ACTUALITEITEN OP FISCAAL EN SOCIAAL GEBIED WERKGEVER WERKNEMER 0,25% 0,25% 0,13% 0,13% 0,38% 0,38% Afscheid «J. Broers Met ingang van 1 januari j.l. zijn er be langrijke wijzigingen gekomen in ver schillende sociale wetten. Voor onze ge pensioneerden zijn deze wijzigingen al leen maar van aangename aard. De voornaamste veranderingen zijn: 1. De AOW-uitkeringen worden ver hoogd en wel voor gehuwden van 2.958- per jaar tot 3.642,— voor alleenstaanden van 1.926,— per jaar tot 2.550,- De AWW-uitkeringen worden voor een Weduwe met kind van 3.126,- per jaar tot 3.642,- Weduwe zonder kind van 2.196,- per jaar tot 2.550,-. In de kinderbijslag komt per 1 ja nuari nog geen verandering. De ver hoging van de uitkeringen heeft het gevolg, dat de loontrekkenden be langrijk meer premie moeten be talen, terwijl de premiegrens is op getrokken. Moest voorheen voor de AOW en AWW samen een premie worden opgebracht van 8,1% over een maximaal bedrag van 10.900,-, vanaf 1 januari is deze premie ge bracht op 10,2% over een maximaal bedrag van 12.000,-. Het maximumbedrag dat aan premie moet worden opgebracht bedraagt 1.224,- per jaar tegen voorheen 860,- een stijging derhalve van ruim 40% Het College van Rijksbemiddelaars heeft op advies van de Stichting van de Arbeid een beschikking afgegeven dat met ingang van 1 januari een algemene loonmaatregel van kracht is geworden om, ter gedeeltelijke compensatie van de verhoogde pre mie, een loonbijslag van 2% te geven. Deze beschikking heeft echter bepaalde beperkingen. Omdat door de Tweede Kamer een amendement is aangenomen om de uitkeringen nog eens met 100,- te verhogen en de minister aan de SER om advies heeft gevraagd of de AOW nog moet worden verhoogd in verband met de te verwachten loon stijging in 1965, moet er rekening mee worden gehouden, dat de premie per 1 juli a.s. zal stijgen met ca 0,3%. 2. Eveneens met ingang van 1 januari is de loongrens voor de Werkloos heidswet vervallen. Dat wil zeggen, dat een ieder, die in loondienst werk zaam is, ongeacht zijn inkomen, premie moet betalen. De Werkloos heidswet bestaat uit twee delen n.l. een wachtgeldverzekering en een werkloosheidsverzekering. Elk van deze verzekeringen heeft een eigen premie. Voor de werkloos heidsverzekering wordt de helft van de premie opgebracht door het Rijk en de andere helft gezamenlijk door werkgever en werknemer. De premie voor de wachtgeldverzekering is ver schuldigd door de werknemer en werkgever, ieder voor de helft. Voor de bedrijfsvereniging voor de RIJK Wrkl.h. Wet 0,50% Wachtgeld Totaal 0,50% De premiegrens bedraagt 8.460,- per jaar. Uitkering wordt verleend over maxi maal 26 weken, voorheen 21 weken. Het maximum dagloon waarover uitkering wordt verstrekt bedraagt bij een vijfdaagse werkweek 32,40. 3. Het plakken van rentezegels is met ingang van 1 januari vervallen. De heer J. Broers, voorman-bankwerker, heeft woensdag 30 december 1964 offi cieel afscheid genomen wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Aangezien de heer Boonen met vakantie was en de heer Oostra juist gezinsuit breiding had gekregen was het de taak van de heer K. Eikelboom om namens de leiding van de Technische Dienst de heer Broers toe te spreken. Hij herinnerde eraan, dat de scheidende voorman vijfentwintig jaar met het on derhoud van de schepen belast is geweest en dat ook door een schip zijn afscheid was uitgesteld. Dit had moeten plaats vinden op 30 oktober, maar aangezien de heer Broers persoonlijk de nieuwe sleepboot wilde afleveren, werd de af- scheidsdag verplaatst. Ook memoreerde de spreker de trouw die de heer Broers aan de dag had gelegd als lid van de kern, de kleine commissie en de werk- klassificatiecommissie. Hij kan zich nu geheel aan zijn hobbies wijden, zoals meubelmaken en foto graferen. „En u bent altijd welkom als u eens wilt komen kijken hoe het sleep bootje reilt en zeilt", aldus besloot de heer Eikelboom, die als blijvende herin nering een paardenets aanbood. De heer A. Bouwman releveerde de korte maar prettige tijd van samenwer ken en veronderstelde dat de heer Broers nu maar wilde weggaan, alvorens het nodig zou blijken om met het sleep bootje te gaan ijsbreken. Namens het hoofdbestuur van de Chris telijke Bedrijfsgroepencentrale in Neder land (CBC) sprak de heer C. J. Ruigen- dijk, districtsbestuurder. Dank was de CBC de heer Broers verschuldigd voor het vertrouwen dat hij had geschonken Voedings- Genotmiddelenindus trie, waarbij onze brouwerij is aan gesloten bedraagt de premie voor de wachtgeldverzekering 0,26%. De premie voor de werkloosheidsver zekering is 1 Opgebracht moet worden door: 4. De premie voor het Ziekenfonds- besluit is verhoogd van 5% op 5,4%. Werkgever en werknemer be talen ieder de helft. Verzekerd zijn alleen diegenen die minder verdienen dan 10.000,- per jaar. De premiegrens is 8.460,-. in de jaren die hij lid was geweest. Hij wenst de heer Broers nog vele jaren als gepensioneerde toe en gaf hem een boekenbon ten geschenke. De heer Bos voerde het woord namens de collega's en nadat mevrouw Broers een prachtige azalea had gekregen, ont ving haar man een gouden armband horloge. Het sociale werk dat de heer Broers in zijn lange loopbaan heeft ver richt (hij kwam 23 mei 1923 in dienst) werd uitvoerig naar voren gebracht door de heer Koch. Zijn werk als lid van de kern, in de oorlogstijd toen er voedsel gehaald moest worden, en als lid van de ondernemingsraad. „Als ondernemings raadslid moet je een schaap met vijf poten zijn", aldus de heer Koch, „maar tevens moet je Ieren verliezen. Winnen gaat vanzelf, verliezen moet je elke keer weer leren". De collega's hadden een werkstuk gemaakt als herinnering: een gestileerde boeg, een scheepsschroef en een beting, gemonteerd op een voetstuk van hout. Dit werd de heer Broers over handigd door de heer Koch, die tevens mevrouw Broers dankzegde. Nadat de heer Kersten namens de jubi leumcommissie de bekende envelop had overhandigd, trad onverwachts de heer Peters naar voren, die de heer Broers herinnerde aan de goede samenwerking gedurende de oorlogtijd toen er in ons bedrijf een centrale keuken was inge richt voor de bereiding van bijvoeding voor de werknemers. De heer Peters was assistent-secretaris van het bestuur van de Centrale Bedrijfskeukens. De heer Broers sprak zijn dank uit voor de belangstelling en de sympathie, waar na de aanwezigen persoonlijk afscheid van hem kwamen nemen. 6

Amstel - Het Spongat | 1965 | | pagina 6