transatlantisch pact-deel II Project Sunshine is in voile gang. Nu het uitzoekwerk voor het nieu we etiket achter de rug is en de lichten op groen staan, moet Nederland ervoor zorgen dat het transparante etiket daadwerkelijk om de fles komt. Ondertussen bereiden de Amerikanen de markt introductie voor. Aan beide kanten van de oceaan stijgt de spanning naarmate de introductiedatum dichterbij komt. Lijnen stilleggen Etiketontwerp Project Sunshine "Het is natuurlijk niet de eerste keer dat we zoiets doen", zegt Aimée van der Linden, NPI-projectleider Heineken Nederland Supply. "We hebben het alleen nog nooit zo groot aangepakt, qua investering en qua biervolume. In totaal is er vijf miljoen hectoliter gemoeid met de overgang van papieren naar plastic etiketten." Aimée heeft een team samengesteld met mensen van alle afdelingen die betrokken zijn bij het project. Zo is er een inkoper, die in heel korte tijd nieuwe leveranciers voor de plastic etiketten moest vinden en er is een controler, die de financiële kant in het oog houdt. De verpakkingstechnoloog zorgt ervoor dat de etiketten goed op de flessen komen en de technisch projectleider is er voor de installatie van de etiket teermachines in de brouwerijen. "Samen hebben we een plan opgesteld waarbij we kunnen garanderen dat Amerika tijdig bier krijgt", zegt ze, "maar waarbij wij de tijd hebben de etiket teermachines in te bouwen. Het is erg spannend. Er zit geen ruimte in om een paar weken langer over de implementatie te doen." Om de nieuwe etiketteermachines in Zoeterwoude en Den Bosch te kunnen bouwen, worden de exportlijnen één voor één stilgelegd. Zo kunnen de nieuwe multifunctionele machines, die zowel papieren als plastic etiketten kunnen plakken, opge bouwd worden. "Het is uiteraard een uitgebreide klus om elf nieuwe etiketteermachines binnen te brengen, maar we probe ren de problemen voor te zijn", zegt Gerrit Kleijn, die ver antwoordelijk is voor de implementatie in de brouwerijen. "Half april zijn we begonnen met het stilleggen. Dat duurde in totaal drie weken. Als eerste ging lijn acht in Den Bosch stil, een week later lijn zeven in Den Bosch, en weer een week later lijn drie in Zoeterwoude." De planning is zo afgestemd dat alle producten nog steeds geproduceerd kunnen worden, maar ook dat de voorraad bier met papieren etiketten afgebouwd kan worden. De komst van deze nieuwe etiketteermachines betekent ook dat bijna tweehonderd mensen moeten worden opgeleid om met de nieuwe machines te werken. Dit wordt voor een deel bij de leveranciers gedaan, en voor een deel met een train-the-trainer programma, waarbij reeds getrainde Heineken-medewerkers hun collega's gaan opleiden. Terwijl de brouwerijen midden in de grote overgang zitten, hebben Jelle Hess en zijn collega's van Corporate Brands Design het etiketontwerp al klaar. Het is niet voor het eerst dat ze een transparant etiket hebben ontworpen en weten dus waarop ze moeten letten: de zg. racetrack, de groene rand rond het etiket. Je zou verwachten dat die transparant mag blijven bij het plas tic etiket - de fles zelf is immers al groen. Jelle en zijn collega's ontdekten echter dat die rand bijna zwart lijkt als de flessen op een donkere plek staan. "Dat lekkere frisse Heineken is dan weg." Om dit te voorkomen hebben we de racetrack ingevuld Heineken NpHprlpnr

Vers van 't Vat | 2005 | | pagina 6