Honden keuren - Honden kopen Hoe het u vergaat weet ik niet, maar bij mij hebben honden altijd een apart plaatsje in mijn hart. Dat ik hierin niet alleen sta, bewijst wel het feit, dat op de onlangs gehouden hondententoonstelling in de Jaarbeurs hallen te Utrecht, alwaar ongeveer duizend prima rashonden tentoongesteld werden, de belangstelling van het publiek dermate groot was, dat men in de rij stond om een toegangskaartje te bemachtigen. Het is dan ook voor een ieder die belang stelling voor honden heeft en speciaal voor rashonden, een waar genot om de beste dieren uit binnen- en buitenland door des kundige keurmeesters te zien beoordelen. Ook wordt er in de finale een explicatie gegeven van de diverse rassen, hun hoe danigheden en bijzonderheden zodat u, zit tend om deze grote ring, de beste honden der tentoonstelling aan u voorbij kunt zien trekken. Heeft u eventueel plannen om tot de aan schaf van een hond over te gaan, dan kunt u zich vast een voorlopige voorstelling vormen van het ras uwer keuze. De relatie mens-hond, is al zeer en zeer oud. Uit opgravingen van dorpen of neder zettingen uit de oertijd leren wij, dat de hond toen reeds bij de mens in aanzien stond, immers hondenskeletten zijn veelal bij deze opgravingen gevonden. Het waren ongetwijfeld ruwe niets ont ziende „kerels" deze honden die het tegen een oeros of beer moesten opnemen om hun baas te helpen bij de jacht. De op brengst der jacht betekende leven en de mens beschikte toen zeer waarschijnlijk slechts over een knots of pijl en boog. Laten wij echter in dit korte bestek niet te ver in het verleden afdalen. 30 Het kiezen van een hond is niet zo een voudig als men denkt. Baas én hond moe ten elkaar liggen zoals dat heet. Stadsmensen op een bovenhuis moeten zich maar liever geen St. Bernard aanschaffen omdat het zulke mooie dieren zijn en zij er gaarne bij sneeuwstormen op uit trek ken. Dit loopt op een teleurstelling uit en denk ook om uw meubilair. Het gaat er hier om, dat dit dier met zulk een omvang als het volwassen is veel ruimte in beslag neemt en bovendien heeft deze „kerel", wil men hem in de juiste conditie houden, veel beweging nodig. Dus zulk een hond liever alleen voor mensen die buiten wonen. Voor de stadsmens zou de keus misschien kunnen vallen op de vele terrierrassen zo als b.v. de welsh terrier, fox terrier, bed- lington terrier, alsmede de schotse terrier en sealyham terrier, die laagbenig zijn. Verder zijn er nog een groot aantal rassen die op een bovenhuis best te houden zijn zoals een boxer, poedel e.a. Persoonlijk heb ik een foxterrier teefje gehad. Een zeer vriendelijk beestje met altijd kwispelend staartje. Het blafte nim mer als er een vreemde in huis kwam en ik durf er heel wat om te verwedden, dat zij een inbreker de sleutel van de brand kast zou gaan brengen (van die brandkast is maar denkbeeldig). Zij zou hem nog een kop koffie toe geven ook. Kijk, dat is nu ook weer niet goed. Begint u er maar liever niet aan een hond in een hondenwinkel te kopen. Het riekt mij daar te veel naar hond en dat is voor een fokker een niet te best teken. Tot zo ver, een volgende keer misschien meer. E. v. Kan „Na een paar biertjes wordt-ie wel wat soepeler'

Amstel - Het Spongat | 1960 | | pagina 32