BflfiMBHflSHttSMESHBHfll ENGELSE MATROZEN OP BEZOEK Vijfentachtig matrozen in onze ontvangst kelder. Dat wil zeggen vijfentachtig branie kragen en vijfentachtig monden die gretig in het pilsje happen. Dat was het beeld dat wij dinsdag 26 maart j.l. te zien kre gen. De matrozen maakten deel uit van de bemanningen van de Engelse oorlogssche pen die hun koningin naar Nederland had den begeleid. Het waren de drie fregatten H.M.S. Pellew, H.M.S. Paladin en H.M.S. Grenville. In de garderobe lagen de witte mutsen hoog opgestapeld boven de tientallen don kerblauwe regenjassen. Aan de lange tafels zaten de matrozen, de onderofficieien aan een tafeltje apart, en dronken hun biertje. Hun koningin be zocht op dat ogenblik het Rijksmuseum en de diamantslijperij. Zielig was de aanblik die de chauffeurs van de bussen boden: met een glaasje Jel voor zich en een bord Nibb-it, kortten zij de tijd door hun buitenlandse collega's gade te slaan. „Na afloop gaan wij een biertje ko pen", zeiden ze. Er werd een wedstrijd bierdrinken gehou den: estafette-drinken. Achter drie tafeltjes waarop acht glazen bier staan, stellen zich acht matrozen op. Op een sein begint de voorste in snel tempo een glas bier leeg re drinken. Zodra hij klaar is neemt de twee de het volgende glas. En zo voort. Onder luid gejoel wint de ploeg van de H.M.S. Pellew. Ieder lid van de winnende ploeg ontvangt een bierpul en de anderen ont vangen een tweede en derde prijs. Een van de matrozen, zijn wit gezicht ge deeltelijk bedekt door een gitzwarte baard deelt mede, dat hij een flesje bier met zijn tanden kan openmaken. Onmiddellijk mel den zich nog twee zeelieden. Voor de foto graaf demonstreren zij hun griezelige vaar digheid. Na afloop missen zij geen schilfer tje glazuur en gaan rustig hun glazen vul len uit de zojuist geopende flesjes. Het feest gaat door: een hele dikke ma troos, die wij onmiddellijk als de kok dood verven, blijkt een schutter te zijn. Hij wordt met een bierpul gefotografeerd, terwijl hij tot grote hilariteit grimassen maakt.

Amstel - Het Spongat | 1958 | | pagina 14