Hop geneest alle kwalen Men zou dit haast zeggen als men leest wat de samensteller van In Praise of Ale (een verzameling lie deren, balladen, bij zonderheden aangaan de bier, uitgegeven in 1888) over deze plant schrijft. Dat hop onmisbaar is voor de brouwer, wisten we, maar we wisten niet, dat het narigheden met lever en milt weg neemt, het bloed zuivert, nierstenen ver drijft en goed is tegen huidziekten, ring worm en alle huidverkleuringen. Het af treksel van de bloesem en boveneinden vor men een tegengif als men iets giftigs heeft gedronken. Het stroperige mengsel van dit sap met suiker geneest geelzucht, vermin dert hoofdpijn, die door warmte is ont staan en doet de branderigheid van lever en maag afnemen Er wordt in dit boek een zekere Chambers geciteerd, die een groot werk heeft ge schreven en daarin zegtIn de lente, als de knop nog zacht is, worden de boven stukken van de hopplant afgesneden en ge kookt en dan gegeten als asperges, sma kelijk en gezondEen kussen gevuld met hop, onder het hoofd gelegd, zou slaapverwekkend zijn bij koortsaanvallen. Naar het schijnt schreef Lord Sidmouth, tegenstander van Pitt de Jongere, die hem opvolgde als premier, zijn koning, George III een kussen gevuld met hop voor (de Lord was de zoon van een beroemd dok ter). Dit hopkussen werd als zweetmiddel een modegeneesmiddel tegen hoofdpijn en zenuwklachten en tegen slapeloosheid scheen het inderdaad werkzaam te zijn. STRENGE WINTERS In 1468 moesten de soldaten in Vlaanderen bijlen gebruiken om hun rantsoen wijn stuk te hakken. In de winter van 1744/45 werd het zwaar ste Engelse bier als het aan de buitenlucht werd blootgesteld in minder dan vijftien minuten bedekt met een ijslaag van ruim drie mm. BIER OP DE PLANT Het schijnt in Engeland gebeurd te zijn, dat een geranium in drie jaar tijds twee- eneenhalve meter gegroeid is nadat zijn verzorgster, mevrouw Peggy Huggins uit Littlehampton had besloten hem alleen maar met bier te begieten. Ook de prins van Wales kreeg zo'n hop kussen toen hij ernstig ziek was en men schreef de genezing in ernst toe aan dit hopmiddel. Een Belgisch blad met belangen in de hop handel schreef in die tijd (eind negen tiende eeuw), dat in België hop niet al leen voor brouwen werd gebruikt, maar dat de malse boveneinden als asperge wer den gegeteneen aftreksel van de bloesem gaf een zeer bekende gele verfstof voor wolde stengels leverden een vlassoort die in Zweden gebruikt werd voor het weven van textiel en een zak hop werd dikwijls gebruikt om een ontsteking te onderdruk ken. In Engeland is de hop niet zonder weer stand ingevoerdin de zeventiende eeuw spande een bierverkoper een geding aan waarbij hij schadevergoeding eiste van de brouwer die zijn bier had bedorven door er „een zeker kruid, hop genaamd" in te doen. Gedurende de regering van Hendrik VI is er in het Parlement een petitie in gediend tegen het onkruid, de hop. De oppositie werd tenslotte zo hevig, dat in 1528 een wet tegen de hop werd aan genomen; ieder die het zou gebruiken werd met zware straf bedreigd. Dit was onder Hendrik VI, maar een eeuw later verbood Hendrik VIII het gebruik van hop en zwavel in ale, een wet die echter geen lang leven heeft gehad, want reeds onder zijn opvolger, Eduard VI was de smaak kennelijk radicaal gewijzigd en kre gen de eigenaars van hopgronden privi leges. De tijden veranderen en de hop zou ervan kunnen vertellen, zoals u ziet. INHALEN Beste jongen, -wat kan jij bier drinken, zei een student tot zijn vriend. Waar laat je het in vredesnaam Ik heb wat in te halen, sprak de ander, een jaar lang heb ik niets dan melk ge dronken. Een jaar lang melk Wanneer was dat dan? In mijn eerste levensjaar VOLGORDE Onder de regering van Katherina de Grote en die van Peter de Grote placht men aan het Russische hof een bepaalde volgorde bij het drinken te hebben: een kop brande- ivijn, daarna grote glazen Tokayer wijn en daar tussendoor bekers zwaar Engels bier. 11

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 13