"Ik lees regelmatig stukken in de rookruimte" "Werkgevers zijn verplicht zodanige maatregelen te treffen dat werknemers in staat worden gesteld hun werkzaamheden te verrichten zonder daarbij hinder of overlast van roken door anderen te ondervinden." (januari2004) Hoe werkt dat in de praktijk? Sinds begin januari mogen rokers bij Heineken alleen nog buiten de werkruimte of in speciale ruimtes roken. Dat was in het begin wel even wennen. "Mijn rookverslaving wordt sinds 1 januari gezien als een enge ziekte", vindt Peter Buisman, projectassistent Demand Supply Management in Zoeterwoude. Stuk frisser li.. Pauline van Braak, assistent-declarant Financial Planning Control van HNS in Zoeterwoude rookt zelf niet, maar ziet zichzelf ook niet als antiroker. "Ik ben erg blij dat er nu niet meer op de werkplek mag worden gerookt. Het ruikt overal een stuk frisser en het is ook minder stoffig op kantoor. Die rooklucht bleef altijd zo in je kleren hangen. Nu er alleen nog in de buiten lucht of in de rookruimtes mag worden gerookt, is het voor niet-rokers veel prettiger werken. Hoewel ik moet zeggen dat er vroeger bij mij op kantoor wel rekening werd gehouden met het feit dat ik een niet-roker ben." Het landelijke rookverbod is destijds ingevoerd om de niet-rokers te beschermen. Uit onderzoek van de Gezondheidsraad blijkt dat meeroken - het inademen van de tabaksrook van anderen - minstens zo schadelijk is als zelf roken. En dat meeroken gebeurt het meest op de werkplek. Bij Heineken worden rokers echter niet helemaal in de ban gedaan: voor hen die het roken echt niet kunnen laten, zijn lokaal voor zieningen getroffen. Peter: "In het begin waren die er nog niet en werden wij rokers naar buiten verbannen. Daar nam ik regelmatig met andere rooklus- tigen bij de goedereningang van het hoofdkantoor een nicotineshot tot mij. Gelukkig zijn er sinds april diverse rookruimtes in het kantoor met een goede afzuiging." De maatregel werkt in de praktijk goed voor zowel roker als niet-roker, al wordt Peter regelmatig geconfronteerd met uitspraken als: 'Haal je de tijd die je met roken verdoet ook weer in?' "Ik heb begrepen dat af een toe een kleine pauze effectiever is dan aan één stuk doorwerken en ik vul die pauze dus met het roken van een sigaret. Vaak lees ik in die tijd ook stukken." Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 18