Boventalligen uit niet uit het hart het oog, Ton van derVlugt, P&O-adviseur Heineken Nederland Business Services: "Ik wijs lijnmanagers op hun verantwoordelijkheid als werkgever. Zij moeten boventalligen een eerlijke kans geven." (januari2004) Gebeurt dat dan niet? Uit het hart? "Jawel", zegt Ton van der Vlugt nu. "Inmiddels blijkt dat boventalligen een eerlijke kans krijgen. Ik wilde begin dit jaar een signaal afgeven. We waren een beetje beducht voor lijnmanagers die misschien verkeerde denkbeelden zouden hebben over boventalligen. Achteraf bleek dat niet nodig." Tot begin dit jaar heeft Ton van der Vlugt boventalligen begeleid naar ander werk. Nu doet onder andere P&O-adviseur Nineke de Graaff dat, bij de brouwerij in Zoeterwoude. Ook zij vindt niet dat managers boventalligen zouden weren. "Tot nu toe hebben relatief veel boventallige collega's intern een nieuwe functie kunnen vinden. Er is dus geen imagoprobleem." "Wel wordt het steeds lastiger om een passende functie voor boventalligen te vinden, zo laat Nineke weten. "De brouwerij heeft geen contractmede werkers meer in dienst waardoor er dit jaar nog ruimte was voor boventalligen, maar het komende jaar is die ruimte er nauwelijks meer. Het aantal interne vacatures neemt af." Nog een uitspraak van toen: "Ik ben geschrokken van het feit dat sommige leidinggevenden nauwelijks interesse tonen in hun boventallige medewerkers. Uit het oog, uit het hart, blijkbaar." Ton van der Vlugt nuanceert: "Uit het hart? Nee, dat klopt niet. Soms laat een leidinggevende niets van zich horen omdat hij het mikpunt is van de woede Waarom is Nineke de Graaff gevraagd om boventalligen te begeleiden? "Ik denk vanwege mijn ervaring èn vaardigheid om duidelijk te communiceren. Meehuilen en dingen een beetje in het midden laten is het ergste dat je kunt doen bij het helpen verwerken van slecht nieuws. Een boventallige collega heeft meer aan negatieve duidelijkheid dan aan onduidelijkheid." die een boventallige kan voelen. Een belangstellend telefoontje van je baas werkt dan al gauw averechts." Nineke de Graaff: "Je moet als boventallige wel je hart kunnen luchten. Daarom bied ik een luisterend oor, als neutrale partij. Iemand tegen wie je aan kan praten, die met adviezen komt zonder partij te kiezen. Dat werkt het beste." Vers van 't Vat, december 2004

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 5