2 AMSTEL-ECHO EEN OASE IN DE WOESTIJN METAMSTELBIER Velen Uwer zullen de laatste maanden, wanneer zij zich naar hun werk begaven, met vreugde heb ben gezien hoe vrijwel dagelijks onze dekschuiten worden volgeladen met de bekende kisten Amstel Export Bier. Hoevelen van U zal het bij het zien van deze vol geladen schuiten Exportbier gegaan zijn als mij en zuilen zich de vraag gesteld hebben: Waar zal dat bier nu wel worden gedronken? Als in een statige rij hoog door de lucht de transporteur deze kisten vanuit de Bottelarij aanvoert, weet men wel waar de reis begint, doch geenszins waar deze eindigt. Bekijkt men de merken op de kisten dan leest men namen als Caïro, Hongkong, Calcutta, Curasao, San Francisco, Beira, Dakar, Haifa, Lagos en nog tientallen andere namen van steden in alle wind streken der aarde. Dat deze plaatsnamen slechts tussenstations zijn op de lange reis, welke een fles Amstel Export Bier maakt om tot een ledige Am- stel-bierfles te worden gedegradeerd, zal U zon der meer duidelijk zijn. Hoe en waarheen de ver koop door onze overzeese agenten plaats vindt is op de Export-afdeling natuurlijk in grote lijnen bekend, doch op welke plaats ons bier zijn lafenis- brengende taak zal verrichten, zal men U niet kunnen zeggen. Door een brief echter, welke eens de brou werij bereikte is het mogelijk geworden een tip op te lichten van de sluier, welke over dit deel van de verkoop ligt en tegelijkertijd uw nieuws gierigheid enigermate te bevredigen. Zo boeiend als de schrijver van deze brief kan ik het U niet vertellen, dus laat ik hem aan het woord. WelEd. Heeren, Dit is geen zakelijke brief, maar meer een lyrische ontboezeming in proza en U weet, dat Nietzsche gezegd heeft: ..Lyrik tönt aus den Abgrunden des Seins' Mijn naam kent U vermoedelijk wel, niet slechts uit de geschiedenis, maar ook als reizend correspondent o.a. voor het Algem. Handelsblad, voor welk blad ik echter sinds eenigen tijd niet meer schrijf. Ik laat me met een onwaarschijnlijke raderstoom boot vanaf Bagdad den Tigrus afzakken en ik drink vergenoegd Amstelbier. Dit is de tweede maal, dat ik hier als bij verras sing uw bier vond. De eerste maal was ruim een maand geleden. Ik kwam van Teheran en was op weg naar Bagdad. Op de Iraansche hoogvlakte is het in Mei nog lente, maar ongeveer 70 km voor de Iraksche grens daalt men neder naar de woestijnvlakte, die zich vandaar uitstrekt tot aan de bergen van den Libanon. Bij de Iraansche douane, te Khosrovi, had ik uren te wachten en er was zelfs geen glaasje thee te krijgen. Daarna kwam de Iraksche contröle-post en tenslotte de Iraksche douane te Khanikin, waar ik wederom moest wachten in een gloeiende hitte. Machmoed. mijn Mohamedaansche chauffeur, fluisterde me in het oor: ,,Er is hier bier te krijgen in het Resthouse. op vijftig meter van de douane." ..Machmoed," antwoordde ik, „laten we er on middellijk heen gaan!" De jongeman in het Resthouse vertelde me, dat hij het beste bier ter wereld had, ook al zou ik het waarschijnlijk niet kennen, „Amstelbier". Ik heb hem argwanend aangekeken, want ik dacht dat hij een loopje met mij wilde nemen, maar in derdaad haalde hij uit een ijskast een flesch Am stelbier, origineel. Ik d'en schuldvol. maar niet berouwend, te erkennen, dat ik het niet bij één flesch gelaten heb. En Machmoed, de Mohame daansche chauffeur, aan wien door den Koran alle alcohol verboden is, werd door het Amstelbier tijdelijk afvallig en dronk mede. Ik ben overtuigd, dat Allah het hem vergeven zal. Het voorschrift in den Koran is trouwens geschreven vóór dat Amstelbier bestond. Khanikin, waar dit alles gebeurde, is feitelijk niets anders dan een oase met enige duizenden palm- boomen, waaronder z;ch een stadje verbergt. Ik ben een oud woestijnreiziger, ik ken een deel der Afrikaansche woestijnen en de Syrische woestijn, waar ik dorst heb geleden en eenmaal ternauwer nood aan den dood door dorst ben ontkomen en terwijl ik in de oase Khanikin ijskoud Amstelbier dronk, bedacht ik, dat dit de laatste droom van een wcestijnzwerver moest zijn: een oase met Amstel bier te vinden. In het hotel te Bagdad waar ik woonde. Hotel Claridge, heb ik dadelijk Amstelbier laten be stellen, Ik kreeg echter den indruk dat de kellners (hier allen Christenen, meest Chaldeeërs) het niet graag verkoopen. Krijgen ze van de vertegenwoor diger der andere bieren fooitjes? Het komt we waarschijnlijk voor, want hier in den Orient gaat niets zonder omkooping. De koningin der bieren, het Pilsener Urquell, is hier niet drinkbaar; het verdraagt het klimaat niet. Pauliner-Brau, dat hier ook gedronken wordt, heeft een sterken smaak „naar de apotheek er zijn blijkbaar chemicaliën in ter conserveering. Het klimaat speelt bij bier een belangrijke rol. Te Djibouti had men verschillende buitenlandsche bieren, daaronder een „Hollandsch" bier van de „United Breweries", merk „Army-Club" (een Amstel-product - Red.). Het was veel goedkooper dan de andere bieren en zeer goed drinkbaar, veel smakelijker dan de betere bieren, die zich in dit klimaat veel slechter hielden. Ik ben nu op reis met een boot, waarvan de ge- heele bemanning bestaat uit Arabieren en daar Mohamedaansche schippers en zeelui zeer gods dienstig zijn zoo ook hier is er geen enkele flesch bier aan boord. Te Koet-el-Amara heb ik er iemand op uit gezonden om eenige flesschen bier in te slaan. Op een papier had ik geschreven.

Amstel - Echo | 1949 | | pagina 2