In het novembernummer van Vers van't Vat van 2004 deed collection manager Annesietske Stapel - zie het artikel op pagina 26 - de oproep of iemand de afgebeelde deurknop herkende. Grote vraag was of deze knop ooit had vastgezeten aan een deur in de Amstel Brouwerij in Amsterdam. 19 Rond Juiste beslissing Anno t Is m...niet Of toch? Annesietske Stapel kreeg de deurknop eind oktober aangeboden. Ze kreeg een man aan haar bureau die beweerde dat het de knop van de deur van de brouwerij aan de Mauritskade was. "Hij had hem bij een antiek- en rommelwinkel hier in de buurt gekocht of gekregen", vertelt ze. "Ik herkende de knop niet, maar het zou best kunnen dat hij de waarheid sprak." U als lezer moest dan maar uitsluitsel geven. Annesietske heeft de knop (nog) niet gekocht. Was hij de driehonderd euro waard die ervoor werd gevraagd? De meningen lopen uiteen. Egbert Wits, die daags na het verschijnen van het novembernummer per e-mail reageerde, schrijft: "De deurknop komt mij bekend voor. Ik denk dat de verkoper gelijk heeft en dat hij destijds op de toegangsdeur van het Amstel-hoofdkantoor prijkte." Beeldmateriaal of harde bewijzen ontbreken echter. Had Wits gelijk en de verkoper dus ook? Nee, als we de heer C. van Es uit Amsterdam mogen geloven. "Van 1959 tot ongeveer 1970 ben ik werkzaam geweest ten kantore Mauritskade in Amsterdam", schrijft hij. "Maar ik kan mij de getoonde deurknop niet herinneren. Voor zover mijn geheugen reikt, waren alle deurknoppen - groot of klein - rond van vorm en voorzien van een ander beeldmerk dan dat op de knop die in Vers van 't Vat stond." Gelukkig beschikt de heer Van Es ook over een afbeelding van een originele Amstel-deurknop met daarop de gestileerde letters 'A' en 'B' (van Amstel Brouwerij). Weliswaar een fotokopie, maar het is wel duidelijk dat de afbeelding op deze knop een heel andere is. Op de redactie gaan we er daarom voorlopig van uit dat deze verklaring hout snijdt en dat Annesietskes beslissing om de deurknop niet direct te kopen, de juiste was. Vers van 't Vat, januari/februari 2005

Vers van 't Vat | 2005 | | pagina 19