helder, maar wel even wennen Praktijkervaringen Optimaliseren Rutger Kleinmann Richard Lieuwes module begon met een terugblik op de vorige, waarin we vroe gen hoe medewerkers de nieuwe manier van werken hadden ervaren", vertelt ze. "De tijd tussen de trainingen was niet altijd voldoende om de nieuwe manier van werken toe te passen." Jacob de Kempenaer, projectleider van het project 'Borging Fundament Vuurtoren': "Het is niet altijd makkelijkje oude ver trouwde werkwijze los te laten, ook al is dat in het belang van de organisatie", zegt hij. "Ik begrijp dat niet iedereen loopt te jui chen. Maar uiteindelijk gaat het erom dat we het beste resultaat halen." Waarin wijken de nieuwe werkprocessen af van de oude en hoe hielp de opleiding bij die veranderingen? "Op zichzelf verandert mijn werk niet eens zo sterk", aldus Richard Lieuwes, horecaver- tegenwoordiger bij Heineken Brouwerijen Drachten. "Alles moet nu alleen volgens standaardprocedures. Tijdens de opleiding is uitgelegd wat er is veranderd en hoe de nieuwe aanpak in elkaar steekt. Ik moet bijvoorbeeld veel meer aan mijn commercieel assistent overlaten, met name de planning. Dat lukt nog niet altijd. "Kijk, die nieuwe werkprocessen zijn helder, maar het is voor iedereen wennen. Niet alles loopt van de ene op de andere dag goed. Ik neem wel eens een taak over om sneller te kunnen handelen. Maar eigenlijk moet je dit zien te voorkomen." Rutger Kleinmann bevestigt Richards lezing. Ook voor hem is de grootste verandering de invoering van standaardprocedures waarvan hij nog niet altijd het voordeel ziet. "Met name de com municatie met TSO, de Technische Service Organisatie die ervoor zorgt dat bijvoorbeeld de installaties in de horeca werken, is ver anderd. Voorheen konden we vaak via-via wat regelen, tegen woordig zijn overal formulieren voor. Ik geloof wel dat die unifor me manier van werken uiteindelijk winst oplevert, maar voorlopig ben ik er meer tijd aan kwijt." "De vertegenwoordigers hebben meer tijd voor de klant, maar de commercieel assistenten komen door hun taakuitbreiding soms inderdaad tijd tekort", erkent Jacob. En dus wordt er de komende tijd geschaafd. "We gaan nu de werkprocessen optima liseren. Tijdens de opleiding is al veel aandacht besteed aan het maken van rayon- en marktbewerkingsplannen - de basis voor het planwerk van de commercieel assistenten en de bezoeken van vertegenwoordigers aan klanten. Daarnaast is er in Zoeterwoude een centraal punt ingericht waar iedereen wijzigin gen in klantgegevens moet doorgeven. Dat scheelt vertegen woordigers en commercieel assistenten veel tijd en het zorgt er ook voor dat het aantal fouten in onze systemen drastisch afneemt. En we zijn nog niet klaar: de komende periode blijven we in nauw overleg met de 'key users' over mogelijke verbeterin gen. Zo'n nieuwe werkwijze is best even wennen voor iedereen." Vers van 't Vat, april 2005

Vers van 't Vat | 2005 | | pagina 17