Renovatie brouwerij Den Bosch gereed Op 16 maart verrichtte Charlène de Carvalho-Heineken de officiële opening van brouwhuis 4 en het nieuwe bedrijfs- kantoor in Den Bosch. Daarmee komt ook officieel een einde aan de renova tie, die ervoor zorgt dat de Bossche brouwerij nu technisch tot de top van de internationale brouwerijwereld behoort. Het nieuwe brouwhuis 4 heeft een capaci teit van 5,6 miljoen hectoliter en moet de huidige brouwhuizen 2 en 3 volledig gaan vervangen. Bijna symbolisch voor het nieuwe leven van de inmiddels 47-jarige brouwerij is de overgang van het koper van het oude brouwhuis naar het roest vaststaai van brouwhuis 4. Overigens zijn niet alleen brouwhuis 4 en het bedrijfs- kantoor onder handen genomen, ook de afdeling Verpakken is in de loop der jaren totaal gerenoveerd. Bij de renovatie is gebruikgemaakt van de modernste technieken, die het brouwpro- ces een stuk efficiënter en milieuvriende lijker maken. Zo wordt bijvoorbeeld warmte teruggewonnen die vrijkomt bij het koken van wort: een deel van de hete damp wordt teruggeleid naar de buiten koker die de wort op temperatuur houdt en de rest wordt gecondenseerd tot heet water. Dat zorgt voor energiebesparing en minder geurverspreiding in de omgeving. Ook de arbeidsomstandigheden zijn door de renovatie rigoureus verbeterd. Het sloepen, het handmatig schoonmaken van gist- en lagertanks, en het slepen met zware slangen in steenkoude kelders, behoort voorgoed tot het verleden. De renovatie kostte meer dan 300 miljoen euro en vormt de grootste investering in de geschiedenis van de brouwerij. Maar het resultaat is er: een supermoderne brouwerij die tot de top van de internatio nale brouwerijwereld behoort. Heineken

Vers van 't Vat | 2005 | | pagina 20