Hotline met Financiën Gemeenschappelijke belangen Versterking daaraan. "Ik kom vooral om de hoek kijken bij specifieke vragen over belastingzaken en nieuwe ontwikkelingen. Dagelijks monitoren zit niet in mijn pakket. Mij zal je niet over de schouder van de salarisadministratie zien meekijken of ze bruto/netto wel correct berekenen. Bij projecten waar de fiscus een rol speelt, zoals Heineken a la Carte, de nieuwe pensioen regeling en het PUM-project, word ik veelvuldig ingeschakeld. Soms zit ik in de projectgroep en soms word ik geconsulteerd." Maar Natasja houdt ook zelf de ontwikkelingen in de gaten. "Omdat niet iedereen mij weet te vinden, is signaleren een heel belangrijk aspect van mijn werk. Ik houd mijn ogen en oren goed open en eigenlijk vertaal ik alles wat ik lees en hoor naar belastingen." Natasja staat via e-mail dagelijks in contact met het Ministerie van Financiën. Ze beoordeelt de vele nieuwsberichten die ze ontvangt op relevantie voor de werkmaatschappijen van Heineken in Nederland. En dan zijn er van die dagen die wat drukker zijn dan andere. "Prinsjesdag was ook dit jaar weer vrij hectisch", vertelt ze. "Alle kabinetsvoorstellen moeten worden doorgespit om te kijken of bijvoorbeeld onze arbeidsvoorwaar den moeten worden aangepast. Na de voorstellen volgt het hele wetgevingstraject. Zo'n 80 procent van wat het kabinet bespreekt wordt uiteindelijk wet. Tot die tijd volg ik de ontwikkelingen." Dat ze inderdaad niets mag missen, bewees de mededeling van eind augustus over de afschaffing van het pc privé-project. "De afschaffing van die regeling kwam vrij onverwacht. Zodra ik wist wat de uitspraak was, heb ik P&O op de hoogte gesteld en is er een mededeling voor het personeel uitgegaan. Soms moetje snel schakelen." Binnen Heineken staat Natasja er wat belastingzaken betreft niet alleen voor; gemeenschappelijke belangen zorgen ervoor dat ze veel overleg heeft met Fiscal Affairs in Amsterdam. Natasja; "We kunnen in Nederland als werkmaat schappij natuurlijk geen aparte koers varen. Onze fiscale positie is onderdeel van die van Heineken N.V. We zijn een fiscale eenheid; Heineken als geheel heeft een relatie met de Belastingdienst en we praten voor de diverse belasting soorten met dezelfde belastinginspecteurs. Het betekent bijvoorbeeld ook dat we eens per jaar gezamenlijk aangifte doen voor de vennootschapsbelasting." Natasja is bij dat alles verantwoordelijk voor het Nederlandse deel. "Over elke hectoliter bier die de poort uitgaat wordt accijns geheven en daar doe ik de aangifte voor. Daarmee zijn overigens enorme bedragen gemoeid", benadrukt ze. "Over de frisdranken van Vrumona wordt verbruiksbelasting geheven en we betalen WOZ-heffing (Wet Waardering Onroerende Zaken) over al ons onroerend goed. Er is al een tijdje een interessante discussie gaande over de apollo's die op ons terrein in Zoeterwoude staan. Wij zijn van mening dat het roerende goederen zijn die dus zijn vrijgesteld van WOZ- heffing. Het gerechtshof moet er nu een beslissing over nemen." Sinds de tweede helft van 2003 is Tax ondergebracht bij HNB. "Vanwege de verantwoordelijkheid voor een deel van het fiscale beleid is vorig jaar besloten dat belasting- en subsidie zaken eerder thuis hoorden bij HNB dan bij HNBS, waar we onder de afdeling Accounting Reporting vielen", vertelt Natasja. "Nou ja, 'we'; Tax was tot voor kort een 'eenmans zaak'. Een collega van mij behandelt subsidiezaken. Gelukkig heb ik sinds 1 november van dit jaar versterking van een junior tax manager; het werd gewoon te druk. Met zijn tweeën zijn we hopelijk een stuk minder onzichtbaar." Vers van t Vat. n

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 25