HET SPONGAT Gezichtsverlies 1 Het programma Helmond vlak voor de opening PERSONEELSORGAAN VAN DE AMSTEL BROUWERIJ N.V. is wel het ergste wat een mens kan overkomen. Wij bedoelen hier het func tieverlies van onze ogen. Terecht wordt daarom altijd gezocht naar mogelijk heden om het leed van de blinde mens te verzachten. Dat andere gezichtsverlies, in de figuur lijke betekenis dus, is evenmin weinig aantrekkelijk. Wanneer wij de mensen daarover horen praten, dan lijkt het soms of het wel even erg is als het echte gezichtsverlies. De uitdrukking „je gezicht verliezen" is van Japanse oorsprong. In Japan is het namelijk een van de grootste rampen die een mens kan treffen. Het betekent dat iemand na het falen in een bepaalde functie niet meer de persoon kan zijn die hij voorheen was. Er is dan maar één uitweg en dat is verdwijnen en wel definitief. Wij leven in Nederland en niet in Japan, maar wij vragen ons weieens af of men hier niet even bang is voor prestigeverlies als de Japanners. Belangrijk is de vraag of het werkelijk zo erg is een fout te maken of ergens te kort te schieten. Wij dachten van niet. Wij menen dat fouten maken een voor waarde is om op de weg naar geestelijke volwassenheid de grenzen van ons kun nen te ontdekken. Door vallen en op staan leren wij lopen en door vallen en opstaan in de figuurlijke betekenis leren wij op eigen benen staan en gaan. Dit laatste is nu juist volwassen zijn. Het betekent vertrouwen hebben in eigen oordeel en inzicht. Iemand die zich zorgen maakt over het gezicht dat hij meent te zullen verliezen, verliest helaas met recht zijn gezicht omdat de ander merkt, dat hij te maken heeft met iemand die zichzelf onfeilbaar acht. Attendens zal het slotwoord uitspreken. Om half vijf begint de receptie. Het wordt zaterdag 19 juni dus een feestelijke dag, die natuurlijk veel voor bereidingen vereist en ook op de dag zelf zal er veel werk verzet moeten worden, voor het merendeel door onze mensen in Helmond. Als compensatie wordt hun een bezoek aan de brouwerij in Amsterdam in het vooruitzicht ge steld; er moet nog worden overlegd op welke zaterdag dit zal geschieden. Het gaat spannen in Helmond. Het spant er al maanden, maar naarmate de datum van de opening nadert wordt de spanning groter. Nu zijn architecten, aannemer en uitvoerders goed voor hun taak berekend en onze technici weten heus wel hoe een brouwhuis, een leger- kelder en een bottelarij in elkaar zitten, maar dat is het knelpunt niet. Het gaat erom dat al die kennis en al die ervaring wordt gebundeld en door een intelligent samenspel zal leiden tot een goed resul taat. Want we moeten ons realiseren dat hier niet een enkel gebouw wordt ge plaatst maar een hele serie, met de nadruk op serie, aangezien elk gebouw een functie heeft en met de andere ge bouwen tesamen een keten vormt, de bedrijfseenheid Helmond. Maar niet alleen moet dit bedrijf zo spoedig moge lijk functioneren (als u dit leest is het al zo ver) maar het moet er ook zo goed mogelijk uitzien als straks minister Bies heuvel de opening verricht ten overstaan van vele honderden genodigden, onder wie een delegatie van het bedrijf in Amsterdam. De samenstelling van deze delegatie uit het personeel heeft niet veel hoofd brekens gekost. Uiteraard is de Onder nemingsraad al een vertegenwoordigend lichaam, die dus de opening zou bij wonen, maar de directie heeft gemeend dit gezelschap niet onaanzienlijk te moeten uitbreiden en wel met de werk nemers die vijfentwintig jaar en langer in dienst zijn. Dit aantal wordt dan nog verhoogd door adjunct-directeuren en stafleden, zodat de delegatie uit een kleine tweehonderd leden zal bestaan. Om twaalf uur komen de Raad van Commissarissen en de Raad van Beheer bijeen in restaurant De Beurs op de Markt in Helmond om gastheren te zijn voor genodigden die met hen het noen maal zullen gebruiken. O.a. zullen aan zitten minister Biesheuvel, de commis saris der Koningin in Noord-Brabant, de oud-burgemeester van Helmond en de loco-burgemeester, alsmede de wethou ders en andere notabelen. Tegen dat deze lunch ten einde spoedt, verzamelen de genodigden voor de opening zich op het terrein aan de Churchill-laan, alwaar een gedeelte van de bottelarij is ingericht als plaats van samenkomst. Om kwart voor drie be ginnen de Peelgilden hun kleurige ven dels te zwaaien en roeren zij de trom, waarmee het feestelijke karakter van deze dag wordt onderstreept. Om drie uur heet ir. Van Marwijk Kooy de gasten welkom, waarna minister Bies heuvel de officiële openingsdaad zal verrichten. De wijze waarop blijft nog geheim, maar er zal beslist geen lint worden doorgeknipt. De heer J. M. Th. C. Raymakers, loco burgemeester van Helmond zal dan het woord voeren en mejuffrouw M. Th. Koldijk zal spreken namens het perso neel. De heer P. Kranenberg tenslotte De hoofdstraat in het Helmondse gebouwencomplex wordt op enkele punten over spannen door leidingen, waordoor het bier stroomt.

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 1