Rookverbod en Euromarkt DE ONDERNEMINGSRAAD SPREEKT OVER Op 12 maart 1938 kwam de Ondernemingsraad onder voorzitterschap van ]hr. Six van Hillegom bijeen. Na het afdoen van de notulen werd de heer Beertsen welkom geheten, die in de vacature Tasma deel zal uitmaken van de Ondernemingsraad. De vergadering treedt in discussie over het voor en tegen van commerciële televisie. Rookverbod Dan wordt aan de orde gesteld de be spreking van het rookverbod in de fabriek, dat naar een uitdrukking van een van de leden in meer dan één opzicht een bran dend vraagstuk is. De voorzitter legt aan de vergadering de vraag voor, op welke gedachte eigenlijk het rookverbod in de fabriek berust. Het antwoord is, dat dit ten dele is ingegeven om het gevaar van brand te beperken, dat in speciale afdelingen zeer groot is en om in het gehele bedrijf een strikte hygiëne te handhaven, iets wat in een levensmidde- lenbedrijf als het onze noodzakelijk is. Tegen een rookverbod in de fabriek bestaat dus geen bezwaar, maar uit de discussie blijkt verder, dat het vooral gaat om de wijze van handhaving van dit verbod. Vreemde monteurs, die werkzaamheden komen verrichten, lopen rustig te dampen. Veel mensen van het kantoor en vooral onze inspecteurs lopen zonder erg over het terrein met grote sigaren. De voorzitter zegt, dat dit inderdaad pun ten zijn, waaraan streng de hand moet worden gehouden en hij zal dan ook zor gen, dat het kantoorpersoneel en de in specteurs instructies krijgen niet te roken, wanneer zij de fabriek of het fabrieks terrein betreden. Ook zal voortaan als eis worden gesteld, dat monteurs, die in dienst van anderen bij ons werkzaamheden verrichten, niet meer roken. Voorts wordt geklaagd, dat wanneer men sen uit de fabriek werkzaamheden op kan toor moeten verrichten, zij ook dan niet mogen roken, terwijl ieder ander op kan toor wel mag roken. De voorzitter acht dit inderdaad niet in overeenstemming te brengen met de ratio van het rookverbod voor de fabriek en hij zal dit met de heer Van Marwijk Kooy opnemen. (Hetgeen inmiddels is geschied en tot het gewenste resultaat heeft geleid.) Ook zal worden overwogen gedurende het schaftuur toe te staan, dat in het schaft lokaal gerookt mag worden. Economische toestand Over de economische toestand zegt de voorzitter, dat naar zijn mening de omzet stijging van de vooraf gegane jaren is over gegaan in een meer horizontale lijn, die waarschijnlijk wel een tendens tot daling zal gaan ontwikkelen. Wij leven tenslotte ook niet meer in een afgeloten gebied, maar wij hebben ook te maken met internationale economische ont wikkelingen. De tendens tot daling wordt hier te lande afgezien van de bestedingsbeperking nog versterkt door de verwikkelingen met Indonesië. Dan brengt een lid het vraagstuk van de komende Euromarkt op het tapijt. Zullen wij dan niet een enorme concur rentie krijgen van de Duitse brouw- industrie? Hij motiveert zijn vrees met te wijzen op het voordeliger Duitse belasting stelsel, wat ook in de accijnsheffing tot uiting komt. Men kan van de Euromarkt verwachten, dat de kosten van het levensonderhoud in Nederland omhoog zullen gaan, zonder dat daar een vermeerdering van inkomsten tegenover zal staan. De Europese gedachte moet wel niet verworpen worden, maar spreker voorziet toch minder gunstige con sequenties in de eerste tijd van het in werking treden van de Euromarkt. De voorzitter knoopt hierbij aan de op merking, dat ook dit al weer een aan sporing is om de kostenstijging in ons bedrijf af te remmen. Belastingverlaging zou in de zienswijze van dit lid passen. Op de vraag of de accijnzen niet gelijk getrokken worden, antwoordt de heer Six, dat dit zeker niet in de overgangstijd zal gebeuren. Hij verwijst naar de Benelux, waar nog geen gelijke accijnzen zijn, on danks wettelijke regeling op dit punt. Over het winstaandeel van het personeel (slot pag 6) 2

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 3