"Er is veel én weinig van terechtgekomen c Kosten kunnen nog veel verder omlaag Zijn de problemen opgelost? n "Een groot aantal 'losse eindjes' hebben we inmiddels aan elkaar geknoopt", vertelt Alexander van Citters. "Maar we hebben ze er wel op het laatste moment uit moeten persen. De afgelopen drie maanden is heel veel gedaan om allerlei irritaties weg te nemen." Heeft Inkoop woord gehouden? Ja, de beoogde kostenbesparing is gerealiseerd. Sterker nog: meer dan 15% van de winst is terug te voeren op inkoopkostenreducties. De controller heeft de zaken geverifieerd, dus het is officieel. Bovendien heeft Inkoop praktisch alle inkoopkosten bij Vrumona onder controle. Hoe tevreden het inkoopteam daar ook over is - het kan altijd beter. "Er valt nog heel wat te halen." Alexander van Citters, finance manager Heineken Nederland Supply: "We hebben nog altijd te kampen met wat losse eindjes na de implementatie van Star Chain in 2002: wat kunst- en vliegwerk om de emballage op orde te krijgen bijvoorbeeld. En in onze systemen huist nog een aantal ingewikkelde kort-door-de-bocht- oplossingen. Zaken die we betrekkelijk eenvoudig kunnen oplossen." (mei2004) "Onder meer in de workshops 'Mee de keten in' bleek dat we eerst alle kleine knelpunten moesten oplossen", vervolgt Van Citters. "Om de vaart erin te houden, hebben we wekelijks overlegd en beslist over (financiële) middelen en prioriteit. Daarbij hebben we vooral gekeken welke punten de grootste risico's vormden voor onze klanten." Gevolg is wel dat grote projecten zoals SAP PM/MM, het op orde brengen van de emballage en het project Goederenstroom pas de komende maanden worden opgepakt. Van Citters: "Je creëert pas begrip voor iets grootschaligs als de operatie soepeler loopt." Teleurstellend vindt hij dat de transparantie in de keten waarnaar zijn afdeling streeft, nog niet van de grond is gekomen. Ook daarvoor staat een aantal projecten op stapel. "Het gaat allemaal lopen, maar we hebben meer tijd nodig dan ik had verwacht. Aan de andere kant zijn er ook successen, waaronder het 'live' gaan van het European Demand Point - het Europese verzamelpunt voor speciale bieren die van daaruit rechtstreeks naar klanten in de VS gaan - en het voorraadbeheer via het Warehouse Management System bij Eenmalig Verpakken en Binnenland Zoeterwoude." Jeroen Tjepkema, manager Inkoop Vrumona: "Voor 2004 is het uitein delijke doel een kostenbesparing van drie procent. Een besparing die je niet terugziet op de winst- en verliesrekening van Vrumona is wat ons betreft geen besparing. Het management wil geld zien." (februari 2004) Inkoop draait nu een jaar in een compleet nieuwe samenstelling en met nieuwe taken. Jeroen Tjepkema: "Met operationele bestel- inkoop ('wissewasjes' stond er in Vers van 't Vat) houden we ons niet meer bezig. Daarentegen is onze inkoop-scope veel groter geworden en ligt de focus vooral op het besparen op inkoopkosten en het ondersteunen van innovatieprojecten. Daarnaast werken we nauwer samen met de afdelingen General Expense en Corporate Purchasing." De nieuwe aanpak werpt zichtbaar vruchten af. Piet-Hein Timp: "We hebben een kostenbesparing van dertig procent gerealiseerd op de inkoop van etiketten: tien procent dankzij de onderhandelaars bij Corporate Purchasing en de rest dankzij een beter bestelproces. Zulke successen vieren we ook. En zo zou het vaker moeten gaan." Desondanks kan kostenbewustzijn nog veel verder gaan, erkent Jeroen Tjepkema. "Vrumona als geheel moet zich verantwoordelijk voelen voor de winst. In 2005 moeten de totale inkoopkosten verder dalen, ondanks de inflatie en de stijging van de olieprijs. Daar hebben we met het management harde afspraken over. Die kunnen we alleen samen met andere afdelingen nakomen." Vers van 't Vat, december 2004

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 19