Geen krachthonk Schouder, nek en rug Nu zijn het nog enkel Heineken-medewerkers die in de kleed ruimtes op de begane grond hun groene overalls verwisselen voor een sportieve outfit. Op de eerste verdieping is er een sportzaal met diverse apparaten. Zo net na enen staan de fitnesstoestellen roerloos in de stille zaal. Tot Lotte het TMF- kanaal op de hangende tv gevonden heeft. Met het volume op tien knalt er muziek door de ruimte. Tijd voor een rondleiding. "Aan de linkerkant van de zaal hebben we de cardio-toestellen bij elkaar gezet", vertelt Lotte. "Hier kunnen de sporters op de loopband, de fiets, het roei- apparaat en de ski-trainer. Aan de rechterkant is er plek voor krachttraining. Rug- en buikspieren kunnen hier worden gesterkt. Verder zijn er wat trekgewichten die ook voor vermindering van rsi-klachten gebruikt kunnen worden. Voor degenen die willen, liggen er nog een paar 'dumbels', losse gewichten om de spieren te trainen. Daarvan hebben we er met opzet maar een paar, omdat Heineken het imago van een krachthonk wil vermijden. En dan hebben we nog onze spinning-fietsen. Deze zwart-rode rijwielen zijn ons parade paardje. Ze worden onder meer gebruikt tijdens de groeps lessen 'spinning' die wij hier geven." Inmiddels staan er een paar medewerkers op de loopband en is fysiotherapeut Fernand van der Doelen binnengekomen. Hij houdt twee dagen per week praktijk in de spreekkamer die grenst aan de sportzaal. In de kamer staan een bureau en een behandeltafel. Als de deur dichtgaat is er niets meer te horen van de opzwepende muziek in de zaal. Fernand: "Het is hier erg goed geïsoleerd. Wel zo prettig als je met een patiënt zit te praten." Naast het sportieve plezier streeft het sportcentrum van Fitland namelijk nog andere doelen na, vertelt Fernand. "Door te sporten blijft je lichaam in een betere conditie. Het werkt dus preventief tegen klachten. Als er toch lichamelijke klachten ontstaan, kunnen die vaak worden verminderd door een speciaal oefenprogramma te volgen. Deze oefenprogramma's stel ik specifiek af op de behoeften van de patiënt. De bedoeling is vaak om iemands belastbaarheid langzaam weer op te bouwen. In het begin van zo'n programma krijgt iemand bijvoorbeeld al na een uur last van zijn arm, terwijl hij na een aantal maanden trainen na drie uur nog geen pijn heeft." Alle medewerkers met een verwijsbriefje van de bedrijfsarts kunnen terecht bij Fernand. "De meeste patiënten komen met schouder-, nek- en rugklachten. Naast fysiotherapie geef ik ook tilcursussen. Doel hiervan is de medewerkers een goede houding aan te leren bij het tillen, zodat zo min mogelijk klachten ontstaan en het ziekteverzuim zo laag mogelijk blijft. De resultaten geven aan dat deze cursussen zin hebben. Medewerkers die een tilcursus hebben gevolgd, hebben minder klachten dan medewerkers die nog niet zo'n cursus hebben gehad." Even voor enen knipt Lotte Maas het licht aan in het sport centrum van Fitland. Het sportieve hart van Heineken is gevestigd in een wit gebouw dat midden op het terrein van de brouwerij in Den Bosch staat. Hier werken Heineken- medewerkers zich al jaren in het zweet. Binnenkort gaat dat veranderen. Dan verhuist Fitland naar een nieuwe locatie buiten het brouwerijterrein. Naast Heineken zullen ook andere bedrijven hun medewerkers laten sporten bij het nieuwe centrum van Fitland. Heineken Nederlands Beheer

Vers van 't Vat | 2004 | | pagina 20