Oranje Nassau, waarvan de versierselen hierna werden opgespeld. De heer Fokke, collega en vriend van de jubilaris, sprak woorden van grote waardering. Zijn bewondering ging uit naar de wijze waarop de heer Esser zijn taak vervulde op dat kleine stukje grond met die miljoenen colli die er jaarlijks overheen gaan; ook achtte hij hem een gelukkig mens, die altijd blij kon zijn met de dingen, hoe klein en onaanzienlijk ze ook mochten zijn. Een bijzonder lange worst was het symbool van de eetlust van de heer Esser en de heer Fokke bood hem die met een paar geestige woorden aan. Tenslotte was er een envelop waarin zich de bijdragen bevonden van het gehele 4 personeel. De heer Stomps bood mevrouw Esser bloe men aan, van de heer Beers kwamen siga ren en nadat de heer Esser zijn dank voor al het gesprokene en gebodene had geuit, verscheen de heer Marees, die uit waar dering voor de goede samenwerking ge durende achtendertig jaar een persoonlijk geschenk overhandigde. Voor de zeer talrijke aanwezigen werd het een prettig samenzijn met de markante fi guur die de heer Esser is en zijn populari teit dankt hij niet in het minst aan het feit dat zijn mond veel groter is dan zijn hart. DANKBETUIGING Mede namens mijn echtgenote wil ik langs deze weg hartelijk dankzeggen voor al het geen ik op de dag van mijn jubileum van directie en collega's heb mogen ontvangen. De woorden van waardering en de tastbare bewijzen van vriendschap hebben ertoe bij gedragen deze dag voor ons beiden onver getelijk te maken. W. Esser. Shampoofabniek heeft ,,bii In de verhoudingen tussen werknemer en werkgever is onlangs in Londen een prin cipiële stap voorwaarts gedaan. Een fabri kant geeft zijn zesentwintig werkneemsters iedere middag een kwart liter bier in plaats van thee. Hiermee is een der vreemdste conflicten geregeld uit de lange annalen van de strijd tussen bazen en arbeiders dat wil zeggen als de meisjes nuchter blijven. De meisjes zijn in dit geval de werkneem sters bij de Lincoln Haarprodukten nv in Londen. De firma maakt shampoo. Een belangrijk bestanddeel van dit produkt van Lincoln is bier, een zware biersoort met hoog alcoholgehalte die de dameskapsels een superglans moet geven. Om nu dag in dag uit bier in de vloeibare zeep te gieten, leek de misjes en verschrik kelijke verspilling en in de loop des tijds ontwikkelde zich de gewoonte om in de 4 theepauze de theekop in het biervat vol te scheppen. Toen directeur Eric Lincoln daar achter kwam, verbood hij het prompt. En dat na men de meisjes niet. Ze gingen onmiddel- lijk in staking onder het motto: „We willen cnze b'ierpauze". De heer Lincoln heeft de witte vlag ge hesen. Er komt een extra vaatje in de kantine en de meisjes krijgen recht op een kwart liter bier per dag. Maar wel zei Lincoln: „Zodra één van jullie één keer dronken wordt dan is het afgelopen met dit ongebruikelijke privilege". In een ware overwinningsroes hebben de meisjes die dag het kopje met bier extra •pauzes" moeten invoeren hccg geheven en hun baas beloofd dat ze er geen misbruik van zullen maken. „Je kunt niet zonder bier als je hier werkt," zei de 35-jarige mevrouw Maud Love. „Het water komt je de hele dag in de mond." En de knappe Joan Baker voegde eraan tce: „Bier is heerlijk. Ik drink het nu al jarenlang, met mate. En vindt u dat het schadelijk is geweest voor mijn figuur?" De journalisten moesten toegeven dat het beslist onschadelijk was geweest. En toen klonk de stem van de voorvrouw, de 47-jarige mevr. Connie Danbruy: „Hoogste tijd, dames." En het café Lin coln sloot zijn deuren. Bier in shampoo. Nu is de uitdrukking: bierverbruik per hoofd ons veel duidelijker geworden. HOPORDE In 1409 stichtte Jan zonder Vrees (1371 1419) zoon van Filips de Stoute en Mar- garetha van Male, gravin van Vlaanderen, de Orde van de Hop. Waarschijnlijk wilde de hertog hiermede de harten van de Vlamingen gunstig voor hem stemmen, of ook hulde brengen aan het Vlaamse bier. In die tijd betekende de term „hop proe ven", graag bier drinken. Het embleem van de orde bestond uit het wapen van Vlaanderen met in het midden een zwarte leeuw en tweemaal het Vlaam se devies „Ich Zuighe", omgeven door een zware gouden keten en hopmotieven. 7

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 9