dozijn soor ten insekten. Mollen bijten de wortels kapot, konijnen en ratten vreten de jonge loten op (die smaken als asperges als konijnen wisten hoe ze die moesten ko ken). Soms loopt er vee door de tuinen en vluchten kwetterende kneuen (zang vogels) doen zich te goed aan de beste delen van de hopbellen. Met vliegtuigen worden de tuinen besproeid. De bestrijding van al die vijanden van de hop vereist veel inventiviteit en geld en het is dan ook geen wonder dat hop een duur produkt is. In Engeland is de hop teelt het meest kapitaalintensieve bedrijf. (Slot op pag. 2) sAjSr - De laatste drie weken van de groei periode zijn beslissend voor het aroma en het lupulinegehalte. is een vrouw in Noord-Rhodesië die voor het weekblad The Central Afri can Mail vragen van lezers beantwoordt op ongeveer gelijke wijze als bij ons in de bekende damesbladen een Lita of Rita dat doen. Een bloemlezing uit deze vragenrubriek is in het Nederlands vertaald en samen gebracht in een pocketboekje onder de titel Josephine, wat moet ik doen? Daarin kunt u lezen wat de problemen zijn van veel jonge mensen die plotseling vanuit de oude stamtraditie worden over gezet in een samenleving die westers georiënteerd is. Hier is een voorbeeld. Vraag: Ik heb in een tearoom een ver pleegster ontmoet en ben op haar verliefd geworden. De volgende dag schreef ze mij dat ze niet van me kon houden om dat ik haar op mijn borst heb. Moet ik een dokter raadplegen? Is het ernstig? Antwoord: Voor veel mensen is een be baarde borst iets om trots op te zijn. Daaruit blijkt dat je een man bent en geen opgeschoten jongen. Als ze er last van heeft, moet je je hemd dichtknopen. Hoewel wij om de vragen hartelijk kun nen lachen, schuilt er tevens een tragiek in omdat deze naar zekerheid tastende mensen niet goed weten waar de vaste grond te vinden is. Het blijkt dat deze dan gezocht wordt in het imiteren van de blanke filmhelden en heldinnen. Daarom is het de moeite waard eens te zien welke levensbegrippen ons heden ten dage door de film worden doorge geven. De Engelse filmcriticus Manwell publi ceerde hier onlangs een lijst van. Daarvan zullen wij enkele noemen: Luxe, vooral bij de vrouwen, is normaal. Mannen zijn een geldbron voor vrouwen. De kaakstoot is de vorm van antwoorden door een man, die zichzelf respecteert. Sex is waarschijnlijk de belangrijkste levenservaring. "Boy meets girl" betekent het einde van alle problemen in het leven. Het is wel duidelijk dat deze opvattingen, die de jeugd in de films worden opge drongen ons weinig hoopvol stemmen ten aanzien van de toekomst van deze jonge Afrikanen. Wij vragen ons af, is er in dit opzicht zo heel veel verschil in de zorgen van de ouders daar en hier? Attendens 1

Amstel - Het Spongat | 1966 | | pagina 1