Leo van Vliet 10 Vragen aan 18 De Amstel Gold Race beleeft dit jaar zijn 40-jarig jubileum. Maar liefst twaalfduizend toerfietsers - een record - stonden op zaterdag 16 april aan de start. Op zondag 17 april waren de profs aan de beurt. Koersdirecteur Leo van Vliet bereikte zelf ook een mijlpaal: hij is al tien jaar organisator van de Amstel Gold Race. 1. Bent u de Nederlandse evenknie van Jean Marie Leblanc, de directeur van de Tour de France? "Nee zeg! De Tour is wel even wat anders. Jean Marie Leblanc staat veel meer in de publiciteit dan ik. Daarnaast duurt zijn koers drie weken en de mijne maar een dag. Wel zijn we allebei eindverantwoordelijk voor een groot wielerevenement. En een andere overeenkomst is dat ik, net als LeBlanc, als prof heb mee gereden in de race die ik nu zelf organiseer." 2. Maar u bent wel net zo trots op de Amstel Gold Race? "Zeker. De race is echt een topevenement. De crème de la crème uit de wielerwereld komt hier aan de start. Ook de tourversie heeft een goede uitstraling. We zijn begonnen met drieduizend tourfietsers en zitten nu op twaalfduizend. Die aantrekkings kracht komt doordat de profrenners aan dezelfde start staan. De start en finish op de Cauberg bij Valkenburg aan de Geul spreekt mensen ook aan. Een historische plek waar in 1938 het wereld kampioenschap werd verreden. Die plek heeft alles. Een intiem dorp, meteen een zware klim en een prachtig uitzicht." 3. Wat is uw grootste kopzorg? "De veiligheid van het parcours. Er komen steeds meer rotondes en verkeersobstakels. Voor de toekomst is dat wel een punt van zorg. Het zou geweldig zijn als gemeentes daar meer rekening mee zouden houden, bijvoorbeeld door de obstakels demontabel te maken." 4. Hoe bevalt de samenwerking met Amstel? "Alles gaat in goed overleg. Het prettige is dat Amstel vanaf het begin eigenaar is van de race. Beslissingen worden daardoor een stuk eenvoudiger genomen en het werkt makkelijker dan wanneer sponsor en eigenaar twee verschillende partijen zijn." 5. Wat maakt de Amstel Gold Race volgens u aantrekkelijk voor Amstel? "De race trekt vele tienduizenden toeschouwers. En dankzij de combinatie met toerfietsers is de Amstel Gold Race nog meer een beleving geworden. De koers wordt in diverse Europese lan den op televisie uitgezonden en wordt bekeken door achttien miljoen mensen. Bovendien is de race uitstekend geschikt voor allerlei feestelijkheden eromheen. Op zaterdagavond is er bij voorbeeld de grote Amstel Gold Race Party. Dit jaar met Wipneus en Pim en de Hermes House Band." 6. Bent u tevreden met de ontwikkeling van de Amstel Gold Race? "Ja, de vernieuwing van de afgelopen jaren heeft goed uitgepakt. De verplaatsing naar de Cauberg en de komst van de toerfietsers zijn positief ontvangen. Er staat nu meer publiek aan de start. Ook is de financiële basis van de race sterker geworden met de komst van Holland Casino en T-Mobile als extra hoofdsponsors." 7. Heeft de oprichting van de 'eredivisie' van profwielrenners door wielerbond UCI nog invloed op de Amstel Gold Race? "Nauwelijks. Voorheen maakte de Amstel Gold Race deel uit van circa tien wereldbekerwedstrijden en nu zijn we onderdeel van de nieuwe UCI Pro Tour. Alle twintig Pro Tour-teams zijn verplicht om aan de Amstel Gold Race deel te nemen. We zijn dus nog steeds verzekerd van de wereldtop." 8. Dus nog steeds zware concurrentie voor de Nederlanders! "Ach, voorheen hadden we ook buitenlandse toppers. Toch heeft Michael Boogaard in 1999 de race nog gewonnen en Eric Dekker in 2001. Het is goed voor de populariteit van de wielersport in Nederland als er een Nederlander wint. En dat is weer goed voor onze sponsors: hoe meer mensen naar de race kijken, hoe beter." 9. Is het 40-jarig jubileum van de koers nog gevierd? "Ja. We hebben alle oud-winnaars uitgenodigd om de race bij te wonen. Ongeveer de helft kwam daadwerkelijk naar Valkenburg, inclusief de allereerste winnaar. Dat is Jean Stablinski, een Frans man van Poolse afkomst. Daarnaast hebben we een boek gepre senteerd over veertig jaar Amstel Gold Race." 10. En gaat u uw eigen jubileum nog vieren? "Nee, ik ben niet het type dat jubileums viert. Ik ben gewoon aan het werk in de koersdirecteurwagen en ik geniet van de race. Voor mij is dat beloning genoeg." Heineken Nederlands Beheer Zfm t<« LT'J

Vers van 't Vat | 2005 | | pagina 18