Drinken van pin tot pin Duizend jaar geleden regeerde in En geland de Angelsaksische koning Edgar, namelijk van 959 tot 975. Zijn beleid is gunstig geweest voor zijn land en hetgeen hij tot stand bracht ontstond meestal in samenwerking met zijn raads heer Dunstan, de aartsbisschop van Can terbury. Deze schijnt de koning o.a. ge adviseerd te hebben inzake een manier om te trachten het drankmisbruik tegen te gaan. De in Engeland levende Denen, na komelingen van de troepen die eens een invasie in Engeland ondernamen, hadden de bevolking vertrouwd gemaakt met veel en vaak drinken. De ruzies die in de taveernen ontstonden waren evenwel vaak het gevolg van de gewoonte om een groep mannen hun drank te serveren in één drinkkan. Om beurten werd hieruit ge dronken en het gelag werd hoofdelijk om geslagen. Het kwam natuurlijk herhaalde lijk voor, dat de een meer dronk dan de ander en al zou dat niet zo geweest zijn, dan was er altijd wel iemand die de ander daarvan verdacht, hetgeen deze uiteraard niet kon tegenspreken, want te bewijzen viel er niets. Vandaar de ruzies. Dit verdroot de primaat Dunstan. En hij stelde een oplossing voor. Het eenvoudig ste lijkt ons nu, als hij het gezamenlijk gebruik van één drinkpul had verboden, maar om een ons onbekende reden ge beurde dit niet. Samen uit een beker drin ken, goed, zo redeneerde hij, maar dan moet ieder weten tot hoever hij mag gaan. Er kwam nu een verordening, die behelsde, dat in de drinkkan enkele gouden of zil veren pinnen geslagen moesten worden en wel op gelijke afstand boven elkaar. Die pinnen gaven dan de afbakening van ieders drankdeel aan. De eerste dronk tot de eerste pin, de tweede tot de volgende enzovoort. Ieder dus even veel, maar omdat de pinnen vrij ver van elkaar afstonden en de drank tamelijk sterk was, en ieder nu ook werkelijk zijn deel wilde binnen krijgen, werkte de ver ordening averecht. Er werden meer mannen dronken dan voorheen. De drinkers hadden bovendien er zelf bij bepaald, dat iemand die met drinken ophield vlak boven de pin of iets teveel nam zodat hij net onder de pin stopte, wéér moest drinken, dus tot de volgende pin.*) Dat de pinnen kon den worden aangebracht werd mogelijk ge maakt doordat de pullen van hout waren. De afgebeelde kan is van esdoornhout, lich telijk door de houtworm aangetast, maar verder goed geconserveerd; 22 cm hoog, 16,5 cm door snee; inhoud ruim twee liter; met zes pinnen binnenin die dus aan zes man recht gaven op een hoeveelheid van 0,37 liter! Hij is rijk gedeco reerd en van houtsnij werk voorzien. De drie pootjes hebben een me loenachtige vorm. In de rondte zijn drie evange listen afgebeeld omgeven door een krans, die op vier plaatsen is onder broken door een ring van ebbenhout. Mattheus (met de engel), Markus (met de leeuw) en Lukas (met de os), bezig het evangelie op te schrijven. Op het deksel staat een afbeelding van de verlos ser, ook in een ovale krans, gezeten op een wolk, gekroond met de nimbus en wijzend op wereldbol en kruis die hij in zijn linkerhand houdt. Boven zijn hoofd het .woord Salvator. De bin- 16

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 18