Moderne werkgever Graadmeter De nieuwe wet Kinderopvang houdt in dat ouders hun kroost niet langer naar een 'Heineken-plaats' in de crèche of naschoolse opvang brengen, maar zelf een contract afsluiten met de opvanginstantie. Ook gaat de rekening voortaan direct naar de ouders, die er zelf voor moeten zorgen dat ze een deel van de kosten terugkrijgen van de Belastingdienst en hun werkgever(s). De werkgeversbijdrage is niet verplicht en er zijn werkgevers die de nieuwe wet hebben aangegrepen om de kinderopvang- bijdrage af te schaffen. Bij Heineken is nooit sprake geweest van afschaffen, verklaart Rudy Dikken van Arbeidszaken. "Wij hebben al een paar jaar de afspraak met de vakbonden dat Heineken 0,3% van de totale loonkosten gebruikt voor kinderopvang. Aan die afspraak houden we ons, ook nu er een nieuwe wet geldt. En als moderne werkgever kun je eigenlijk niet zonder kinderopvangregeling. Zeker als je, zoals Heineken, graag meer vrouwen in je bedrijf en in het management wilt hebben", zegt Rudy. Daarbij merkt hij op dat het bedrijf zich zo'n regeling natuurlijk wel moet kunnen permitteren. "Er hangt een prijskaartje aan, dus het bedrijf moet financieel gezond zijn. Eigenlijk vind ik, maar dat is mijn persoonlijke mening, dat de overheid een veel grotere rol zou moeten spelen bij kinderopvang. De regering roept om het hardst dat onze productiviteit omhoog moet, dat we met z'n allen langer en meer moeten werken. Ik ben ervan overtuigd dat betere en goedkopere kinderopvang daarbij zou helpen." Heineken heeft besloten om de administratie en de betaling van de werkgeversbijdrage het komende jaar uit te besteden aan Kintent, een externe organisatie die al langer voor Heineken werkt. "We hebben goede ervaringen met Kintent en het zou Heineken de nodige mankracht kosten als we het zelf zouden doen", verklaart Rudy Dikken de keuze. "Ook kun je je afvragen of een bier- en frisdrankenproducent zich wel moet bezighouden met vergoedingen voor kinderopvang; het ligt erg ver bij bierbrouwen vandaan." Toch sluit hij niets uit: "We hebben nu een jaarcontract met Kintent. Na dat jaar gaan we de samen werking goed evalueren en besluiten we hoe we verder gaan: bij Kintent blijven, naar een ander, of zelf doen? We houden alle opties open." Volgens Rudy Dikken is de tevredenheid van de ouders daarbij een belangrijke graadmeter. "Al moeten ouders zich wel realiseren dat Kintent niet meer zoveel service mag verlenen als vroeger. Niet omdat Heineken of Kintent dat wil, maar omdat de fiscus dat niet toestaat: ze beschouwen de gratis service van Kintent als loon in natura en dat mag niet. Ik kan me daar enorm aan ergeren; de overheid zou het juist moeten toejuichen dat werkgevers ouders ondersteunen bij het combineren van werk en ouderschap." Vers van 't Vat, januari/februari 2005

Vers van 't Vat | 2005 | | pagina 13