H AM STEL Moonlighting «JORDANIË: Heilige plaatsen, toeristen 1 PERSONEELSORGAAN VAN E AMSTEL BROUWER IJ N.V. Nr. 21 - 21 oktober 1965 is een uitdrukking die men in de Verenigde Staten bezigt voor het werken in een tweede baan. Omdat die arbeid meestal 's avonds of 's nachts geschiedt, gebruikt men bovenstaande term. Wij hebben maanlicht altijd verbonden met bezigheden in een ander vlak, maar de Amerikanen zijn blijkbaar nuchterder dan wij. Volgens recente berichten neemt het werken bij een tweede werkgever in de Verenigde Staten zulke vormen aan 8"/ii van de Amerikaanse beroepsbevol king) dat de werkgevers ernstige maat regelen in overweging nemen. Wat de bezwaren van deze werkgevers dan zijn? Dat de werknemers onvol doende nachtrust krijgen, dat ze grotere risico's lopen ten aanzien van ongeval en ziekte, dat ze te weinig interesse tonen voor hun eigenlijke baan, enz. Nu moe ten wij hierbij opmerken dat pas van moonlighting wordt gesproken indien meer dan 10 uren per week bij een andere baas wordt gewerkt. In ons land hebben wij evenzeer met dit probleem te maken, zij het o.i. in veel geringere mate. Misschien komt dat om dat in Nederland in de meeste c.a.o.'s een verbod is opgelegd tegen het aangaan van een tweede arbeidsovereenkomst (zoals bij onze c.a.o.), misschien komt dat ook omdat de mogelijkheden voor een tweede baan in ons land veel kleiner zijn. Wel wordt nogal vaak incidenteel arbeid verricht in de avonduren of tijdens de weekeinden. De z.g. klusjes of om in artiestentaai te spreken „de schnabbeltjes" komen veelvuldig voor op velerlei terrein. Wij nemen aan dat bij elke werktijd verkorting dit verschijnsel zal toenemen. Bovendien blijkt dat bij verhoging van de welvaart de behoeften stijgen met het loonniveau waardoor dus extra ver diensten evenzeer welkom zijn als voor heen. De gevaren van een tweede baan schui len hierin, dat lichamelijk of geestelijk te grote inspanning wordt geeist; dat de kinderen opvoedkundig te kort komen omdat vader altijd afwezig is, terwijl bovendien grote spanningen kunnen voorkomen als de tweede bron plotse ling wegvalt waardoor aan bepaalde financiële verplichtingen niet meer kan worden voldaan. Laten we het daarom maar houden op die ene baan Attendens Als tweede buitenlandse dochteronder neming van de Amstel Brouwerij N.V. werd op 4 oktober 1958 Jordan Brewery Co. Ltd., te Zerka geopend. Voor Jor danië was dit de eerste brouwerij. Voor heen kende men enkel importbier, waarvan Amstel Exportbier het grootste gedeelte voor haar rekening nam. Zo doende werden er dan ook de contacten gelegd voor het bouwen van een Amstel Brouwerij, die onder technische super visie van de Amstel Brouwerij N.V. ge bouwd werd. De capaciteit van het bedrijf is aange past aan de consumptie van de bevol king, welke jaarlijks ongeveer 0,5 liter per hoofd bedraagt. Dit lage verbruik is in hoofdzaak toe te schrijven aan het feit dat de bevolking overwegend Mos lem is, welke religie het gebruik van alcoholische dranken niet voorstaat. Ook is het bier vrij prijzig vanwege de hoge accijns, welke 74 fils (cent) per 65 cl fles bedraagt. De brouwerij is modern ingericht met de voor de Amstelmensen bekende afdelingen en met een jaarcapaciteit van 12.000 hl. De grondstoffen zoals mout en hop moeten worden ingevoerd. Het water in Jordanië is een groot probleem, als u bedenkt dat er van april tot eind oktober geen regen valt. De brouwerij beschikt dan ook over een volledige waterzuiverings- en behandelingsinstal latie. De bieromzet bedraagt jaarlijks onge veer 8.000 hl, hetgeen hoofdzakelijk in flessen van 65 cl op de markt wordt gebracht. Dat het Amstel bier van de Jordan Brewery ook goed is bewijst wel de gouden medaille die het bier op de wereldtentoonstelling van 1964 te Parijs werd toegekend. Naast het Amstel pils en Amstel stout produceert de Jordan Brewery ook nog sodawater en Vita. Dit laatste is een alcoholvrije drank voor namelijk voor de Moslem bevolking op de markt gebracht. De directeur is de heer R. Abujaber, die tevens Nederlands consul is in Jordanië. Het personeel is volledig Jordanees be halve de brouwmeester. De beide assi stenten kregen hun opleiding in de Amstel Brouwerij te Amsterdam. De verhoudingen tussen de werkgever en werknemers zijn uitstekend en de sociale voorzieningen in de brouwerij zijn goed. De Jordaniërs zijn toegewijde arbeids krachten en zodoende is de personeels bezetting in de brouwerij normaal, in totaal 22 mensen. We hebben hier een (Vervolg op pag. 2) De directie en een groepje werknemers voor de ingang van de brouwerij te Zerka.

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 1