Voor de kinderen Dames in de goede oude tijd Voort jaagt dit Chineesje Door de donkere nacht. En wat ligt op 't sjeesje Voor vreemde vracht Een leeg flesje hier Met een oud etiket. Dat reed hij naar hier Maar nu opgelet. 'k Kom 't statiegeld halen Zo sprak hij fel Men ging hem betalen Een heel dubbeltje wel. k Heb nog niet ontbeten Zei hij toen hees Nu ga ik fijn eten Bij een namaak-Chinees. Hoe hoorde het eigenlijk in 1875. Wie toen zichzelf wilde beschouwen als een goedopgevoede vrouw, moest zich o.a. hou den aan de volgende gedragsregels, zoals die stonden in een soort Emy Groskamp uit die dagen. 'Draag nooit sieraden op straat behalve uw horloge en broche. Als ze echt zijn, zijn ze te kostbaar om het risico te lopen ze te verliezen. Zijn ze niet echt dan be hoort een dame ze niet te dragen.' 'Als u in de concertzaal, de schouwburg of in de opera een bekende ziet, dient u deze niet te herkennen alvorens u dicht genoeg bij bent om met haar of hem te kunnen spreken. Een dame buigt in een theater of een concertzaal naar niemand, zelfs niet naar haar eigen zuster.' U kunt het beste om de andere dans mee doen op een bal om oververmoeidheid en een opgewonden gelaatskleur te voorkomen. Weiger tussenliggende dansen op grond van vermoeidheid. Als u 's avonds uw nylons wast en dat mis schien een vervelend werkje vindt, lees dan maar hoe men in 1875 zijden kousen moest wassen. 'Was de zijden kousen eerst op de gewone manier om het ergste vuil te verwijderen. Spoel ze in schoon water en was ze goed in zeepsop. Maak dan een nieuw sop met wat blauwsel; was ze nog eens, wring ze uit en droog ze met zwavel en haal twee kousen over een houten been met de bui tenkanten tegen elkaar aan. Wrijf ze glan zend met een fles.' Wilt u nog terug of zullen we maar blij ven 21

Amstel - Het Spongat | 1964 | | pagina 23